Każdy pracownik musi przejść przez obowiązkowe szkolenie BHP, czyli z przepisów zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Do zorganizowania takiego szkolenia jest zobligowany pracodawca, co jasno wynika z zapisów znajdujących się w Kodeksie pracy. W przypadku nowych pracowników konieczne jest szkolenie wstępne BHP, które obejmuje instruktaż ogólny i stanowiskowy w zakresie BHP. Zatrudnieni w firmie pracownicy także muszą przechodzić okresowe szkolenia BHP, co ma na celu zaktualizowanie i ugruntowanie wiedzy z zakresu BHP. Jeśli pojawią się jakieś nowe rozwiązania techniczno-organizacyjne, to trzeba zapoznać z nimi pracownika właśnie w formie dodatkowego szkolenia.
Szkolenie wstępne BHP
Jeszcze zanim nowy pracownik zacznie wykonywać swoje obowiązki, musi w pierwszej kolejności przejść przez szkolenie wstępne BHP. Jest to odgórnie narzucony wymóg, którego nie można pominąć, bo wiąże się to z wieloma negatywnymi konsekwencjami, szczególnie dla pracodawcy. Kodeks pracy wręcz zakazuje dopuszczenia pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych bez wcześniejszego zapoznania go z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi danego stanowiska i panującymi w całej firmie. Bez znajomości przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy pracownik nie może rozpocząć pracy. Wstępne szkolenie BHP muszą przejść nie tylko nowi pracownicy, ale też studenci odbywający praktyki i uczniowie szkół zatrudnieni w celu przyuczenia do zawodu. Wstępne szkolenie BHP składa się z dwóch części: instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego.
Instruktaż ogólny
Instruktaż ogólny obejmuje nie tylko zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, ale też pierwszą pomoc i przepisy przeciwpożarowe. Pracownik podczas takiego szkolenia zapoznaje się z obowiązkami/prawami swoimi i pracodawcy. Instruktaż ogólny trwa co najmniej dwie godziny i może odbywać się stacjonarnie lub online. Musi go prowadzić osoba wykwalifikowana, mającą wystarczającą wiedzę do realizacji programu. Najczęściej jest to pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas szkolenia BHP wykorzystuje się różne formy dydaktyczne.
Instruktaż stanowiskowy
Z kolei instruktaż stanowiskowy może wyglądać różnie, w zależności od przygotowania zawodowego pracownika, jego stażu pracy i zagrożeń występujących na danym stanowisku. Ten rodzaj instruktażu może przeprowadzić sam pracodawca lub osoba wyznaczona do kierowania pracownikami. Szkolenia wstępne są ważne przez okres dwunastu miesięcy lub sześciu w przypadku stanowisk kierowniczych. Polegają one na rozmowie wstępnej instruktora z pracownikiem. Instruktor pokazuje i wyjaśnia wszystkie czynności, które pracownik będzie wykonywać na danym stanowisku. Następnym etapem jest samodzielne wykonywanie przez pracownika tego, co zostało zaprezentowane przez instruktora.
Szkolenie okresowe BHP
Osoby zatrudnione w firmie muszą regularnie przechodzić szkolenia okresowe BHP, czyli dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Pierwsze szkolenie okresowe BHP powinno odbyć się po sześciu miesiącach od daty zatrudnienia pracownika, a potem może być powtarzane co pięć lat. Warto jednak podkreślić, że osoby pracujące w branżach nieuznawanych za niebezpieczne nie muszą przechodzić cyklicznych szkoleń BHP. Dotyczy to między innymi działalności naukowej i technicznej, finansowej i ubezpieczeniowej, detektywistycznej i ochroniarskiej, gastronomii, obsługi biura, kultury, rekreacji, rozrywki, handlu detalicznego, produkcji odzieży/komputerów/skór, poligrafii. Osoby pracujące w transporcie lotniczym czy edukacji również są zwolnione z obowiązku odbywania okresowego szkolenia BHP co kilka lat.
Szkolenia BHP online
Coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie szkoleń BHP zdalnie, czyli przez Internet. Wiąże się to z wieloma korzyściami zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i pracowników. Nie zawsze możliwe jest prowadzenie szkolenia w systemie stacjonarnych, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o e-learningu BHP. Jest to duże ułatwienie dla pracodawców i pracowników, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Znikają koszty dojazdów, szkolenie może odbywać się w dowolnym momencie i miejscu. Przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z wynajmem sali szkoleniowej. Można brać udział w szkoleniu BHP, siedząc wygodnie w fotelu w swoim zaciszu domowym, co jest bardzo komfortowe. Ponadto multimedialne szkolenia online są prowadzone w ciekawszej formie niż stacjonarne. Jest to bardzo przystępny sposób na przekazanie wiedzy. Wystarczy, że wszyscy uczestnicy szkolenia zalogują się do serwisu e-learningowego, aby móc wziąć udział w konsultacji online.