Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Jakie zalety ma księgowość online? Kurs księgowości i inne

Firma Data publikacji - 21 sierpnia 2021 Autor - Redakcja mbon.pl
kurs księgowości

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zajęcia się kwestiami dotyczącymi szeroko pojętej księgowości. Nie jest to jednak łatwe zadanie, szczególnie dla osoby nieobecnej w temacie. Wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, ciągłego śledzenia zmieniających się przepisów prawa i pilnowania wszystkich terminów. Zdecydowanie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy jest powierzenie prowadzenia księgowości profesjonalistom. Można oczywiście zatrudnić księgową, ale coraz popularniejsze jest korzystanie z usług rzetelnego biura rachunkowego. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Księgowość online i inne kwestie poniżej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze księgowej/biura rachunkowego?

Wystarczy drobny błąd w dokumentach, aby narazić firmę na poważne problemy. Księgowość powinna być prowadzona przez osobę wykwalifikowaną i doświadczoną, co zmniejszy ryzyko pojawienia się jakichś niedociągnięć. Bardzo ważne przy wyborze księgowej lub biura rachunkowego będzie sprawdzenie kwalifikacji usługodawcy. Jeszcze kilka lat temu każda osoba zajmująca się prowadzeniem ksiąg rachunkowych musiała okazać się Licencję Ministra Finansów. Obecnie nie jest to już wymagane prawnie, przez co biura rachunkowe zdają się wyrastać niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Trzeba wobec tego uważać i zachować szczególną ostrożność przy wyborze osoby, której chce się powierzyć tak istotne zadanie.

Sprawdź: Prawo stanowione – czym jest i gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

księgowość online

Dobre biuro rachunkowe może pochwalić się Licencją Ministra Finansów, czyli certyfikatem księgowym. Taki dokument jest potwierdzeniem zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Kolejną kwestią są certyfikaty Centrum Informacji Księgowej. Warto podjąć współpracę właśnie z certyfikowanym księgowym lub biurem rachunkowym. Przy wyborze usługodawcy powinno się mieć też na uwadze dokumenty potwierdzające to, czy przeszedł on szkolenie i kurs księgowości. Branie w nich udziału świadczy o tym, że dana księgowa lub pracownik biura rachunkowego stale się edukuje, poszerza i aktualizuje wiedzę. W przypadku księgowości ma to ogromne znaczenie, bo przepisy prawa cały czas się zmieniają i trzeba być z nimi na bieżąco.

Sprawdź też: Konkursy internetowe doskonałym narzędziem marketingowym

Kurs księgowości – biuro czy prywatna pomoc?

Po sprawdzeniu kwalifikacji księgowej lub biura rachunkowego można przejść do kolejnych istotnych kwestii. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC na działalność biura rachunkowego. Taka polisa ubezpieczeniowa jest gwarancją tego, że firma będzie chroniona od odpowiedzialności za ewentualny błąd popełniony przez usługodawcę. Sprawdzić powinno się także zakres usługi księgowej, czyli co się dokładnie na nią składa. Na uwadze należy mieć także doświadczenie i specjalizacje branżowe. Najlepiej będzie skorzystać z usług biura rachunkowego, które zajmuje się rozliczaniem firm działających w konkretnej branży. Wybierając biuro rachunkowe, znaczenie ma nawet jego organizacja. Trzeba zapytać, w jakich godzinach pracuje i czy będzie można liczyć na jego wsparcie w wyjątkowych sytuacjach po godzinach. Kolejną kwestią jest możliwość przesłania dokumentów drogą elektroniczną i uzyskanie w nich wglądu przez Internet w dowolnym momencie. Trzeba ustalić formę kontaktowania się, terminy przekazywania dokumentów. Sprawdzić należy również ochronę danych osobowych.

księgowość online

Czy warto zdecydować się na księgowość online?

Księgowość internetowa ma wiele zalet, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie innowacyjne rozwiązanie. Większość biur rachunkowych oferuje księgowość online, co wiąże się z wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy. Nie trzeba zatrudniać własnej księgowej na etat. W dowolnym momencie można zapoznać się z całą dokumentacją, co ułatwia kontrolowanie firmowych finansów. Wystarczy zalogować się w dowolnym momencie i miejscu do systemu, aby móc uzyskać pełen dostęp do rozliczeń, deklaracji i raportów. Przejrzeć można nawet archiwalne tabele sprzedaży, raporty przychodów i wydatków w konkretnych okresach, deklaracji VAT itd. Księgowość online oferuje mnogość dodatkowych funkcji. Kurs księgowości wiele ułatwia. Można korzystać z programu fakturowego, systemu magazynowego, CRM, opcji kadry i płace, modułu kasa/bank i wiele więcej. Nie ma też problemu ze zintegrowaniem księgowości online z szeregiem innych narzędzi. Jednolity Plik Kontrolny pozwala na tworzenie i wysyłanie dokumentów bezpośrednio do Urzędu Skarbowego Można tworzyć bazy danych w oparciu o dokumenty wprowadzane do systemu itd.

Zobacz: Prawo gospodarcze a założenie własnej firmy

Rodzaje energii elektrycznej

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?