Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Prawo gospodarcze a założenie własnej firmy

Firma Data publikacji - 4 września 2021 Autor - Redakcja mbon.pl
prawo gospodarcze

Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest trudne, obecnie można to zrobić nawet przez Internet. Wiąże się to jednak z koniecznością załatwienia rozmaitych formalności. Możliwe jest wykonywanie zarobkowej działalności budowlanej, handlowej, wytwórczej czy usługowej. Publiczne prawo gospodarcze jasno określa zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Może mieć ona formę indywidualnej działalności, czyli być prowadzona pod własnym nazwiskiem lub formę spółki (cywilnej, handlowej osobowej lub kapitałowej). Jeśli komuś marzy się własna firma, to pora zastanowić się nad tym, jak ją założyć. Pamięć trzeba o kilku istotnych kwestiach, aby rozpocząć przygodę w świecie biznesu.

Czy warto założyć własną działalność gospodarczą? Prawo gospodarcze

Praca na etat nie jest dla każdego, wiele osób chce pełnić funkcję szefa i działać na własny rachunek. Jest to oczywiście możliwe, nie trzeba nawet mieć ukończonych wyższych studiów. Niemalże każdy może założyć własną działalność gospodarczą i to już po ukończeniu osiemnastego roku życia. Co więcej, nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, bo założenie firmy jest bezpłatne. Co mówi o tym prawo gospodarcze? Nie wymaga się tworzenia kapitału przedsiębiorstwa. Po założeniu firmy można ją zawiesić lub nawet zlikwidować. Przedsiębiorca ma też pełną swobodę w kwestii wyboru formy opłacania podatków. Znika również konieczność prowadzenia dokładnych sprawozdań, tego typu obowiązki są mocno ograniczone, co stanowi kolejne udogodnienie.

Sprawdź: Prawo stanowione – czym jest i gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Trzeba jednak liczyć się z tym, że założenie działalności gospodarczej równa się ponoszeniu pełnej odpowiedzialności i to całym swoim majątkiem. Firmę można prowadzić samodzielnie lub zatrudnić do dwóch pracowników. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie ZUS, ale przez aż 24 miesiące można korzystać z preferencyjnego ZUS. Warto też wiedzieć, że osoby zaczynające działalność, których miesięczny przychód jest niższy niż połowa najniższej pensji krajowej, nie muszą nawet jej rejestrować. Wystarczy zadbać o opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego. Jak widać, można uchronić się przed wieloma dodatkowymi kosztami, co przekłada się na spore oszczędności.

prawo gospodarcze

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

W celu zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej nie trzeba nawet wychodzić z domu, można to zrobić przez Internet. Potrzebne będzie konto na ePUAP i Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Umożliwi to rejestrację firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na stronie CEIDG znajduje się formularz do wypełnienia, który na koniec trzeba opatrzyć elektronicznym podpisem i wysłać. Prawo gospodarcze jest w tym zakresie bardzo proste. Po trafieniu wniosku do US i ZUS możliwe jest wybranie formy opodatkowania i opłacania składek, czyli rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zarejestrowanie firmy poprzez bankowość elektroniczną, co również nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wiele instytucji bankowych oferuje możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej, ale ma to też pewne wady: pozostałe formalności muszą zostać załatwione w urzędach.

Sprawdź też: Konkursy internetowe doskonałym narzędziem marketingowym

Prawo gospodarcze a złożenie wniosków

Zdecydowanie łatwiej, szybciej i wygodniej będzie wypełnić wniosek online w CEIDG i wysłać go, a po otrzymaniu specjalnego kodu wystarczy go wydrukować i potwierdzić złożenie dokumentów w gminie. Inną opcją jest wypełnienie dokumentów w formie papierowej i złożenie wniosku osobiście w gminie lub przesłanie go do urzędu listem poleconym, ale podpis musi zostać potwierdzony notarialnie. Po zarejestrowaniu firmy konieczne jest zdobycie Numeru Regon oraz Numeru Identyfikacji Podatkowej. Najlepiej będzie też od razu założyć konto firmowe, trzeba również zadbać o kwestię księgowości. Można prowadzić ją samodzielnie, za pomocą banku lub skorzystać z usług biura księgowego.

prawo gospodarcze

Kwestie związane z podatkiem

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga rozliczania się z US i ZUS. Przedsiębiorca staje się płatnikiem i obowiązuje go zaliczka z tytułu PIT. Konieczne staje się wobec tego wybranie formy opodatkowania. Możliwości jest naprawdę wiele, więc trzeba dobrze przemyśleć swój wybór. W przypadku zasad ogólnych skala podatkowa może wynosić 18% lub wzrosnąć do 32%, jeśli przekroczy się próg podatkowy. Kolejną opcją jest podatek liniowy, który pozostaje niezmienny, niezależnie od dochodu i wynosi 19%. Jeszcze innym rozwiązaniem jest ryczałt ewidencjonowany (od 2 do 20%), a jego wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Można też wybrać kartę podatkową, co wiąże się z koniecznością płacenia podatku w niezmiennej wysokości przez cały rok i to nawet w przypadku braku przychodu. Stawkę ustala naczelnik urzędu skarbowego.

Zobacz także: Jakie zalety ma księgowość online? Kurs księgowości i inne

Jak pisać powieści przygodowe?

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?