Wybór zawodu staje się coraz trudniejszy – osoby, które stoją przed tym dylematem, muszą uwzględnić czynniki, których wcześniej nie trzeba było brać pod uwagę (choćby szybko zmieniające się zapotrzebowanie na konkretne usługi czy rozwój sztucznej inteligencji). Jakie czynniki warto zatem uwzględniać i czym najlepiej się kierować?
Jaki wybrać zawód?
Przy wyborze drogi zawodowej warto, niezależnie od sytuacji, wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Dla wielu osób najistotniejsze jest na przykład średnie wynagrodzenie specjalistów pracujących w danym zawodzie. To jednak tylko jedna z kwestii, którą warto uwzględnić. Równie istotne są możliwości rozwoju oraz to, czy umiejętności wykorzystywane w codziennej pracy pozwolą np. w przyszłości na założenie własnej działalności gospodarczej.
Oprócz tego, przed podjęciem decyzji o wyborze ścieżki kariery, warto też uwzględnić sytuację na rynku pracy (czy jest popyt na usługi przedstawicieli danego zawodu, czy może już od jakiegoś czasu sukcesywnie się zmniejsza) oraz potencjalne oczekiwania pracodawców.
Nie można również zapominać o własnych pasjach i hobby – dobrze, jeśli przyszły zawód będzie choć w części pokrywać się z zainteresowaniami danej osoby. Dzięki temu jest duża szansa, że satysfakcja z wykonywanej pracy będzie większa, podobnie zresztą jak motywacja. Oprócz tego wszyscy chętniej uczą się i zdobywają umiejętności z obszarów, które ich interesują – co później może przełożyć się również na wyniki zawodowe.
Jeśli nie wiesz jaki wybrać zawód, test predyspozycji zawodowych może okazać się pomocny
Osoby, które stoją przed wyborem zawodu, nie powinny zapominać o uwzględnianiu jeszcze jednego czynnika – a są nim predyspozycje. Co do zasady wykonywanie pracy zgodnej z własnymi talentami pomaga szybciej zdobyć konkretne umiejętności, łatwiej przystosować się do wymagań pracy, a także może przyczynić się do łatwiejszego osiągnięcia sukcesu w danej dziedzinie. Analogicznie, jeśli ktoś nie ma predyspozycji do pracy w konkretnym zawodzie, ale mimo to go wykonuje, to prawdopodobnie będzie musiał włożyć znacznie większy wysiłek we wszystkie swoje działania – a i tak nie wiadomo, czy okaże się to wystarczające.
Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są ich własne predyspozycje. Pomocni mogą okazać się najbliżsi, którzy podzielą się swoją opinią, jednak warto pamiętać, że ich zdanie będzie mimo wszystko dość subiektywne. Z tego względu lepszym pomysłem może być udanie się do doradcy zawodowego lub wykonanie specjalnego testu predyspozycji zawodowych. Test można zresztą wypełnić bez przeszkód w domu – co jest świetną opcją dla osób, które nie mają czasu na dojazdy i rozmowę z doradcą. Jeśli zatem zastanawiasz się nad swoimi talentami i chcesz dowiedzieć się, jaka ścieżka kariery będzie dobrym wyborem, a jaka – niekoniecznie, wypełnij test predyspozycji zawodowych i sprawdź, w jakich branżach odnajdziesz się bez problemu.
Artykuł sponsorowany