Morskie Oko jest znanym elementem polskich Tatr, porównywalnym z Kasprowym Wierchem. Jest to największe jezioro w tym paśmie górskim i podobno jedno z najbardziej malowniczych, a także bardzo pożądane przez miejscowych, jako miejsce wypoczynku. W dniach największego natężenia ruchu w czasie wakacji i długich weekendów, do Morskiego Oka przybywa dużo turystów – niektóre doniesienia mówią nawet o tysiącach osób w ciągu jednego dnia. Sprawdź, jak wygląda droga na Morskie Oko, aby przygotować się do pokonania tej trasy.
Agenda:
- Jak dojechać do Palenicy Białczańskiej?
- Jak dojechać nad Morskie Oko?
- Droga na Morskie Oko
- Morskie Oko – opis
- Schroniska nad Morskim Okiem
Jak dojechać do Palenicy Białczańskiej?
Drogę na Morskie oko należy zacząć od Palenicy Białczańskiej. Jak się do niej dostać? Za pomocą komunikacji miejskiej! Poniżej przedstawiamy rozkłady jazdy odpowiednio z Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej: https://www.zakopane.pl/rozklad-jazdy/ oraz https://ugbukowinatatrzanska.pl/turysta/transport/rozklady-jazdy/839.html.
Można też skorzystać z usług Stramy i dojechać na Łysą Polanę (1,5 km od Palenicy Białczańskiej). Przed wyruszeniem w drogę warto zajrzeć na stronę przewoźnika, by sprawdzić ewentualne zmiany w rozkładzie jazdy.
Jadąc samochodem, podróż z Krakowa wynosi mniej więcej 110 km, natomiast z Zakopanego trasa ta mierzy ok. 23 km. Czas trwania podróży zależy od warunków drogowych na Zakopiance, a dojazd z Krakowa zajmuje około 2 godzin. Najdogodniejsze trasy wiodą przez Bukowinę Tatrzańską lub, jeśli wolno przekroczyć granicę słowacką, przez Jurgów.
Jak dojechać nad Morskie Oko?
Miejscem rozpoczęcia trasy jest Palenica Białczańska. Znajduje się tu duży parking, w miesiącach letnich zaleca się przybycie odpowiednio wcześnie, aby zapewnić sobie łatwe znalezienie parkingu. Do Morskiego Oka możemy dojść pieszo – jest to 7,8 km (2:20 h). Z Palenicy kursują również górskie sanie, które przewożą turystów do Włosienicy (7 km), ostatni odcinek 1,5 km trzeba przejść pieszo. Wjazd samochodem lub rowerem na teren jest zabroniony! Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne, kasa biletowa znajduje się w pobliżu parkingu.
Droga na Morskie Oko
Z Palenicy Białczańskiej trasa nad Morskie Oko wynosi ok. 16 km. Czas jej przemierzenia uzależniony jest od tempa chodu, jednak zazwyczaj wynosi ok. 4 h i 30 min.
- Będąc na parkingu, wchodzimy na asfaltową drogę, która stopniowo się wznosi. Po około czterdziestominutowej podróży szlak w prawo wznosi się na Waksmundzką Rówień lub Rusinową Polanę. Po lewej stronie znajdują się aleje do Doliny Białej Wody ze wspaniałymi widokami na tatrzańskie szczyty, w tym widoczny z tego miejsca Gerlach. W dalszej części wędrujemy obok drewnianego budynku należącego do TPN.
- Po około 50 minutach docieramy w końcu do Wodogrzmotów Mickiewicza – są to budzące respekt wodospady powstałe na skalnych brzegach potoku Roztoka.
- Podążając dalej docieramy w końcu do głazu znanego jako „Wanta”. Tu ścieżka skręca w prawo i prowadzi przez las, omijając zakręty asfaltowej ścieżki, która ostro się wznosi. Wkrótce wychodzimy na ten sam asfalt i dochodzimy do Włosienicy (1315 m, 1:40 h z Palenicy Białczańskiej), dużej otwartej przestrzeni. Tu kończy się trasa konnych zaprzęgów. Z tego miejsca pozostaje już tylko 1,5 km do celu.
- Ścieżka prowadzi przez tereny leśne, a następnie opada w dół od szczytu Opalony Wierch Żlebu Żandarmerii. W okresie zimowym, gdy świeżo spadły śnieg pokrywa ten teren, może on być niebezpieczny ze względu na lawiny. W związku z czym, przejście asfaltową drogą do Morskiego Oka może być zabronione.
- Następnie przemierzycie Zakręt Ejsmonda. Ostatecznie kulminacją trasy będzie niebieska ścieżka z Doliny Pięciu Stawów, która wije się w prawo i przechodzi przez Świstówkę. W końcu doprowadzi Cię do niewielkiego placu. Po jego lewej stronie znajduje się konstrukcja – nazwana Starym Schroniskiem.
- Poniżej schroniska znajduje się powierzchnia największego jeziora w Tatrach, zwanego Morskim Okiem.
Morskie Oko
Morskie Oko ma powierzchnię około 35 hektarów, a jego wypełniona wodą skalna niecka została wyrzeźbiona przez lodowiec i ma 51 metrów głębokości. Aby zapobiec wyciekom z jeziora, natura stworzyła od północy skalną barierę, a na jej szczycie znajduje się nasyp z moreny czołowej, na którym spoczywa schronisko. Stąd roztaczają się widoki na Przełęcz Żabią, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Szpiglasowy Wierch.
Schroniska nad Morskim Okiem
Schronisko składa się z dwóch obiektów. Stare Schronisko znajduje się w pobliżu niewielkiego placu. Tymczasem Nowe Schronisko znajduje się sto metrów od niego, na wysokości 1410 metrów na pozostałościach moreny polodowcowej i obok jeziora. Powstało w 1908 roku dzięki Towarzystwu Tatrzańskiemu i jest ochrzczone imieniem Stanisława Staszica. W sumie dwóch obiektach jest siedemdziesiąt dziewięć miejsc noclegowych – trzydzieści sześć w świeżo wybudowanym i czterdzieści trzy w Powozowni.