Czym jest mikrofaktoring przez internet

Małe firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa potrzebują płynności finansowej bardziej niż ich więksi konkurenci. Stąd też powinny otrzymywać pieniądze za swoją działalność możliwie szybko. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Z pomocą przychodzą firmy faktoringowe. Czy warto im zaufać? Na czym polega ich działalność? Czy warto skusić się na mikrofaktoring przez internet? Podpowiadamy.

Czym jest mikrofaktoring – krótka definicja

Mikrofaktoring to odmiana faktoringu. Termin dotyczy przede wszystkim małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw. Jest bezpośrednio związany z płatnościami za faktury. Ułatwia zachowanie płynności finansowej. Możliwy jest także mikrofaktoring przez internet.

W centrum zainteresowania są faktury z odroczonym terminem płatności. Usługa została wykonana, jednak kontrahent ma jeszcze czas na przelanie należności. Jeśli jednak przedsiębiorca potrzebuje pieniędzy tu i teraz, może skorzystać z usługi faktoringu. Polega ona na sprzedaży nieopłaconych faktur firmie faktoringowej. Ta w wyniku transakcji przekazuje przedsiębiorcy należną gotówkę.

Mikrofaktoring – do kogo jest adresowany i jak zacząć

Jak już zostało wspomniane, mikrofaktoring jest usługą dedykowaną małym firmom oraz mikroprzedsiębiorcom. Mogą oni korzystać z tej usługi także w wersji online. To oszczędność czasu i duża wygoda.

Warto pamiętać, że w gruncie rzeczy faktoring jest tą samą usługą co mikrofaktoring. Ten ostatni ma nieco krótszą historię. W pewnym momencie faktorzy postanowili otworzyć się na mniejszych klientów. Jeśli więc roczny obrót przedsiębiorstwa nie przekracza jednego miliona złotych, może ono posiłkować się mikrofaktoringiem.

Zaczynając swoją przygodę z faktoringiem bądź jego wersją mikro, musimy dokonać wyboru firmy faktoringowej. Nie musimy decydować się na pierwszą lepszą. Obecnie jest ich sporo na rynku. Stąd też warto przyjrzeć się ofertom kilku takich firm, porównać je ze sobą i wybrać tę najlepiej dopasowaną do potrzeb naszego przedsiębiorstwa.

Mikrofaktoring online, czyli wykorzystaj możliwości, jakie daje internet

Rozpoczęcie współpracy z firmą faktoringową przez internet nie jest trudne. Na początku czeka nas rejestracja oraz weryfikacja tożsamości. Umowę dostarczy nam kurier. Wystarczy ją podpisać. Od tego czasu możemy się cieszyć możliwościami, jakie daje nam mikrofaktoring online.

Dzięki niemu możemy łatwiej i szybciej monitorować obrót należnościami. W krótszym czasie pozyskamy niezbędne środki na dalsze działanie firmy. To ważne, zwłaszcza w przypadku małych firm, którym zależy na szybkich płatnościach za usługi.

Decydując się na mikrofaktoring przez internet, zyskujemy lepszy ogląd finansów firmy. Część zadań delegujemy samej firmie faktoringowej. To ona bierze na siebie ściąganie należności, gdy upłynie termin płatności.

Zalety i wady korzystania z mikrofaktoringu przez internet i nie tylko

Najważniejsze, aby wybrać sprawdzoną firmę mikrofaktoringową. Brak kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego to dla niektórych przedsiębiorców powód do niepokoju. Również brak precyzyjnych regulacji prawnych dotyczących współpracy z firmami faktoringowymi każe nam się dokładnie zastanowić nad skorzystaniem z usług. Niektóre firmy nadużywają tej wolności, prowadząc nie zawsze uczciwą działalność. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przyjrzeć się konkretnemu usługodawcy. Dobrym wyznacznikiem może być też jego doświadczenie oraz historia, czyli obecność na rynku. Warto też zwrócić uwagę na firmy polecane przez innych przedsiębiorców. 

Stała obsługa faktur oraz korzystanie z dodatkowych pakietów usług może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak na dłuższą metę jest szansa, że stanie się bardzo opłacalne dla przedsiębiorstwa, które może skupić się na pracy przynoszącej faktyczne dochody.

Materiał zewnętrzny

Redakcja mbon.pl