Strona główna
Szkolenia
Tutaj jesteś

Dowiedz się, ile można być na L4!

Szkolenia Data publikacji - 26 stycznia 2023 Autor - Redakcja mbon.pl
ile można być na l4

L4 to jeden z najważniejszych terminów, związanych z pracą na etat. Jeżeli to zagadnienie Ciebie dotyczy – dowiedz się wszystkiego na ten temat, by wiedzieć, jak dbać o swoje prawa!

Jak wygląda przejście na L4?

Znajomość zasad związanych z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim jest podstawową wiedzą dla pracownika na umowie o pracę. Często jednak osoby pracujące nie wnikają w szczegóły tego tematu. Do czasu, aż zacznie ich to bezpośrednio dotyczyć. Komu przysługuje takie zwolnienie, w codziennej nomenklaturze funkcjonujące jako L4? Osobom, które z powodu stanu zdrowia są niezdolne do wykonywania obowiązków służbowych. Taką niezdolność musi stwierdzić lekarz i, w odpowiedniej formie, powiadomić zainteresowane instytucje oraz pracodawcę.

Na podstawie przeprowadzonych badań oraz wywiadu, lekarz może określić datę zwolnienia na maksymalnie trzy dni przed pojawieniem się pacjenta w jego gabinecie. Pracownik ze swojej strony odpowiada za poinformowanie swojego przełożonego o nieobecności oraz planowanej dacie powrotu.

l4 ile można być

Ile można być na L4?

Czas trwania L4 zależy oczywiście od stanu pacjenta i przebiegu choroby czy, ogólnie rzecz biorąc, niedyspozycji. W każdym razie, w większości przypadków, świadczenie chorobowe stanowi 80% wysokości zarobków ustalonych w umowie. Przez pierwsze 33 dni jest wypłacane przez pracodawcę. Wlicza się w to również dni wolne. Jeżeli długość twojego zwolnienia przekroczy ten czas, wypłacanie świadczenia przejmie na siebie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takim wypadku, nie masz się czym martwić przez pół roku. Bowiem po upływie 182 dni, w których walczyć będziesz z chorobą lub urazem, które całkowicie uniemożliwiają ci powrót do pracy i powrót do obowiązków, wyczerpuje się okres zasiłkowy.

Jeżeli po tym czasie uznasz, że możesz wrócić do pracy i stwierdzi to lekarz medycyny pracy – wracasz do pracy. Jeżeli jednak stwierdzona zostanie dalsza niezdolność – przysługiwać ci będzie świadczenie rehabilitacyjne. Trochę inaczej sprawa ma się w przypadku pracownic w ciąży. Dla nich okres zasiłkowy kończy się po 270 dniach. Ten wydłużony okres przysługuje też osobom, u których niezdolność do wykonywania pracy jest spowodowana zapadnięciem na gruźlicę.

l4

O czym jeszcze należy wiedzieć?

Aby nie spotkać się z wyjątkowo przykrym rozczarowaniem, należy zwrócić uwagę na to, aby spełnić wszystkie warunki pozostawania na zasiłku chorobowym. A ten nie przysługuje osobom, które są w okresie wyczekiwania, czyli podpisały umowę mniej niż 30 dni wcześniej. Sprawa wygląda podobnie, jeżeli choroba czy jakakolwiek inna niezdolność, wystąpiła w trakcie urlopu bezpłatnego lub jeżeli niezdolność została spowodowana w stanie po nadużyciu alkoholu. Wówczas świadczenie zaczyna przysługiwać dopiero po piątym dniu nieobecności. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że w czasie pobierania zasiłku chorobowego wykonywanie jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej jest nielegalne. Nie wolno też okresu zwolnienia lekarskiego traktować jako przedłużenia urlopu.

strona internetowa dla biznesu

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?