Usługi księgowe oddaj w ręce firmy zewnętrznej – jak to zrobić?

Obowiązkiem firmy, niezależnie od jej wielkości, jest prowadzenie rzetelnej księgowości. Tylko znajomość prawa podatkowego, porządek w dokumentach oraz bezbłędnie i terminowo wykonane rozliczenie może uchronić przedsiębiorcę od błędów związanych z rozliczeniami z Urzędem Skarbowym czy z ZUS. Obsługa księgowa realizowana przez profesjonalną firmę księgową może nie tylko zabezpieczyć przed problemami z urzędami, ale również pozwoli znaleźć oszczędności. Dowiedz się, dlaczego warto sprawy księgowe powierzyć specjalistom.

Co zyskuje przedsiębiorca decydujący się na usługi księgowe?

W początkowej fazie działalności gospodarczej samodzielne prowadzenie księgowości nie wydaje się skomplikowane, jednak wraz z rozwojem firmy zwiększa się ilość czynności księgowych, które należy wykonać rzetelnie i w terminie, a nieznajomość przepisów podatkowych może skończyć się nieprzyjemnie. Wielu przedsiębiorców decyduje się na stworzenie etatu dla księgowego, zważywszy jednak na koszt odrębnego stanowiska, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zewnętrznej.

Firmy zajmujące się kompleksową obsługą księgową zatrudniają specjalistów, czyli osoby wykształcone oraz dobrze orientujące się w prawie podatkowym. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie usługi księgowe będą wykonane w terminie, a liczba błędów zostanie ograniczona do minimum. Drugą, ogromną zaletą jest skrócenie czasu księgowania. Firmy księgowe korzystają z nowoczesnych i specjalistycznych programów do rozliczeń. Systemy księgowe i technologia, taka jak OCR, to nie tylko oszczędność czasu, ale to również porządek w rozliczeniach oraz w dokumentach. Klient decydujący się na outsourcing usług księgowych otrzymuje wsparcie specjalistów również podczas kontroli urzędowych. A do tego może mieć pewność, że obsługa księgowa będzie realizowana zgodnie z ustalonymi parametrami KPI.

Jak znaleźć partnera do współpracy?

Wielu przedsiębiorców ma niesłuszne obawy, że powierzenie swojej księgowości w ręce firmy zewnętrznej jest procesem skomplikowanym i wygeneruje dodatkowe, niepotrzebne koszty. Nic bardziej mylnego – renomowane firmy zajmujące się obsługą księgową są bardzo elastyczne i oferują różne modele współpracy. Klient ma możliwość zdecydowania się na pełną obsługę księgową, czyli na kompleksowe zamknięcie każdego okresu rozliczeniowego; lub może być zainteresowany jedynie obsługą kilku procesów księgowych.

Przed podjęciem współpracy warto znaleźć partnera, który oferuje różnorodne usługi księgowe, również te związane z konsultingiem w zakresie wdrażania optymalizacji w firmie. Automatyzacja procesów księgowych pozwoli na oszczędność czasu i pieniędzy oraz zminimalizuje ryzyko błędów księgowych. Warto zwrócić również uwagę na odpowiedzialność firmy księgowej, ponieważ nawet najlepszym specjalistom mogą zdarzać się błędy w księgowaniach. Z tego względu partner zajmujący się obsługą księgową powinien odpowiadać za wszystkie pomyłki w rozliczeniach.

Niektórzy partnerzy oferują obsługę księgową realizowaną w modelu zdalnym – to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla małych biznesów. Niezależnie od wielkości zakresu współpracy – komunikacja z klientem jest niezwykle ważna. Duże firmy księgowe zapewniają kontakt z dedykowanym doradcą, który odpowiedzialny jest za bieżącą komunikację.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mbon.pl