MLM co to i czy warto w nim działać?

MLM to skrót od angielskiego wyrażenia Multi Level Marketing. Często określany jest również jako marketing sieciowy. To forma biznesu, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto zatem wiedzieć, na czym ten biznes polega i czy warto w nim działać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • MLM co to?
  • Produkt w biznesie MLM
  • Jakie są zalety marketingu wielopoziomowego?
  • Czym kierować się przy wyborze firmy MLM?

MLM co to?

Ogólnie rzecz ujmując, MLM to marketing wielopoziomowy polegający na dystrybucji produktu poprzez kanał sprzedaży, który stanowią partnerzy współpracujący z firmą MLM. Każdy z partnerów współpracujący z firmą MLM ma możliwość zamawiania produktów oferowanych przez firmę w preferencyjnych cenach. Następnie partner sprzedaje zamówione produkty po cenach katalogowych. Różnica między ceną preferencyjną a ceną katalogową stanowi przychód partnera. Jednym z najważniejszych zadań partnera firmy MLM jest budowanie własnej struktury dystrybutorów. Dzięki temu osiąga on dodatkowe dochody ze sprzedaży produktów przez dystrybutorów znajdujących się w zbudowanej strukturze.

Zobacz także: Jak sprawdzić firmę – ważne porady

MLM co to

Produkt w biznesie MLM

Decydując się na rozpoczęcie biznesu w systemie marketingu wielopoziomowego, pamiętać trzeba, że kluczowym elementem jest tu produkt, jaki będzie się oferować. Aby osiągnąć sukces, postawić należy na produkty cechujące się wysoką jakością, wartościowe i rozwiązujące określone problemy. Takich właśnie produktów oczekuje grupa docelowa i takie produkty łatwiej jest sprzedać. Oprócz tego, że na dany produkt musi występować zapotrzebowanie, to ważne jest również, aby cena tego produktu nie odbiegała zbytnio od ceny rynkowej. Przykładami produktów, które często oferowane w systemach MLM są kosmetyki, suplementy diety czy perfumy.

Sprawdź: Czym jest i na czym polega franczyza?

Jakie są zalety marketingu wielopoziomowego?

Działanie w biznesie opartym o system MLM ma wiele zalet. Wśród nich wymienić można na pewno niski koszt wejścia. Rozpoczęcie biznesu w tym systemie jest bardzo proste. Wystarczy zakupić pierwszy zestaw produktów i rozpocząć jego sprzedaż. Oprócz tego rozpoczęcie biznesu w MLM nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Dużą zaletę tej formy zarobkowania są również elastyczne godziny pracy. W tym biznesie każdy jest sam sobie szefem. Pracować można wtedy, kiedy ma się na to ochotę. Oczywiście im więcej czasu i wysiłku włoży się w pracę, tym większe zyski się osiągnie. Marketing wielopoziomowy jest rozwiązaniem, z którego często korzystają osoby poszukujące dodatkowych źródeł dochodów. Biznes w MLM można bowiem bez problemu pogodzić z inną pracą. Pamiętać jednak trzeba, że w takim przypadku ta forma biznesu wymaga samodyscypliny, która pomoże w osiągnięciu założonych celów.

MLM co to

Czym kierować się przy wyborze firmy MLM?

Na rynku działają różne firmy w tym systemie. Chcąc rozpocząć swoją przygodę w tym biznesie, pamiętać trzeba, aby wybór firmy, z którą będzie się współpracować, nie był przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Ważna jest historia firmy. Współpracę warto rozpocząć z firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Po drugie, istotne są oferowane produkty. Postawić należy na współpracę z taką firmą, która oferuje produkty, które atrakcyjne są także dla nas. Trudno będzie bowiem o osiągnięcie sukcesu, jeśli będzie miało się sprzedawać produkty, których samemu by się nie kupiło. Bardzo ważny jest również system prowizyjny. Innymi słowy, ocenić należy możliwości zarobku, czy jest on w ogóle możliwy, a jeśli tak to, jak duży on może być. Na koniec wspomnieć należy o samej umowie z firmą. Musi być ona jasna i przejrzysta. Podpisując umowę, trzeba być pewnym, na jakich warunkach odbywać się będzie współpraca z firmą MLM. Dzięki temu uniknie się w przyszłości ewentualnych nieporozumień.

FAQ

Czym jest MLM?

MLM, czyli marketing wielopoziomowy, to forma biznesu polegająca na dystrybucji produktu poprzez kanał sprzedaży, który stanowią partnerzy współpracujący z firmą MLM. Partnerzy mają możliwość zamawiania produktów w preferencyjnych cenach, a następnie sprzedają je po cenach katalogowych, uzyskując różnicę jako swoje dochody.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Decyzja o zaangażowaniu się w biznes MLM zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności. Istnieją ludzie, którzy osiągnęli sukces w MLM, ale równocześnie jest to forma biznesu, która wymaga zaangażowania, samodyscypliny i pracy. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć zasady i ryzyka związane z MLM przed podjęciem decyzji.

Jak wybrać odpowiednią firmę MLM?

Przy wyborze firmy MLM warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważna jest historia firmy i jej ugruntowana pozycja na rynku. Oferowane produkty powinny być atrakcyjne również dla Ciebie. Sprawdź system prowizyjny, oceniając możliwości zarobku i potencjalny zysk. Przeczytaj dokładnie umowę z firmą, upewniając się, że jest jasna i przejrzysta oraz spełnia Twoje oczekiwania.

Zobacz: Jak założyć firmę krok po kroku?

Redakcja mbon.pl