Podpowiadamy, w co inwestować małe kwoty

Tylko sami możemy naprawdę zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, ale inwestycje poprzez instrumenty ETF wydają się sprawdzoną i najmniej czasochłonną metodą. Dowiedz się w co inwestować małe kwoty.

W co inwestować małe kwoty?

Wcale nie musisz mieć do dyspozycji kilku tysięcy złotych, żeby rozpocząć pomnażanie swojego majątku. Na samym początku możesz nawet zacząć od 100 zł miesięcznie. Najlepiej regularnie odkładać pieniądze, nawet jeśli są to relatywnie małe kwoty. W ten sposób po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach możesz zgromadzić naprawdę duży majątek. Pieniądze, które lokujesz w obligacje lub akcje spółek giełdowych możesz szybko wypłacić na własne konto bankowe. Dla wielu osób jest to świetne zabezpieczenie na tak zwaną czarną godzinę. Należy jednak pamiętać, że domowe budżety potrafią być bardzo napięte. W takiej sytuacji problemem może być nawet regularne inwestowanie małych kwot.

inwestowanie małych kwot

W tym artykule podpowiemy, w co inwestować małe kwoty i jak się do tego zabrać. Na początku spróbuj delikatnie ograniczyć zbędne wydatki. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś od razu prowadził pustelniczy i ascetyczny tryb życia. Wystarczy, że zrezygnujesz z kilku przyjemności w ciągu miesiąca. Przykładowo zamiast wyjścia do kina możesz w domu obejrzeć ten sam film przed domowym telewizorem. W domu też można się bawić bardzo dobrze, a twoje portfolio inwestycyjne zasilą wtedy zaoszczędzone pieniądze.

Bezpieczeństwo inwestycji

Warto również przeanalizować wszystkie wydatki i zrezygnować z tego, które wydają się nam zbędne. Nie musisz opłacać jednocześnie kilku serwisów streamingowych, ponieważ jeden powinien ci całkowicie wystarczyć. Może się też okazać, że subskrypcjami jest obciążona domowa karta kredytowa. Niektórym ludziom systematycznie zdarza się zapominać o prenumeracie jakiegoś miesięcznika lub starym karnecie na siłownię. Należy pamiętać, że inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, a żadna inwestycja nie gwarantuje osiągnięcia pożądanej stopy zwrotu. Osoby, które zdecydowały się na zainwestowanie swoich pieniędzy muszą brać pod uwagę możliwość poniesienia strat. Wynika to z faktu, że giełda podlega naturalnym cyklom spadków i wzrostów. Nie oznacza to jednak, że nieosiągalne są zyskowne inwestycje.

inwestycje

Każdy inwestor będzie świadkiem wielu okresów hossy i bessy, jeśli założy długoterminowy horyzont inwestycyjny. Trzymanie się swojej strategii i chłodne podejście do podejmowania decyzji jest kluczem do wypracowania zysku. Dla nowych inwestorów coraz bardziej przystępna staje się giełda. Obecnie na ekranie swojego smartfona można obserwować notowania spółek. Dostępne są również nowoczesne aplikacje domów maklerskich, które ułatwiają przeprowadzenie analizy technicznej. Sprawne zarządzanie swoim portfolio umożliwia podejmowani trafnych decyzji inwestycyjnych. Małe kwoty na giełdzie najlepiej inwestować w akcje dużych spółek o ugruntowanej pozycji na rynku. Warto wspomnieć, że takie spółki posiadają zazwyczaj dużą przewagę nad konkurencją. Inwestowanie w spółki wpłacające dywidendę to również bardzo dobry pomysł.

Redakcja mbon.pl