Jak sprawdzić firmę – ważne porady

Wszystkie osoby poszukujące pracy albo chcący nawiązać biznesową współpracę z danym przedsiębiorstwem, powinni upewnić się, co do jego wiarygodności. Czy na pewno właściciel nie ma żadnych długów? Czy faktycznie prowadzi swoją działalność? W niniejszym artykule opiszemy sposoby na to, jak sprawdzić firmę, aby nie trafić na różnych oszustów.

Nieuczciwy przedsiębiorca

Oczywiście, nie wszyscy biznesmeni to cwaniaki. W większości wypadków mamy na szczęście do czynienia z godnymi zaufania ludźmi interesu. Mimo to warto być czujnym, bo – jak mówi przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony. Warto zatem wcześniej skontrolować uczciwość właściciela konkretnej firmy.

Okazuje się jednak, że nie tylko ma to duże znaczenie, gdy chcemy przeprowadzić z potencjalnym partnerem biznesowym jakieś duże transakcje finansowe. Jest to ważne także wtedy, kiedy zostaniemy skierowani przez Urząd Pracy do danego zakładu. Może się bowiem zdarzyć, że nasz przyszły szef nie będzie płacił pensji, bo jego firma jest bliska upadku.

Sprawdź też: MLM co to i czy warto w nim działać?

jak sprawdzić firmę

Jak sprawdzić firmę?

Jeżeli więc nie chcemy mieć problemów i pecha, musimy zweryfikować wiarygodność firmy. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko i będziemy spać spokojnie. Pierwszą, zalecaną metodą jest wyszukanie działalności gospodarczej w KRS, czyli w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tam gromadzone są wszelkie informacje na temat przedsiębiorców. Wystarczy odczytać numery NIP oraz REGON.

Drugi sposób polega na zajrzeniu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (skrót: CEIDG). Mowa o rejestrze, który ewidencjonuje biznesmenów, będących osobami fizycznymi. Za pomocą specjalnej wyszukiwarki, wpisujemy nazwę firmy. Dowiemy się, pod jakim adresem ona funkcjonuje, kiedy została założona oraz sprawdzimy m.in. to, czy adres e-mailowy jest aktualny.

Zobacz: Jak założyć firmę krok po kroku?

Zadłużone przedsiębiorstwo

Wiemy już, jak sprawdzić firmę pod kątem jej istnienia. Warto jeszcze odkryć, czy czasem nie zalega ona z płatnościami. W tym celu korzystamy z Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Krajowego Rejestru Długów (KRD). Zgodnie z odpowiednią ustawą, obie te instytucje udostępniają niezbędne informacje o długach każdego, polskiego biznesmena.

Pamiętajmy jednak, że dostęp do takich informacji jest możliwy dopiero wtedy, gdy uiścimy ustaloną z góry opłatę. Nie jest ona bardzo wysoka, dlatego nie ma co się zastanawiać i warto ponieść ten koszt. W zamian otrzymamy raport, gdzie czarno na białym będą widoczne ewentualne długi.

jak sprawdzić firmę

Jak sprawdzić firmę – inne sposoby

Poza wyżej opisanymi metodami, są jeszcze inne. Zastanawiacie się, jak sprawdzić firmę i jej uczciwość? Wystarczy poprosić właściciela o odpowiednie zaświadczanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas, dodatkowo wchodząc na stronę internetową ZUS-u i wpisując w formularzu numer tego zaświadczenia, NIP oraz datę wydania, zobaczymy, czy dana osoba ma problemy finansowe, spowodowane zaleganiem w opłacaniu składek.

Czas jeszcze na ostatnią poradą, jaką trzeba w tym tekście przedstawić. Chodzi po prostu o różne opinie i komentarze, które znajdziemy w Internecie, np. w profesjonalnie stworzonych bazach firm. Dzięki nim dowiemy się bardzo dużo o uczciwości i rzetelności konkretnego przedsiębiorstwa (jego kłopotów finansowych itp.), do którego chcemy wysłać swoje CV lub, z którym chcemy koniecznie nawiązać owocną, długoletnią współpracę. To bez wątpienia bardzo przydatna metoda, z której warto skorzystać. Im więcej złych opinii, tym wiarygodność działalności gospodarczej spada.

Sprawdź: Czym jest i na czym polega franczyza?

Redakcja mbon.pl