Rozwód jest zawsze trudną decyzją dla każdej pary. Proces ten może być jeszcze bardziej stresujący i czasochłonny dla par, które nie mają wystarczającej wiedzy na jego temat. Ten artykuł zawiera przewodnik, który wyjaśnia, jak złożyć pozew o rozwód. Przeczytanie go pomoże parom rozstającym się zrozumieć postępowanie, jakie muszą podjąć i jakie dokumenty są wymagane do złożenia pozwu o rozwód.
Krok po kroku – Jak złożyć pozew o rozwód w Polsce?
Na szczęście proces ten nie jest złożony, jeśli wiemy, co robimy. Aby złożyć pozew o rozwód w Polsce, po prostu musisz wypełnić sformułowaną deklarację i dostarczyć ją do odpowiedniego sądu. Wybór właściwego sądu będzie zależał od tego, gdzie mieszka jedno lub dwójka małżonków. Następnie, po upewnieniu się, że wniosek został poprawnie wypełniony, sąd potwierdzi jego założenie. Na tym etapie wniosek zostanie skierowany do drugiego małżonka, który zostanie zobowiązany do zaakceptowania lub złożenia odpowiedzi na pozew. Przedstawi on swoją trwałą pozycję, jeśli ma odmienne stanowisko. Na koniec, sąd wygłosi wyrok w sprawie rozwodu. Aby upewnić się, że każdy krok jest prawidłowo wykonywany, można skorzystać z pomocy prawnej w miarę potrzeby.
Wymagane dokumenty, które muszą zostać złożone
Kiedy para decyduje się na rozwód, ważne jest, aby wiedzieli, jakie dokumenty muszą być złożone do sądu w celu zawarcia ugody. Aby złożyć wniosek o rozwód w Polsce, niezbędne jest przedstawienie sądowi czterech podstawowych dokumentów:
- pisma procesowego,
- pozwu,
- formularza alimentacyjnego
- i wyznaczenia opiekuna.
Pismo procesowe i pozew rozwodowy muszą zawierać wszystkie informacje na temat małżonków, w tym daty urodzenia, aktualne adresy zamieszkania, nazwy i czynniki powodujące między nimi niemożność kontynuacji małżeństwa oraz wskazanie, czy istnieją dzieci z tego związku. Formularz alimentacyjny powinien zawierać wszystkie informacje dotyczące dochodów i wydatków stron, którym mogłyby być przyznane alimenty.
Formularz wyznaczenia opiekuna powinien podać imię, nazwisko i stan cywilny rodzica, który będzie opiekunem dziecka po rozwodzie. Abyś każdorazowo nie musiała ani Ty, ani Twój partner, zajmować się przygotowaniem tych dokumentów i złożeniem ich w odpowiednim sądzie, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże w uzupełnianiu dokumentów.
Opłaty i koszty związane ze złożeniem pozwu o rozwód
W Polsce, koszty opłat wnoszonych zwykle za złożenie pozwu o rozwód są uzależnione od stanu cywilnego pary oraz należności jakie muszą zostać wyegzekwowane odpowiednio wyznaczonym osobom lub podmiotom. W każdym przypadku podstawowa opłata za złożenie pozwu o rozwód wynosi 600 zł, ale trzeba także doliczyć koszty badania uzasadnienia pozwu, co może wzrosnąć do około 1000 zł. Te koszty powinny być pokryte przez stronę pozwaną, pod warunkiem że strona pozwana zgadza się z powodem złożenia pozwu.
Konsekwencje złożenia pozwu o rozwód
W Polsce sprawy rozwodowe są zazwyczaj złożone w trybie uzyskania separacji lub jednoczesnego lub pozornego orzeczenia rozporządzenia. Ten proces obejmuje szczegółowe badania majątkowe, pomiary, wyjaśnienia tożsamości i informacji o dzieciach. Jeśli para ma dzieci, przepisy zostaną określone w odniesieniu do opieki, finansowania i lokalizacji.
Należy mieć świadomość, że te decyzje, takie jak podział majątku, rodzaj alimentów czy zasady kontaktów, będą zobowiązujące. Konieczne jest również wzięcie pod uwagę ewentualnych skutków podatkowych, od których niewtajemniczeni pozostaną narażeni.
Jakie są alternatywy dla złożenia pozwu o rozwód?
Alternatywy dla złożenia pozwu o rozwód można podzielić na rodzaje, takie jak: mediacje i separację lub rozwód bez orzekania o winie.
Mediacje i separacja są preferowane na pewnych etapach cyklu rozwodowego w wielu jurysdykcjach. Mediacja wspiera rozwodzące się pary w przeprowadzeniu sensownego i dogodnego dla obu stron rozstania. Zazwyczaj trwa około kilku sesji i jest mniej kosztowna niż procedura sądowa o pozew o rozwód. Dodatkowo wykorzystuje się w niej trzecią osobę specjalizującą się w procesie mediacyjnym i jest ona niezależna od stron.
Separacja to kolejna alternatywa, gdy winy nie są przypisywane jednej stronie. Zazwyczaj separacje trwaj w określonym czasie, np. na okres 6-miesięczny lub 12-miesięczny. Separacja jest świetnym narzędziem zarówno w celu predefiniowania, jak i uregulowania praw i obowiązków obu stron w okresie przed, w trakcie i po rozwodzie.
Rozwód bez orzekania o winie jest dostępny, jeśli małżonkowie zdecydują się rozstać się i nie chcą, aby jedna strona była uznana przez sąd za winną rozpadu małżeństwa. Rozwód w tym przypadku będzie trwać mniej czasu, niż w przypadku pozwów o rozwód, ponieważ sąd zazwyczaj rozpatruje je szybciej i jest mniej dochodzenia i dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia takiego postępowania.