Jak zmienią się stawki VAT w 2024 roku?

Stawki podatku VAT są cyklicznie zmieniane tak, aby dostosować wysokość odprowadzanych podatków do aktualnej sytuacji na rynku. Nowe stawki podatków pojawiają się najczęściej wraz z nadejściem Nowego Roku. Chcesz dowiedzieć się, jakie zmiany VAT w 2024 roku zostały już wprowadzone? Jak zmieniły się zasady naliczania podatku VAT w poszczególnych krajach Unii Europejskiej? Przejrzyj poradnik i poznaj aktualne stawki podatku VAT.

Zmiany VAT w 2024 roku – czy w Polsce stawki uległy zmianom?

W Polsce zaplanowano już pewne zmiany podatku vat w 2024 roku. Choć podstawowe stawki opodatkowania nie zostaną zmienione, to jednak niektóre grupy usług i towarów zostaną zaliczone do nowej grupy podatkowej. 

Przykładowo: od 1 kwietnia 2024 roku zmieniono stawkę VAT dla produktów spożywczych, które do tej pory były opodatkowane stawką 0%. Na ten moment towary spożywcze są opodatkowane 5% VATem. Dodatkowo na niektóre produkty kosmetyczne VAT został obniżony z 23% do 8%.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów zerowa stawka VAT nie będzie już obowiązywać w przypadku: orzechów, jajek, miodu naturalnego, mięsa i ryb, mleka i produktów mleczarskich, a także przetworów ze zboża.

Podatek VAT w krajach europejskich – zmiany w 2024 roku

W 2024 roku zostaną wprowadzone liczne zmiany, którymi objęte są różne kraje europejskie. Choć w niektórych przypadkach zmiany są kosmetyczne, to jednak w praktyce przeliczenie stawek VAT może być odczuwalne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Poniższa lista zawiera najważniejsze zmiany z podziałem na poszczególne kraje:

  1. Czechy – zmieniono podstawę podatkową na 21% i wszystkie pozostałe stawki VATu. Podatek został skonsolidowany, a w miejsce stawek 15% i 10% wprowadzono stały podatek VAT 12%.
  2. Luksemburg – w tym kraju od 1 stycznia powrócono do pierwotnych stawek VA przed obniżkami, czyli 17%, 14% i 8%.
  3. Niemcy – tutaj bez większych zmian. Towary i usługi podlegają pod podatek ze stawką 19%, natomiast preferencyjna stawka 7% będzie obowiązywała wyłącznie w Sylwestra.
  4. Estonia – to jedyny kraj, gdzie zwiększono wysokość podatku VAT z 20% do 22%.
  5. Rumunia – to kolejny kraj, gdzie podwyższono stawkę podatku VAT. Tym razem z 9% do 19% w przypadku transportu pasażerskiego, piwa bezalkoholowego oraz produktów z zawartością cukru powyżej 10g.

Nie można też pominąć faktu, że zmiany podatku VAT w 2024 roku wpłynęły także na progi Intrastat. W Polsce zwiększono je do poziomu 6,2 mln, natomiast do 103 mln w przypadku progu szczegółowego. 

Zmiany podatku VAT w 2024 roku – co warto wiedzieć? Podsumowanie

Na terenie Polski obowiązuję stałe stawki podatku VAT. Przedsiębiorcy, którzy jednak zdecydują się na transakcje handlowe wewnątrzwspólnotowe, muszą znać zmiany wprowadzone w innych krajach członkowskich. Brak wiedzy i doświadczenia w rozliczaniach podatku VAT może skutkować licznymi błędami, a to wiąże się z karami finansowymi nakładanymi przez urząd skarbowy.

Materiał zewnętrzny

Redakcja mbon.pl