Jak zacząć korzystać z e-fakturowania KSeF? Postaw na rozwiązania Comarch EDI KSeF!

W dobie cyfrowej rewolucji coraz więcej przedsiębiorców dobrowolnie decyduje się na elektroniczne fakturowanie. Korzystanie z e-faktur jest jednak również podyktowane wejściem w życie w wielu krajach obowiązku ich wymiany w postaci elektronicznej wraz z przesyłaniem w różnych trybach do platform rządowych. Krajowy System e-Faktur jest polskim systemem teleinformatycznym, który umożliwia wystawianie, odbieranie i przechowywanie e-faktur. Zastanawiasz się, jak korzystać z tej metody rozliczeń, a także jakie korzyści przynosi firmom? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej!

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest Krajowy System e-Faktur,
 • jakie korzyści płyną z e-fakturowania,
 • jak korzystać z e-fakturowania KSeF,
 • jakie rozwiązania oferuje platforma Comarch EDI KSeF.

Krajowy System e-Faktur – co to takiego?

Krajowy System e-Faktur to system teleinformatyczny stworzony przez Ministerstwo Finansów, który ma na celu realizację procesu obowiązkowego wystawiania, odbierania i przechowywania e-faktur.

Z perspektywy organów podatkowych można przewidzieć, że obowiązkowe stosowanie e-faktur umożliwi bardziej efektywne monitorowanie przepływu faktur, co z kolei pozwoli na automatyczną weryfikację zgodności wartości podatku VAT deklarowanego i opłaconego. To zaś przyczyni się do lepszego przestrzegania przepisów podatkowych, usprawni kontrole i w rezultacie wzmocni system podatku VAT, co pozwoli na zwiększenie wpływów do budżetu państwa z tego tytułu.

KSeF jest dostępny dla wszystkich podmiotów gospodarczych w Polsce od 1 stycznia 2022 r. Obecnie jest to dobrowolne rozwiązanie, jednak już od 1 lipca 2024 r. Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkową metodą dokumentowania transakcji między przedsiębiorcami (B2B) oraz transakcji z udziałem organów publicznych (B2G). Na skutek przeprowadzonych konsultacji społecznych Ministerstwo Finansów postanowiło wyłączyć transakcje konsumenckie (B2C) z obowiązku dokumentowania przy użyciu e-faktur. Ponadto, podjęto decyzję o przesunięciu o 6 miesięcy, aż do 1 stycznia 2025 roku, obowiązku wystawiania faktur w KSeF przez podatników zwolnionych z VAT.

Poznaj korzyści e-fakturowania

Zanim przejdziesz do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, warto poznać główne korzyści, jakie niesie za sobą nowoczesna forma rozliczeń, jaką jest e-fakturowanie:

 • E-fakturowanie eliminuje potrzebę drukowania, wysyłania tradycyjnych faktur pocztą i ich ręcznego archiwizowania. Dzięki temu przedsiębiorcy oszczędzają czas i pieniądze.
 • Proces e-fakturowania jest bardziej zautomatyzowany, co zmniejsza ryzyko błędów ludzkich.
 • E-faktury KSeF są archiwizowane w systemie, a dostęp do nich jest szybki i intuicyjny, co ułatwia kontrolę nad dokumentami księgowymi.
 • Przedsiębiorcy mogą korzystać ze skróconego czasu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 40 dni.

KSeF faktury – jak korzystać?

Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, aby zacząć korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur jest rejestracja w aplikacji KSeF dla podatników. Wymaga ona uwierzytelnienia Twoich danych osobowych.

W tej kwestii Krajowy System e-Faktur udostępnia kilka opcji uwierzytelniania:

 • kwalifikowany podpis elektroniczny,
 • kwalifikowana pieczęć elektroniczna,
 • Podpis Zaufany.

Po zakończeniu procesu rejestracji należy nawiązać połączenie z programem księgowym wykorzystywanym w firmie. Dopiero po integracji możesz zacząć przesyłać faktury ustrukturyzowane wystawiane i odbierane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty są przechowywane w aplikacji przez 10 lat, co znacząco ułatwi dostęp do nich.

KSeF integracja z Comarch EDI KSeF – zaufaj sprawdzonym rozwiązaniom

Chcesz przejść na Krajowy System e-Faktur? Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jak korzystać z e-fakturowania? Wsparciem dla przedsiębiorstw jest Comarch EDI KSeF! To nowoczesna platforma do elektronicznej wymiany danych oparta na modelu SaaS, która umożliwia integrację z KSeF.

Comarch EDI KSeF to rozwiązanie stworzone specjalnie dla największych przedsiębiorstw, które potrzebują spersonalizowanego podejścia do wdrożenia projektu. Narzędzie jest przygotowane do współpracy z różnymi systemami ERP, konwertowania faktur z różnych formatów natywnych na format KSeF XML oraz obsługi walidacji biznesowych.

Comarch EDI KSeF wspiera Twoją firmę w sprawnej obsłudze faktur ustrukturyzowanych. W jaki sposób?

 • Umożliwia dynamiczną wymianę danych między firmą a partnerami handlowymi.
 • Jest w pełni zgodny z najnowszymi regulacjami prawnymi.
 • Zapewnia przejrzystość przepływu faktur wraz z ich statusami.
 • Integruje dane z różnych źródeł.

Krajowy System e-Faktur to nowoczesna i efektywna metoda prowadzenia rozliczeń, która oferuje wiele korzyści przedsiębiorcom. Masz jakieś wątpliwości? Sprawdź KSeF pytania i odpowiedzi. Już dzisiaj skorzystaj z narzędzia Comarch EDI i przejdź na e-fakturowanie!

Materiał zewnętrzny

Redakcja mbon.pl