Czym jest wcześniejsza spłata kredytu?

Poważnym obciążeniem dla budżetu domowego oraz psychiki jest kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Nikt nie chce mieć długów, szczególnie tych dużych i zaciągniętych na kilkadziesiąt lat. Wcześniejsza spłata kredytu – czy jest możliwa?

Spłata kredytu wcześniej

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest wcześniejsza spłata kredytu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że raty można spłacić szybciej, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Prawnie istnieje możliwość wcześniejszego spłacenia pożyczki i kredytu konsumenckiego oraz hipotecznego. Należy jednak pamiętać, że możliwość spłaty kredytu nie zawsze jest darmowa. Możliwe jest nałożenie prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego lub konsumenckiego. Dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zapoznać się z tabelą opłat oraz umową kredytową, zanim podejmiesz decyzję o spłacie. Ewentualna opłacalność wcześniejszej spłaty kredytu jest kwestią odrębną. Według powszechnej opinii takie rozwiązanie ma wiele zalet i jest nader korzystne. Jednak wcześniejsza spłata nie musi wcale oznaczać niższych kosztów.

spłata kredytu

Prawdopodobnie dojdzie do zmniejszenia raty w przypadku wcześniejszej nadpłaty części kredytu. W takiej sytuacji okres kredytowania również może ulec skróceniu. Warto pamiętać, że mniejsze raty to niższe odsetki, a koszty pozwoli zmniejszyć również krótszy okres kredytowania. Jeśli za wcześniejszą spłatę ma zostać doliczona prowizja to wtedy trzeba wszystko dokładnie sprawdzić i przeliczyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, którym do końca okresu kredytowania zostało niewiele czasu. Jeśli prowizja jest wysoka to może się okazać, że taka operacja nie będzie w ogóle opłacalna.

Niższe koszty

O kalkulację i przedstawienie nowego harmonogramu spłat można poprosić pracownika banku lub firmy pożyczkowej. Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem kredytu, dlatego procedura wcześniejszej spłaty nie jest prosta. Często wiąże się to z dodatkowymi opłatami oraz wymogami. Z reguły kredyt hipoteczny zaciąga się na kilkadziesiąt lat. Możliwość wcześniejszej darmowej spłaty części kredytu oferuje wiele banków. Z reguły musi jednak minąć określony czas. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w ustawie o kredycie konsumenckim. Klient może oczywiście ponieść koszt prowizji naliczonej przez bank, która jest rekompensatą za utracone kredytowe odsetki. Osoby, które spłacają kredyt gotówkowy mogą oddać pieniądze przed terminem, który jest wskazany w kredytowej umowie.

spłata kredytu

Warto jasno podkreślić, że bank nie ma możliwości zablokowania przedterminowej spłaty kredytu gotówkowego. Klient zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej kwoty kapitału wraz z odsetkami przy podpisywaniu umowy kredytowej. Należy pamiętać, że spłatę kredytu gotówkowego rozkłada się na raty kapitałowo-odsetkowe. W skład rat wchodzi odsetki naliczane według ściśle określonej stopy procentowej. Jest to wynagrodzenie dla banku za wypłacenie kredytu. Czasami klienci chcą dokonać wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego i oczywiście mają do tego prawo. Warunki wcześniejszej całościowej spłaty kredytu przewidziane są w umowie podpisanej z bankiem. Obecnie wszystkie banki oferują klientom opcję wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego.

Redakcja mbon.pl