Na wykonywanie pracy w domu w ostatnim czasie zdecydowało się wiele osób. Nie jest to łatwe zadanie, gdy życie rodzinne toczy się w pobliżu. Jak powinna wyglądać praca z domu, aby była efektywna?
Czy praca z domu jest wydajna?
Pracując w domu często stykamy się z tym, że rodzina przestaje zauważać, że nie mamy czasu wolnego, lecz jesteśmy obarczeni obowiązkami zawodowymi. Często osoba w domu musi wyprowadzić psa, sprzątnąć mieszkanie czy ugotować obiad. Nie tak to powinno wyglądać!
Praca z domu wiąże się z ustaleniem zasad, które będą przestrzegane przez wszystkich członków rodziny. To, że ktoś pracuje w domu nie znaczy, że w tym czasie może zrobić zakupy czy odebrać dzieci ze szkoły.
Rodzina musi być nauczona, że czas przeznaczony na pracę to moment, w którym osoba pracująca jest niedostępna. Ustalenie granic jest niezbędne, by praca była efektywna. Dzielenie czasu pracy na zajęcia zawodowe oraz wykonywanie obowiązków domowych sprawi, że praca będzie rozciągała się do późnego wieczora.
Przestrzeń do pracy
Osoby, które pracują w domu często starają się przysiąść na łóżku w sypialni, fotelu wypoczynkowym czy na sofie w salonie. Nie jest to dobre rozwiązanie. Praca z domu powinna przebiegać w komfortowych warunkach.
Wydzielenie miejsca do pracy to pierwsze zadanie. Warto zadbać, by znalazło się tam wygodne biurko wraz z fotelem biurowym. Konieczne jest również dobre oświetlenie, najlepiej dzienne.
Wiedząc, że praca z domu stanie się dla nas codziennością warto zadbać o wydzielenie osobnego pomieszczenia. Nie zawsze można wygospodarować oddzielny pokój, w którym można pracować w ciszy i skupieniu. Czasami trzeba zadowolić się niewielką częścią pokoju.
Wydzielając miejsce do pracy w domu można posłużyć się regałem, na którym ustawimy segregatory z dokumentami, kwietnikiem czy drewnianymi lamelami, z których powstanie estetyczna ścianka.
Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie akustycznych ścianek ze szkła. Nie zmniejszają one optycznie pokoju. Pozwalają wydzielić gabinet, do którego będzie miało dostęp światło słoneczne jednocześnie dają możliwość wydzielenia cichego miejsca do pracy.
Praca z domu – zaplanowanie czasu
Ciężko jest odróżnić czas podczas pracy z domu, który poświęcamy na obowiązki zawodowe od tego, który jest naszym czasem rodzinnym.
Praca z domu, by była wydajna, musi być systematyczna. Warto przyzwyczaić się do stałych godzin pracy. Początek pracy i moment jej zakończenia powinno się jasno ustalić, a następnie zaakceptować. W godzinach pracy rodzina wie, że nie wolno przeszkadzać pracującej osobie. Ważne jest również, by całych wieczorów nie spędzać przy biurku. Czas rodzinny powinno się również respektować.
Wiele osób chcąc zaznaczyć, że rozpoczyna pracę przygotowuje się do niej tak, jak idąc do biura. Wyjście z piżamy to symboliczny moment, który pomaga na zebranie się w sobie. Jest to znak, że kończyny domowe obowiązki i rozpoczynamy wykonywać swoje zobowiązania zawodowe. Jest to sygnał nie tylko dla rodziny, ale przede wszystkim dla nas samych.
Praca z domu ma swoje wady i zalety. Wymaga wiele determinacji oraz umiejętności ustalenia granic, które będą przestrzegane przez nas samych, jak i przez innych domowników. Ma jednak wiele zalet i może być bardzo efektywna, twórcza i przyjemna.
Nie zależnie od tego jak często pracujemy w domu warto pamiętać, że czasami każdy powinien spotkać się ze współpracownikami. Posłuchanie plotek firmowych, spotkanie przyjaciół czy wskoczenie w ciuchy, które wpisują się w firmowy dress code dobrze zrobi każdemu.