Ile wyniesie najniższa krajowa 2022?

Minimalna wysokość wynagrodzenia na wykonywaną pracę wpływa na minimalną stawkę godzinową, jaka ustalona jest z tytuły wykonywania umowy zlecenia. Dlatego też zleceniobiorcy mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie w 2022 roku. Na jakiej wysokości została ustalona najniższa krajowa 2022? Ile na rękę otrzyma pracownik?

Minimalna stawka za godzinę 2022

Minimalna stawka godzinowa jest ustalana na podstawie minimalnego wynagrodzenia, które ustala rząd pod koniec każdego roku. Jest to stawka, jaką otrzymują osoby pracujące na umowy cywilno-prawne za każdą przepracowaną godzinę. Zależność pomiędzy minimalną stawką godzinową a najniższą krajową jest związana z tym, że minimalna stawka godzinowa jest waloryzowana o wskaźnik, który wynika z podziału wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego na przyszły rok przez wysokość tegoż wynagrodzenia obowiązującego w dany roku. W związku z tym od 1 stycznia 2022 roku wysokość minimalnej stawki za godzinę pracy wyniesie 19,70 zł brutto.

Najniższa krajowa 2022

W 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 3010 zł brutto. Jest to o 210 zł więcej, niż w roku 2021. Przypominamy, że płaca minimalna w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto. Zwiększenie płacy minimalnej wpłynie korzystnie na sytuację finansową wielu gospodarstw domowych.Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także zarobki osób zarabiających wyższe kwoty. Wpłynie to pozytywnie na całą gospodarkę. Najniższa krajowa 2022 wyniesie 50,8 procenta przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwotę tę prognozuje się na wysokości 5922 zł.

2800 brutto ile to netto?

Wszystkie kwoty ustalane przez rząd są zawsze kwotami brutto. Jednak wiadomo, że od wynagrodzenia pobierane są podatki i zaliczki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dlatego też kwota brutto nie jest dla większości osób wyznacznikiem. Bo najważniejsze jest to ile pieniędzy trafi bezpośrednio na konto pracownika. 2800 brutto ile to netto w 2021 roku? Na rękę pracownicy w 2021 roku dostają 2061,77 zł lub 2116,10 zł. Pierwsza kwota dotyczy osób zatrudnionych na etacie. Jeśli ktoś pracuje na umowę zlecenie i ma opłacaną składkę emerytalną i zdrowotną, to pracownik zarabia 2116,10 zł. No ale najważniejszy jest rok 2022. Ile na rękę dostanie osoba zarabiająca najniższą krajową? Będzie to kwota 2210 zł. Jednak rząd wprowadza także założenia Polskiego Ładu. W związku z tym wedle nowych przepisów podatkowych, ta kwota może wynieść 2363,65 zł netto.

Sprawdź: Ile wynosi średnia krajowa 2021?

Minimalne wynagrodzenie a rodzaj umowy

Najniższa krajowa do 2017 roku dotyczyła jedynie osób, które zatrudnione były na umowę o pracę. Jednak od tego czasu została wprowadzona minimalna stawka godzinowa dla tych, którzy pracują na umowę zlecenie lub inne umowy cywilno-prawne. W przypadku umowy o pracę jest pewna ciekawostka. Do końca 2016 roku osoby, które rozpoczynały pracę na umowę o pracę dostawali jedynie 80 procent najniższej krajowej. Był to zapis wspomagający pracodawcę, który mógł obniżyć wynagrodzenie w pierwszym roku zatrudnienia nowego pracownika. Nie każdy pracuje jednak na pełen etat. Jest spora liczba osób pracujących na 3/4 etatu. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest proporcjonalnie do najniższej krajowej.

Minimalne wynagrodzenie dla osób poniżej 26 roku życia

Od 1 sierpnia 2019 roku rząd wprowadził preferencyjne warunki dla osób poniżej 26 roku życia. Jest to zachęta dla młodych osób, aby nie wyjeżdżały z kraju i podjęły zatrudnienie. Na czym polegają preferencyjne warunki. Mianowicie na tym, że osoby w tym przedziale wiekowym dostają wynagrodzenie bez podatku. Młode osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub takie, które wykonują praktyki studenckie zwolnione są z opłacania podatku dochodowego. A to w konsekwencji wiąże się z większymi zarobkami. Przykładowo w 2021 roku kwota netto na rękę dla osoby poniżej 26 roku życia wynosi ponad 130 złotych więcej.

Kwota minimalnego wynagrodzenia na najbliższe lata – ile na rękę dostaniemy?

Rząd zapowiada dużo zmian w związku z najniższą krajową. Oczywiście będzie się ona zwiększać i to w niemałym tempie. Bo już w 2024 roku minimalne wynagrodzenie według zapowiedzi rządu Mateusza Morawieckiego powinno wynieść 4000 zł brutto. W 2023 roku ma to być kwota około 3670 zł. Oczywiście wszystko jeszcze może się zmienić. W tym momencie uległa zmianie już zapowiadana najniższa krajowa 2022 rok, która w pierwszej wersji miała wynosić 3300 zł. Czyli jest to aż o 290 zł mniej. Zapowiedzi są zapowiedziami, a rzeczywistość może przynieść wiele niespodzianek i zmian.

Redakcja mbon.pl