Odkąd Polska dołączyła do Unii Europejskiej w 2004 roku gospodarka w naszym kraju zaczęła się niewiarygodnie rozwijać. Na rynku pracy znalazło się znacznie więcej zakładów szukających chętnych pracowników. Wszystko to dzięki wsparciu dla przedsiębiorców jakie oferuje organizacja Europejska, z dofinansowaniami na zakładanie nowych firm na czele. Jednak nie każdy może liczyć na dofinansowanie z Unii Europejskiej, a jego uzyskanie potrafi być bardzo trudne. Co zrobić, żeby móc stworzyć swoją firmę z pomocą UE?
Kilka słów o dofinansowaniach z Unii Europejskiej
Dofinansowania z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców są wsparciem finansowym udzielanym z Funduszy Europejskich w celu założenia własnej działalności gospodarczej. Pieniędzy tych nigdy nie trzeba spłacać, a przydzielona kwota może wynosić nawet 40 000 złotych. Jak to opłaca się państwom Unii? Powstawanie nowych miejsc pracy w krajach członkowskich przyczynia się do lepszej sytuacji gospodarczej. Co za tym idzie większego wkładu każdego z krajów należących do UE.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej?
Przede wszystkim są to bezrobotne osoby przed trzydziestym rokiem życia, które udowodnią, że ani nie pracują ani się nie kształcą. Jednocześnie wykazując chęć założenia własnej firmy. Tak samo sprawa wygląda z osobami po trzydziestce. Jednak w tym przypadku wnioski są rozpatrywane znacznie surowiej i mało który przedsiębiorca w tym wieku dostaje dotację z Funduszy Europejskich. Jednak nawet młodzi nie zawsze dają radę uzyskać wsparcia od UE. Co zrobić, żeby wszystko poszło zgodnie z planem?
Pomysł na biznes dopasowany do projektu unijnego
Wiadomym jest, że przed podjęciem jakichkolwiek działań trzeba wiedzieć jaką konkretnie działalność chce się otworzyć. Dobrze jest jednak zorientować się jakie projekty unijne są aktywne w danej okolicy i na tej podstawie planować swój biznes. Bez sensu byłoby stworzenie pomysłu, który nie miałby szans na poparcie jednego z projektów UE, ponieważ tylko współpracując z nimi można uzyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Wszystkie projekty, jak i obszar jaki obejmują można znaleźć na stronie internetowej Unii Europejskiej.
Dołączenie do projektu europejskiego
W informatorze o każdym z projektów można znaleźć zarówno szczegółowe wymagania dotyczące udziału w jednym z nich, jak i kontakt do jego prowadzącego. Warto z niego skorzystać, tak aby nie mieć żadnych wątpliwości przed dołączeniem do akcji. Jeśli jest się już pewnym, że projekt jest odpowiedni to można zgłosić chęć udziału za pomocą odpowiedniego formularza zgłoszeniowego. Trzeba w nim uzupełnić wszelkie dane osobowe, a także przedstawić pomysł na swoją działalność.
Stworzenie biznesplanu i dofinansowanie z Unii Europejskiej
Po dołączeniu do projektu unijnego jego organizator powinien dać Ci dostęp do wszelkich informacji i materiałów edukacyjnych związanych z prowadzeniem danej działalności, a nawet pomóc w stworzeniu własnego planu biznesowego. To właśnie on będzie najbardziej brany pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku o dofinansowanie przez przedstawicieli Unii Europejskiej. Jeżeli komisja uzna, że plan ma wysokie szanse na powodzenie i nie zawiera żadnych błędów to chętnie udzieli wsparcia przedsiębiorcy. Należy jednak mieć na uwadze kilka czynników, między innymi to, że do założenia firmy trzeba też koniecznie określonego w umowie wkładu własnego, pieniędzy uzyskanych z Funduszy Europejskich nie można wydać na nic innego niż zadeklarowane wcześniej wydatki oraz fakt, że po udowodnieniu wszystkich płatności w firmie pojawią się specjaliści, którzy sprawdzą czy pieniądze unijne na pewno zostały wydane zgodnie z założeniami zawartymi w umowie.