Jak założyć firmę krok po kroku?

Założenie firmy w dzisiejszych czasach nie jest zbyt skomplikowane. Warto jednak wiedzieć, jakie czynności wykonać krok po kroku, by znacznie skrócić ten proces i jak najszybciej cieszyć się własną działalnością. Ten artykuł przeznaczony jest dla osób, które zastanawiają się, jak założyć firmę krok po kroku.

Otwieranie własnej działalności – od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach niemal wszystko, co związane z zakładaniem firmy, można zrobić przez internet. Zakładanie firmy warto zacząć od wypełnienia w sieci specjalnego formularza CEIDG-1 (jest to wpis Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).W internecie można znaleźć wiele instrukcji, w jaki sposób prawidłowo wypełnić te wirtualne dokumenty.

Jeśli w przyszłości wystąpi konieczność zmiany danych firmy, dokonuje się tego przy użyciu tego samego formularza. Ma się na to okres tygodnia od wystąpienia okoliczności powodujących zmiany. Osoby, które rejestrowały firmę, nie posiadając jeszcze nadanego numeru NIP, nie muszą go wprowadzać ręcznie. Zostanie on automatycznie wprowadzony do rejestru CEIDG, kiedy tylko pojawi się w systemie.

jak założyć firmę krok po kroku

Jak założyć firmę krok po kroku

Formularz CEIDG wymaga podania rodzaju działalności gospodarczej. Od tego zależeć będzie, jakie czynności w przyszłości będzie mogło podejmować przedsiębiorstwo. Wybrane czynności do dokumentów wpisuje się, wykorzystując ich symbole liczbowe. Do jednego formularza można wpisać maksymalnie dziesięć takich numerów.

Na tym etapie należy również wybrać formę opodatkowania. Zwykle większość początkujących przedsiębiorców wybiera skalę podatkową. Jednak warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi formami, by decyzję podjąć w pełni świadomie.

W formularzu należy też podać, kto będzie zajmował się księgowością firmy. Tutaj warto zdecydować się na usługi biura rachunkowego, które rzetelnie zajmie się prowadzeniem księgowości. Także tworzeniem deklaracji podatkowych, rozliczaniem faktur, jak i podsumowaniami okresowymi. Biuro księgowe może okazać się nieodzowne przy bardziej rozbudowanych rodzajach działalności, zwłaszcza tam, gdzie zatrudnieni są pracownicy. Samodzielne rozliczanie wynagrodzeń może być bardzo trudne i skomplikowane.

Sprawdź: Czym jest i na czym polega franczyza?

Wizyta w ZUS

Trzeba wziąć pod uwagę, że każdy właściciel firmy występuje w ZUSie zarówno jaki płatnik, jak i ubezpieczony. Jako płatnik zobowiązany jest do odprowadzania składek, zarówno za siebie, jak i za pozostałych pracowników. Jako ubezpieczony może korzystać z różnego rodzaju przywilejów, takich jak państwowa służba zdrowia.

Trzeba mieć świadomość tego, że pełne składki ZUS oznaczają naprawdę wysoką kwotę, która dla początkującego przedsiębiorcy może okazać się nie do przeskoczenia. Na szczęście, właściciele nowych firm mogą skorzystać z szeregu ulg. Przez pierwsze miesiące znacznie obniżają te koszty, ułatwiając start na rynku.

Zobacz także: Jak sprawdzić firmę – ważne porady

jak założyć firmę krok po kroku

Do ZUSU należy złożyć jeden z dwóch dokumentów. ZZA przeznaczone jest dla osób, które są w innym miejscu zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W ZUSie będą opłacać jedynie składki zdrowotne. Z kolei dokument ZUA rejestruje do wszystkich składek.

Co ciekawe, druki te można wypełnić wraz z formularzem składanym do CEIDG. Jeśli nie zrobi się tego w tym czasie, trzeba pamiętać, że od momentu rozpoczęcia działalności ma się zaledwie siedem dni, by dostarczyć do ZUSU wybrane dokumenty. Można je także wysłać przy pomocy poczty. Tutaj jednak lepiej wybrać list polecony, by mieć pewność, że przesyłka dotrze na czas.

Sprawdź też: MLM co to i czy warto w nim działać?

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Osoby, które posiadają numer NIP, nie muszą się starać o jego ponowne nadanie. Jeśli założą one firmę, ich NIP staje się jednocześnie NIPem przedsiębiorstwa.

Urząd Skarbowy odwiedzają jedynie te osoby, które chcą być płatnikami VAT. Jest to podatek od towarów i usług. Trzeba mieć świadomość tego, że w całości pokrywa go klient, zaś do przedsiębiorcy należy jedynie rzetelne odprowadzenie go na konto urzędu. Osoby, które nie wiedzą, czy bycie VATowcem się opłaca, muszą zadać sobie pytanie – czy aby prowadzić działalność gospodarczą sami muszą nabywać towary obciążone VATem? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, warto wybrać tę właśnie formę opodatkowania.

Redakcja mbon.pl