Czym zajmuje się firma konsultingowa?

Firma konsultingowa to szerokie pojęcie, bo branża ta oferuje mnóstwo szkoleń, audytów oraz konsultacji. Sprawy, jakich się podejmuje, to szeroko pojęte prawo: autorskie czy nieruchomości, RODO, ale też kwestie bezpieczeństwa danych. Wszystko zależy od specyfiki danej firmy konsultingowej i tego, w jakich obszarach jest wyspecjalizowana. IKG Technology z Warszawy to podmiot, którego główne polem działań jest FAMOC, przeróżne szkolenia (Agile, bezpieczeństwo danych i inne), a także wdrożenia i konsultacje w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jak działa firma konsultingowa?

Czas pandemii koronawirusa dobitnie pokazał, że w wielu obszarach i branżach można przenieść się do internetu i prowadzić działania online. Nie inaczej było w niejednej firmie konsultingowej, która – by utrzymać się na powierzchni – zaczęła prowadzić kursy i consulting zdalnie. Formuła ta dla wielu osób jest bardzo korzystna, bo odpadają koszty i czas, jaki należy poświęcić na dojazd do miejsca, gdzie odbywają się szkolenia stacjonarne. Jest to bezpieczniejsze i bardziej dostępne – w szkoleniu czy audycie można wziąć udział z dowolnego zakątka na całym świecie. Wystarczy telefon, laptop lub inne urządzenie z dostępem do internetu. 

Obszary działań firmy konsultingowej

Trudno o stworzenie jednolitej definicji i listy działań, jakich podejmuje się każda firma konsultingowa. Ze względu na mnogość dziedzin i branż, w jakich świadczą swoje usługi, najlepiej po prostu przyjrzeć się jednemu konkretnemu podmiotowi. Wspomniana już wyżej warszawska firma konsultingowa IKG Technology specjalizuje się w obszarach, jak:

  • FAMOC
  • Audyty (IT oraz bezpieczeństwa)
  • szkolenia (Agile, bezpieczeństwo danych, zarządzanie ryzykiem, cyberbezpieczeństwo i inne)
  • wdrożenia (RODO, Normy ISO, Compliance, transformacja cyfrowa),
  • wsparcie prawne

Kiedy zatrudnia się firmę konsultingową?

Firma konsultingowa w dużym uproszczeniu i skrócie to firma odpłatnie doradzająca i udzielająca fachowych porad w jakimś obszarze. Obszar ten może być jeden, kilka, a nawet kilkaset. Podobnie liczby przedstawiają się, jeśli chodzi o liczbę pracowników – może być jeden lub kilka tysięcy. Często także firmy konsultingowe na stałe współpracują ze specjalistami w danej dziedzinie – np. konkretnej gałęzi prawa czy Agile. W momencie, gdy zgłosi się klient zainteresowany tym obszarem, firma konsultingowa stanowi pośrednika pomiędzy nim a specjalistą. Najczęściej firma konsultingowa jest zatrudniana, by stworzyła zalecenia do osiągnięcia konkretnego celu, jaki ma w planach firma ją zatrudniająca.

Inna sytuacja, kiedy zatrudnia się firmę konsultingową, to do stworzenia rekomendacji przy wdrażaniu jakiegoś systemu (np. FAMOC) czy rozporządzenia (np. RODO) w obrębie danej jednostki.

Zobacz także:

USŁUGI KSIĘGOWE ODDAJ W RĘCE FIRMY ZEWNĘTRZNEJ – JAK TO ZROBIĆ?

JAKIE ZALETY MA KSIĘGOWOŚĆ ONLINE? KURS KSIĘGOWOŚCI I INNE

Redakcja mbon.pl