Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

O czym jako przedsiębiorca powinieneś pamiętać przed nawiązaniem współpracy biznesowej?

Firma Data publikacji - 3 stycznia 2022 Autor - Redakcja mbon.pl
współpraca biznesowa

Ryzyko jest nieodłącznym elementem współpracy biznesowej, zwłaszcza na etapie rozpoczynania kooperacji z nowym kontrahentem. Dzięki kilku prostym krokom możesz jednak znacząco je zminimalizować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Nawiązywanie współpracy z nowymi klientami to codzienność każdego przedsiębiorcy, bez względu na wielkość firmy, którą prowadzi, branżę i zakres działalności. Choć kolejne intratne kontrakty są z reguły źródłem ogromnej radości, dumy i spełnieniem biznesowych marzeń, niosą za sobą także ryzyko. Zwłaszcza na starcie wspólnej biznesowej drogi, kiedy rzetelność, wiarygodność płatnicza i zaangażowanie potencjalnego kontrahenta są jedną wielką niewiadomą.


Czy ryzyko biznesowe da się ograniczyć?



Doświadczeni przedsiębiorcy, którzy wyciągnęli cenną naukę z własnych (rzadziej cudzych) błędów, doskonale wiedzą, że ryzyko biznesowe towarzyszące nawiązaniu współpracy z nowym kontrahentów nie tylko można, ale trzeba ograniczać. Taka postawa jest najlepszym dowodem troski nie tylko o swój portfel, ale także o płynność finansową pracowników i klientów. Przedłużające się opóźnienia w spłacie faktur mogą prowadzić bowiem do potężnych zatorów płatniczych. A od nich tylko krok do utraty płynności finansowej, czyli braku możliwości uregulowania własnych zobowiązań względem współpracowników i organów podatkowych. Wniosek? Konsekwencje nawiązania współpracy z nierzetelnym płatniczo podmiotem mogą być bolesne, długofalowe i wielowymiarowe.



Jak sprawdzić kontrahenta przed podpisaniem kontaktu – 3 ważne wskazówki



Chcesz zminimalizować ryzyko podpisania kontraktu z nierzetelnym kontrahentem?

  • Sprawdź, czy firma figuruje w rejestrze CEiDG lub KRS. Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zawiera informacje o polskich przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz o wspólnikach spółek cywilnych. Rejestr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) – dane polskich spółek prawa handlowego: spółek z o.o., spółek komandytowych i spółek jawnych. Zaglądając do właściwego rejestru, dowiesz się, czy firma potencjalnego kontrahenta jest legalnie zarejestrowana, a dane, które od niego otrzymałeś (adres, data rejestracji, PKD), zgadzają się z tymi figurującymi w bazie.
  • Odwiedź stronę internetową klienta. Strona internetowa to cenne źródło informacji nie tylko na temat zakresu działalności firmy, ale także na temat jej wiarygodności. Wykonana niedbale, zawierająca jedynie podstawowe informacje powinna wzbudzić wątpliwości. Jeszcze większe brak danych rejestrowych — nazwy, adresu, danych kontaktowych, NIP-u, REGON-u czy numeru KRS. Nie znalazłeś w internecie strony WWW potencjalnego współpracownika? Choć taki fakt nie powinien być przyczyną rezygnacji ze współpracy (jeśli firma jest nowa, może zwyczajnie wciąż tworzyć swoją witrynę), to powinien być impulsem do zachowania szczególnej ostrożności.
  • Zajrzyj do rejestru BIG InfoMonitor, aby sprawdzić, czy Twój przyszły partner biznesowy ma długi wpisane do rejestru dłużników prowadzonego przez BIG InfoMonitor oraz zadłużenie wobec banków figurujące w bazach BIK i ZBP (by zyskać dostęp do tych danych, będziesz potrzebował pisemnej zgody sprawdzanego podmiotu). Jeśli okaże się, że firma jest zadłużona, dowiesz się, ile wynosi kwota długu, z jakiego tytułu pochodzi zadłużenie i kto jest wierzycielem (te dane są dostępne, pod warunkiem że wierzyciel ich nie zastrzegł). Od czego zacząć?

Jak sprawdzić kontrahenta w bazie BIG InfoMonitor?

Przedsiębiorcy mogą sprawdzić firmę w Rejestrze Dłużników BIG po podpisaniu z BIG InfoMonitor umowy abonamentowej. Aby skorzystać z pakietu usług BIG:

  • zostaw kontakt na stronie www.big.pl, wypełniając formularz kontaktowy. Doradca oddzwoni do Ciebie, przedstawi ofertę i pomoże dobrać pakiet usług najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb; Jeśli chcesz korzystać na próbę, możesz wykupić pakiet usług na 3 miesiące płacąc za zestaw usług z góry (pre-paid)
  • po zakończeniu rozmowy otrzymasz zaproszenie do Systemu Biznes.BIG.pl, w którym podpiszesz umowę ramową w formie elektronicznej oraz zaakceptujesz uzgodnioną wcześniej ofertę;
  • już po kilku kliknięciach będziesz mógł korzystać z wielu podstawowych usług BIG, m.in. pobrać Raport o firmie z rejestru BIG InfoMonitor;
  • jeśli chcesz korzystać z Raportów Rozszerzonych, czyli obejmujących dane z baz bankowych, podpisz umowę papierową. Otrzymasz wówczas możliwość pobierania danych z Biura Informacji kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich. Pamiętaj jednak, że aby zyskać dostęp do takich danych, należy posiadać pisemne upoważnienie podmiotu sprawdzanego na taką weryfikację. BIG o tym informuje i udostępnia Ci wzory upoważnień do wykorzystania.


Zatory płatnicze to smutna codzienność polskich przedsiębiorców, a windykacja należności to kosztowny, żmudny i sterujący proces. Weryfikując podmiot przed podpisaniem kontraktu, zmniejszysz ryzyko nawiązania współpracy z dłużnikiem i będziesz chronić swoją firmę przed utratą płynności finansowej i towarzyszącymi jej konsekwencjami.

jak działa faktoring

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?