O demoralizacji możemy mówić w sytuacji, gdy nieletni nie stosuje się do norm społecznych. Zastanawiasz się, jak wygląda sprawa o demoralizację i jakie środki może zastosować sąd? Wiele zależy od konkretnej sytuacji i od tego, jakich czynów dopuścił się nieletni.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik, prowadzącej Kancelarię w Poznaniu [strona internetowa: https://slupinska.eu/]
Na czym polega demoralizacji nieletniego?
O demoralizacji nieletniego możemy mówić w sytuacji, gdy młoda osoba dopuszcza się czynu zabronionego oraz wtedy, gdy narusza zasady współżycia społecznego. Mowa tu między innymi o uchylaniu się od obowiązku szkolnego, używaniu alkoholu lub środków odurzających czy uprawianiu nierządu.
Zgnie z prawem, każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji, ma społeczny obowiązek przeciwdziałać temu, a także zawiadomić o tym opiekunów lub odpowiednie organu. Podstawą interwencji organów może być zarówno dopełnienie się przez nieletniego czynu zabronionego, jak i wykazywanie objawów demoralizacji.
Co może być dowodem w sprawie o demoralizację?
W sprawach o demoralizację nieletniego bardzo często wszczynane jest postępowanie z urzędu. Organem, który będzie miał za zadanie zebranie odpowiednich dowodów, może być policja. Co więcej, policja może również dokonać zatrzymania nieletniego.
Bardzo często jest tak, że sąd zleca kuratorowi sądowemu przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, mającego na celu ustalenie, jakie są warunki bytowe nieletniego, jaki jest jego stan zdrowia oraz stosunek do nauki. Kurator prawdopodobnie zechce sprawdzić, w jaki sposób nieletni spędza wolny czas, jak wyglądają jego relacje z rodzicami i rówieśnikami oraz czy wykazuje on tendencję do łamania norm społecznych.
Ważnym dowodem w sprawie o demoralizację nieletniego są zeznania świadków, a także samego nieletniego. W każdym przypadku jednak sąd musi kierować się przede wszystkim dobrem młodej osoby oraz tym, by szansa na resocjalizację była jak największa.
Czeka Cię sprawa o demoralizację? Więcej informacji uzyskasz na: https://slupinska.eu/dla-ciebie/prawo-karne/
Sprawa o demoralizację nieletniego – jakie mogą być środki zastosowane przez sąd?
W przypadku spraw o demoralizację nieletniego katalog środków, na zastosowanie których może zdecydować się sąd, jest bardzo szeroki. W zależności od tego, w jakim stopniu zdemoralizowany jest nieletni lub jakich czynów się dopuścił, sąd może między innymi podjąć decyzję o:
-
udzieleniu upomnienia nieletniemu,
-
zobowiązaniu nieletniego i jego opiekunów do naprawienia wyrządzonej szkody,
-
skierowaniu nieletniego na terapię, na przykład w przypadku uzależnienia,
-
zastosowaniu nadzoru kuratora,
-
umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym.
Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj to, jakiego czynu dopuścił się nieletni. W każdym przypadku sąd bierze pod uwagę indywidualną sytuację nieletniego, stopień jego zdemoralizowania oraz to, czy wykazuje chęć poprawy.
W sprawach o demoralizację warto skorzystać z pomocy prawnej
Nie ma wątpliwości co do tego, że sprawa o demoralizację nieletniego może być niezwykle stresująca, zarówno dla młodego człowieka, jak i dla jego opiekunów. Właśnie dlatego w każdej tego typu sprawie warto skorzystać z pomocy prawnika, które specjalizuje się w takich postępowania. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku tak młodych osób szansa na pełną resocjalizację jest naprawdę duża – a prawnik będzie w stanie zadbać o to, aby środki zastosowane przez sąd były adekwatne do przewinień. Kluczowe jest bowiem to, że w sprawie o demoralizacje sąd powinien kierować się przede wszystkim troską o dobro nieletniego.
Artykuł sponsorowany