Pozaodsetkowe, czyli jakie? Poznaj rodzaje kosztów kredytowych

Zaciągając kredyt gotówkowy, musimy się liczyć z określonymi kosztami. Najczęściej rozpatrujemy w takim przypadku odsetki. Musimy wziąć jednak pod uwagę także inne, pozaodsetkowe koszty.

Podsumowanie łącznych kosztów kredytów jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Jest ona wyrażona w formie procentowej całkowitym kosztem kredytu, w stosunku rocznym. Porównując takie RRSO w różnych bankach, możemy wybrać kredyt na korzystnych warunkach.

Najważniejsze pozaodsetkowe koszty kredytu

Jeśli chodzi o najważniejsze pozaodsetkowe koszty kredytowe, które mogą, ale nie muszą wystąpić w konkretnym przypadku, możemy wymienić:

– prowizję za udzielenie i wypłatę kredytu (jest ona określana procentowo, w stosunku do kwoty udzielonego kredytu lub kwotowo),

– ubezpieczenie kredytu (a więc polisę, która obejmuje takie zdarzenia, jak np. śmierć lub utrata zdolności do pracy skutkująca brakiem możliwości uzyskania środków na spłatę),

– opłatę przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku kredytowego (w tym zbadanie zdolności kredytowej),

– opłaty administracyjne (obejmujące inne czynności, które podjął kredytodawca w celu udzielenia nam kredytu).

Czynniki decydujące o kosztach kredytu i maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu

Wśród najważniejszych czynników decydujących o tym, jakie warunki kredytowania zapewni nam bank, jeśli chodzi o koszty kredytu, znajdują się m.in.:

– stopy procentowe i stawki oprocentowania obowiązujące na rynku międzybankowym,

– wyliczona indywidualnie nasza zdolność kredytowa,

– nasza historia kredytowania dostępna w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej),

– wewnętrzna polityka banku.

Choć banki w różny sposób kształtują koszty pozaodsetkowe udzielanych przez nie kredytów, warto wiedzieć o tym, że istnieje taki wskaźnik jak Maksymalne Pozaodsetkowe Koszty Kredytu (w skrócie MPKK).

Wzór na nie to:

MPKK = (K × 25%) + (K × d/R × 30%),

gdzie:

K – kwota kredytu,

D – okres spłaty (wyrażony w dniach),

R – liczba dni w roku.

Musimy mieć jednak na uwadze to, że maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu, zgodnie z art. 36 ustawy o kredycie konsumenckim, nie mogą przekroczyć procentowo całej kwoty zobowiązania.

Gdzie znaleźć kredyt o jak najniższych kosztach?

Koszty kredytu gotówkowego mogą obejmować nawet kilkadziesiąt procent kwoty, na którą został on udzielony. To dlatego warto porównać ze sobą oferty kilku różnych banków, by znaleźć taki kredyt, który nie będzie dla nas dużym obciążeniem finansowym w skali miesiąca. Takiego porównania dokonamy łatwo, korzystając z porównywarek kredytów online, w których wpisujemy interesującą nas kwotę kredytu oraz liczbę rat, na które chcemy go rozłożyć. Na tej podstawie w ciągu kilku sekund wyświetlane są oferty różnych banków uszeregowane względem wysokości raty od najkorzystniejszej do najwyższej, biorąc pod uwagę wszelkie koszty związane z kredytowaniem. Wśród banków, które już od wielu lat mogą się szczycić doskonałymi warunkami oferowanymi dla kredytobiorców, znajduje się Santander Consumer Bank – bank od kredytów. To dlatego jego kredyty gotówkowe zajmują czołowe pozycje w rankingach kredytowych online. Przykładem takiego produktu jest Mistrzowski kredyt gotówkowy, którego warunki wyróżniają się znacznie na tle innych banków działających na terytorium kraju. Korzystna marża banku, możliwość wyboru stałego oprocentowania i wreszcie – niskie koszty pozaodsetkowe – to główne atuty tego kredytu. Oprócz tego jego sporą zaletą jest możliwość zawarcia umowy bez wychodzenia z domu, przy wykorzystaniu formularza online. Dzięki temu oszczędzamy czas i unikamy dodatkowych kosztów, chociażby tych związanych z dojazdem do stacjonarnej placówki banku, która może być oddalona wiele kilometrów od miejsca naszego zamieszkania.

Zobacz także:

BEZPIECZNY KREDYT – KTO MOŻE WZIĄĆ KREDYT NA 2%

CZYM JEST WCZEŚNIEJSZA SPŁATA KREDYTU?

Źródła:

https://www.comperia.pl/31512-pozaodsetkowe-czyli-jakie-o-rodzajach-kosztow-kredytowych

https://direct.money.pl/artykuly/porady/pozaodsetkowe-koszty-kredytu-gotowkowego-i-hipotecznego

https://www.totalmoney.pl/artykuly/329943,kredyty-gotowkowe,koszty-pozaodsetkowe-kredytu-i-ich-znaczenie,1,1

Redakcja mbon.pl