Zaświadczenie o zarobkach do kredytu: skąd wziąć, jak uzupełnić? Podpowiadamy!

Zaświadczenie o zarobkach to jeden z dokumentów wymaganych przez banki przy wnioskowaniu o kredyt. Jego prawidłowe wypełnienie może znacząco przyspieszyć proces kredytowy, a nawet zdecydować o jego pozytywnym rozpatrzeniu. Gdy jednak pojawią się w nim błędy, wszystko się wydłuży, a w skrajnych przypadkach może to nawet skutkować nieprzyznaniem pożyczki. Skąd wziąć zaświadczenie o zarobkach? Jakie informacje powinno ono zawierać? Jak je prawidłowo uzupełnić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pożądanego kredytu? Podpowiadamy!

Zacznijmy od podstaw. Zaświadczenie o zarobkach do banku: co to jest?

Zaświadczenie o zarobkach do banku to dokument, który jest niezbędny przy aplikowaniu o różnego rodzaju produkty kredytowe, m.in. kredyty hipoteczne czy gotówkowe. Jest on bowiem oficjalnym potwierdzeniem Twoich dochodów oraz stabilności Twojego zatrudnienia. Te informacje zaś są instytucjom bankowym niezbędne do oceny zdolności kredytowej – dzięki nim zyskują pewność, że jesteś w stanie regularnie spłacać raty zaciągniętego zobowiązania.

Skąd wziąć zaświadczenie o dochodach?

Zastanawiasz się, skąd wziąć zaświadczenie o dochodach? Wystawi Ci je Twój pracodawca! Zwróć się do działu kadr lub księgowości w miejscu swojego zatrudnienia, składając wniosek o wydanie tego typu dokumentu. Najlepszym sposobem na uzyskanie prawidłowej formy zaświadczenia jest zaniesienie do uzupełnienia wzoru pozyskanego z danego banku. Warto bowiem pamiętać o tym, że poszczególne placówki finansowe mogą wymagać innych informacji, więc dla pewności postaw na ten uzyskany w konkretnej placówce.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Zaświadczenie o dochodach wystawi Ci Twoja księgowa. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i nie wiesz, jak się z nimi uporać – postaw na wsparcie doradcy kredytowego. 

Co powinno znaleźć się w zaświadczeniu o zarobkach do banku?

Zaświadczenie o zarobkach do banku musi zawierać szczegółowe informacje nt. Twoich zarobków, czyli takie, które umożliwią ocenę Twojej zdolności kredytowej. Do najważniejszych elementów tego typu dokumentów zalicza się:

  1. dane personalne wnioskodawcy: imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania, PESEL;
  2. informacje o pracodawcy: nazwę zatrudniającej Cię firmy, adres jej siedziby oraz NIP pracodawcy;
  3. szczegóły dotyczące zatrudnienia: data rozpoczęcia pracy, typ umowy (UoP, UZ, UoD, B2B itp.), obejmowane stanowisko, staż pracy, typ zatrudnienia (okres próbny, czas określony lub nieokreślony);
  4. informacje o wynagrodzeniu: wysokość (brutto i netto), okres, za który podaje się wynagrodzenie (np. miesięczne, roczne), dodatki do wynagrodzenia (np. premie, prowizje), informacja o regularności wypłat.
  5. informacje dodatkowe: m.in. data wystawienia zaświadczenia, podpis osoby upoważnionej do wystawienia zaświadczenia oraz pieczęć pracodawcy.

Wyżej wskazane punkty to jedynie orientacyjny zarys – pamiętaj bowiem o tym, że forma zaświadczenia może się różnić w zależności od wymogów konkretnego banku. Zanim więc zdecydujesz się na wypełnienie takiego dokumentu, zweryfikuj, czy jest on zgodny z założeniami placówki, w której zamierzasz go złożyć.

Jak prawidłowo uzupełnić zaświadczenie o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach do banku musi być właściwie uzupełnione, by zostało zaakceptowane przez bank. Jak to zrobić? Upewnij się, że wszystkie dane personalne i informacje o pracodawcy są aktualne i odzwierciedlają rzeczywistość. Zadbaj o to, by dokładnie określić wysokość swoich dochodów – zarówno brutto, jak i netto – oraz inne składniki wynagrodzenia, które mogą wpłynąć na ocenę Twoich możliwości finansowych. Nie zapomnij o podaniu rodzaju umowy oraz czasu trwania zatrudnienia – ma to znaczenie przy ocenie Twojej stabilności finansowej. 

Dokładnie zweryfikuj dokument przed złożeniem go w banku. Nawet drobne błędy mogą wydłużyć proces kredytowy. I pamiętaj: transparentność i dokładność są tutaj Twoimi najlepszymi sojusznikami.

Dlaczego zaświadczenie o zarobkach jest tak ważne dla banku?

Banki wykorzystują to zaświadczenie do oceny Twojej zdolności kredytowej, czyli zdolności do regularnego spłacania zaciągniętych zobowiązań finansowych. Dokładne informacje o Twoich dochodach, ich regularności oraz stabilności zatrudnienia pozwalają placówkom bankowym na przeprowadzenie dokładnej analizy ryzyka kredytowego. Muszą one bowiem znaleźć potwierdzenie, że pożyczkobiorca dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, aby bez problemu spłacać kredyt. 

W tym kontekście zaświadczenie o zarobkach staje się nie tylko dowodem Twoich dochodów, ale również elementem budującym zaufanie między Tobą a bankiem. Żadna instytucja finansowa nie pozwoli sobie na utratę kapitału poprzez pożyczanie go osobom niewypłacalnym, gdyż ściąganie długu jest często długotrwałym procesem, wymagającym kolejnych nakładów pieniężnych. I z tego powodu tak istotne jest, aby zaświadczenie o zarobkach było wypełnione z największą starannością i odzwierciedlało rzeczywistą sytuację finansową – w ten sposób zapewnisz bankowi gwarancję swojej wypłacalności.

Podsumowanie

Jeśli chcesz uzyskać kredyt na mieszkanie, samochód, lokal czy inną inwestycję, zadbaj o właściwe uzupełnienie zaświadczenia o dochodach. Z tym dobrze skonstruowanym dokumentem zwiększysz swoje szanse na sukces. Powodzenia!

Materiał zewnętrzny

Redakcja mbon.pl