Kiedyś blogowanie stanowiło po prostu hobby. Dla wielu osób był to sposób na podzielenie się z innymi swoimi przemyśleniami, poglądami czy wspomnieniami. Dziś prowadzenie bloga stało się również źródłem dochodu. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na jego założenie. Jak założyć bloga krok po kroku?
Platforma blogowa, domena i hosting
Odpowiadając na pytanie, jak założyć bloga, zacząć trzeba od kwestii związanej z wyborem platformy blogowej, domeny i hostingu. Na rynku działają różne darmowe platformy blogowe. Założenie na nich bloga jest bardzo proste. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę. W takim przypadku funkcjonowanie bloga w dużej mierze uzależnione jest od wybranej platformy. Oznacza to, że nie ma się nad nim pełnej kontroli. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie bloga na własnym hostingu i na własnej domenie. Warto zauważyć, że wiele firm hostingowych umożliwia uruchomienie bloga na swoim serwerze w kilku prostych krokach. Dotyczy to bloga na WordPress, który jest dziś najpopularniejszym systemem blogowym i co ważne, bezpłatnym.
WordPress – jak założyć bloga?
Po wybraniu i zakupie domeny oraz hostingu można przejść do instalacji WordPress na swoim serwerze. Jak wspomniano, nie jest to skomplikowane. W panelu administracyjnym na swoim koncie hostingowym znajduje się opcja umożliwiająca automatyczną instalację najnowszej wersji WordPress. Wystarczy wybrać tę opcję, a następnie krok po kroku przechodzić przez etapy instalacji. Taki sposób instalacji WordPress pozwala na założenie bloga nawet przez osobę, która nie ma żaden wiedzy programistycznej. Wszystko odbywa się w sposób intuicyjny.
Szablon graficzny blog
Sama instalacja WordPress nie kończy jeszcze procesu zakładania bloga. Kolejny etap to wybór szablonu graficznego. WordPress oferuje wiele bezpłatnych szablonów. Wystarczy je przejrzeć i wybrać ten, który najlepiej odpowiada oczekiwaniom. Jest jeszcze możliwość skorzystania z płatnych szablonów graficznych. Wybierając szablon graficzny pamiętać trzeba o tym, aby był on przyjazny dla oka i praktyczny. Jego wygląd i układ powinien pomagać użytkownikom w szybkim znalezieniu interesujących ich informacji i treści. Wybór szablonu graficznego jest bardzo ważny. Pamiętać bowiem trzeba, że użytkownicy najpierw zauważają wygląd bloga, a dopiero później treść. Dlatego jego wybór nigdy nie powinien być przypadkowy. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego motywu graficznego.
Warto podkreślić, że WordPress ułatwia przeszukiwanie i wybór szablonu graficznego. Każdy motyw posiada krótki opis, a przed jego instalacją można zobaczyć podgląd szablonu graficznego. Jeśli mowa o szablonie graficznym to bardzo ważne jest to, aby przy jego wyborze pamiętać o urządzeniach mobilnych. Mowa tu o smartfonach i tabletach. Ponieważ obecnie ponad połowa użytkowników internetu korzysta z niego za pomocą urządzeń mobilnych. Oznacza to, że koniecznością jest wybór szablonu responsywnego, czyli takiego który dostosowanych jest do smartfonów czy tabletów.
Dostosowywanie bloga do własnych potrzeb
Ostatnim etapem zakładania bloga jest jego dostosowanie do własnych potrzeb. W przypadku WordPress mowa jest tu o zainstalowaniu odpowiednich wtyczek. Pozwalają one na skonfigurowanie bloga na wiele różnych sposobów. Dzięki nim można zwiększyć funkcjonalność swojego bloga. Wtyczki znaleźć można w panelu administracyjnym WordPress. Po dostosowaniu bloga do własnych potrzeb nie pozostaje już nic innego jak napisać swój pierwszy post.