Czy obecna sygnalizacja świetlna to przeszłość?

Rozwój nowoczesnych technologii wpływa też bezpośrednio na regulacje wprowadzane w przepisach ruchu drogowego oraz zasad rozmieszczenia znaków drogowych w przestrzeni publicznej. Na drogach pojawia się coraz więcej autonomicznych pojazdów, które potrzebują dodatkowych oznaczeń do swobodnego poruszania się po drogach. Czy tradycyjne sygnalizatory świetlne odejdą do lamusa? Niekoniecznie. Naukowcy z USA zapowiadają tylko, że pojawia się konieczność rozszerzenia sygnalizacji o jedno dodatkowe światło.

Czym są sygnalizatory drogowe z czterema światłami?

W praktyce na rynku nie pojawiły się jeszcze powszechnie stosowane sygnalizatory świetlne z dodatkowym światłem w kolorze białym. Mimo to inżynierowie z North Carolina State University rozpoczęli prace i badania związane z wprowadzeniem dodatkowego koloru do klasycznych sygnalizatorów.

Oczywiście nowe sygnalizatory to dopiero ciekawostka i nie ma pewności czy zmodyfikowane urządzenia zostaną wprowadzone do praktycznego zastosowania. Tymczasem sprawdzoną i certyfikowaną sygnalizację świetlną (także tymczasową) zamówisz w sklepie online ZnakiDrogowe24.

Taki sygnał miałby informować kierowców, że na danym skrzyżowaniu odbywa się też ruch pojazdów autonomicznych sterowany przez algorytmy komputerowe. To przydatna informacja, która może realnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak mogą działać sygnalizatory świetlne z dodatkowym białym światłem?

W praktyce białe światło ma przyczynić się do poprawy poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na skrzyżowaniach. Czerwony, pomarańczowy i zielony kolor wciąż pozostaną bez zmian. Dodatkowy biały sygnalizator ma być wskazówką dla kierowców, że powinni podążać drogą tuż za pojazdem autonomicznym znajdującym się przed nimi.

Jaki jest jednak cel takiej innowacji w sygnalizacji świetlnej? Wdrożenie białego koloru ma za zadanie włączenie kierowców tradycyjnych aut do ruchu pojazdów autonomicznych. Dzięki temu przepływ samochodów może być sprawniejszy, a auta elektryczne będą tracić mniej energii na zatrzymywanie się i ruszanie.

Czy koncepcja poczwórnych sygnalizatorów trafi na drogi publiczne?

Ciężko powiedzieć, jak przebiegnie ewentualne wdrożenie sygnalizatorów świetlnych z dodatkowym kolorem. Na ten moment zarządcy dróg mogą kupić klasyczne dwu lub trzykolorowe sygnalizatory w sklepie internetowym ZnakiDrogowe24.

Na ten moment koncepcja dołożenia dodatkowego światła białego do sygnalizatorów jest analizowana wyłącznie na modelach matematycznych. Do testów drogowych pozostało jeszcze trochę czasu. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że nowe sygnalizatory prędzej czy później pojawią się na drogach publicznych, chociażby za sprawą rozwoju aut elektrycznych i autonomicznej jazdy. 

Nie lada ciekawostką byłaby możliwość przekazywania informacji z sygnalizatorów bezpośrednio do komputera i nawigacji samochodowej. To przyczyniłoby się do usprawnienia ruchu, redukcji emisji CO2, a także poprawy poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mbon.pl