Ile wynosi cło z Chin?

W ostatnich latach szalenie popularne stają się zakupy na różnego rodzaju platformach zakupowych z całego świata. Bardzo wielu Polaków kupuje między innymi w Chinach. Chiny to tak naprawdę największy producent różnego rodzaju dóbr. Można zamawiać tam zarówno rzeczy tanie, wykonane byle jak, które nie przedstawiają większej wartości, jak również drogie i luksusowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kupując dla siebie różne produkty, trzeba będzie zapłacić cło.

Czym jest cło?

Cło to rodzaj podatku, który musimy zapłacić wtedy, gdy kupujemy towary poza granicami kraju. Warto wiedzieć o tym, że jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, kupując towary od innych krajów UE nie będziemy musieli płacić cła. Natomiast jeżeli zamawiamy towary na przykład z krajów nie będących w Unii Europejskiej, a także ze Stanów Zjednoczonych czy właśnie Chin, będziemy musieli odprowadzić podatek. Cło jest jednym z ogromnych źródeł środków finansowych dla państwa. Poza tym w ten właśnie sposób państwo zabezpiecza się na przykład przed tym, że ludzie zaczną zbyt dużo kupować poza granicami kraju, na przykład tam, gdzie jest taniej.

Istnieją różne rodzaje cła. Można mówić o cle importowym, które płaci się wtedy, gdy sprowadza się towary spoza granic. Jest również cło eksportowe płacone podczas wywożenia towarów z kraju. Jeszcze jeden rodzaj opłaty to cło tranzytowe. Jeżeli chodzi o cło z Chin, jego wartość nie jest stała i zależy w bardzo dużym stopniu między innymi od rodzaju towaru, który się zamawia.

Cło z Chin

Chociaż w Chinach można kupować bardzo tanio, trzeba wiedzieć o tym, że sprowadzając pewne produkty do naszego kraju, będziemy musieli zapłacić cło. Dlatego też warto ostrożnie dokonywać zakupów między innymi na różnego rodzaju platformach zakupowych. Nawet jeżeli kupuje się pojedynczą rzecz, która wypada bardzo atrakcyjnie cenowo, po doliczeniu cła, koszty zakupu mogą się znacząco zwiększyć. Cło nie jest stałe i ustalane jest między innymi od wartości towaru, jego rodzaju, a nawet wagi.

Jeżeli chodzi o towary sprowadzane z Chin, to cło może wynosić od zera do 50% wartości produktu. Zamawiając jakikolwiek towar, warto wcześniej sprawdzić między innymi na oficjalnych stronach rządowych, ile będzie wynosiło. Tego typu informacje często dostępne są również na stronach różnego rodzaju przewoźników, firm kurierskich oraz logistycznych. To właśnie tam można dowiedzieć się na przykład Ile wynosi cło na elektronikę, biżuterię, zegarki, ubrania czy inne dobra.

Jak zapłacić cło z Chin?

Kiedy zamawia się jakiś towar i wybiera się do tego odpowiedni rodzaj przesyłki, cło najczęściej jest następnie naliczane przez agencję celną, która współpracuje z konkretną firmą logistyczną. Aby odebrać towar, który się w ten sposób zamawia, trzeba będzie wcześniej uiścić opłatę za cło do agencji. Nie trzeba zatem martwić się formalnościami, ponieważ są one stosunkowo łatwe do zrozumienia. Trzeba jednak nastawić się po prostu na dodatkowe opłaty, które czasami mogą wynosić nawet kilkaset złotych.

Redakcja mbon.pl