Bezpieczny Kredyt – kto może wziąć kredyt na 2%?

Program Bezpieczny Kredyt na 2% to propozycja skierowana do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom, ale z różnych powodów nie mogą sobie na to pozwolić. Dzięki dopłacie do kredytu mieszkaniowego w wysokości różnicy między oprocentowaniem kredytu według stałej stopy a oprocentowaniem kredytu wynoszącym 2%, uczestnicy programu mogą uzyskać korzystne warunki kredytowania.

Na czym polega program Bezpieczny Kredyt?

Program Bezpieczny Kredyt 2% to element szerszego programu Pierwsze Mieszkanie, który umożliwia osobom poniżej 45 roku życia, nieposiadającym wcześniej mieszkania ani domu, nabycie nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tysięcy złotych dla pojedynczej osoby i 600 tysięcy złotych dla małżeństwa lub rodziców jednego dziecka.

Warto pamiętać, że oprocentowanie kredytu wynosi przez pierwsze 10 lat 2%, powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe, a po tym czasie może ulec zmianie. Banki komercyjne, które będą brały udział w programie, będą miały podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby dostać kredyt na 2 procent?

Aby skorzystać z programu, oprócz spełnienia wymogów wiekowych i nieposiadania wcześniej nieruchomości, trzeba mieć zdolność kredytową na wzięcie kredytu o danej wysokości oraz nie być stroną w umowie innego kredytu tyczącego się nabycia mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/domu.

Program Bezpieczny Kredyt rozpocznie się w III kwartale 2023 roku i będzie można go łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu. Warto pamiętać, że przy ocenie zdolności kredytowej, bank weźmie pod uwagę cały okres kredytowania, a nie tylko 10 lat trwania programu.

Bezpieczny Kredyt 2% – najważniejsze informacje

Ważne informacje dotyczące kredytu na 2 procent z programu Bezpieczny Kredyt to:

  • Program skierowany jest do osób poniżej 45 roku życia, które nie posiadają obecnie ani nie mieli wcześniej mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/domu.
  • Maksymalna kwota kredytu, którą można uzyskać, wynosi 500 tysięcy złotych dla pojedynczej osoby i 600 tysięcy złotych dla małżeństwa lub rodziców jednego dziecka.
  • Kredyt można wziąć na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, zakup działki lub budowę domu. Program nie narzuca limitu na cenę za 1 m2 mieszkania lub domu.
  • Uczestnicząc w programie, otrzymujemy dopłatę do kredytu mieszkaniowego, która wynosi różnicę pomiędzy stałą stopą, a oprocentowaniem kredytu w wysokości 2%. Dopłata obowiązuje przez 10 lat.
  • Oprócz wymaganego wieku i nieposiadania mieszkania ani domu, trzeba spełnić jeszcze kilka warunków, takich jak posiadanie zdolności kredytowej na wzięcie kredytu o danej wysokości, brak innych kredytów związanych z nabyciem mieszkania lub domu, itp.
  • Oprocentowanie kredytu przez pierwsze 10 lat wynosi 2% powiększone o marżę, prowizję i inne ewentualne opłaty bankowe. Po upływie 10 lat wysokość miesięcznej raty zależy od kilku czynników, takich jak okres finansowania czy aktualny dla danego okresu poziom stóp procentowych.
  • Program Bezpieczny Kredyt ma się rozpocząć w III kwartale 2023 roku i można go będzie łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu.

Redakcja mbon.pl