Faktoring to usługa, z której coraz chętniej korzystają firmy działające w różnych branżach. W jaki sposób działa? Jakie są zalety faktoringu?
Faktoring – co to jest?
Chociaż faktoring cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, nadal nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polegają usługi faktoringowe. Zastanawiając się nad tym, na czym polega faktoring, warto wiedzieć, że jest to jedna z zewnętrznych form finansowania przedsiębiorstw.
Jak działa faktoring?
Jest to usługa, w ramach której faktor czyli firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy, czyli faktoranta faktury z odroczonym terminem płatności wystawione jego kontrahentom. W efekcie dzięki faktoringowi, który jest oferowany między innymi przez Faktorone, korzystający z niego przedsiębiorcy mogą odzyskać środki zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności. W ten sposób może przeznaczyć je na dowolny cel, czyli zarówno pokrycie kosztów bieżącej działalności, jak i dalsze inwestycje.
Z punktu widzenia kontrahenta skorzystanie przez przedsiębiorcę z usług faktoringu zmienia jedynie to, że należność wynikająca z faktury będzie spłacana na rzecz firmy faktoringowej, która przejmuje wierzytelność. Zmianie nie ulega natomiast kwota należności oraz termin.
Jakie są zalety faktoringu?
Z czego wynika rosnąca popularność faktoringu? Przede wszystkim z jego zalet, wśród których można wymienić między innymi:
-
ograniczenie ryzyka powstawania zatorów płatniczych, a co za tym idzie, poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw. Jest to możliwe dzięki niemal natychmiastowej wypłacie środków z faktur, a co za tym idzie braku konieczności oczekiwania na zapłatę przez kontrahenta;
-
dostępność, ponieważ faktoring to usługa, z której mogą skorzystać nie tylko duże, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach. Istotne jest także to, że nie dyskwalifikuje ona firm, które dopiero pojawiły się na rynku, a co za tym idzie nie mogą przedstawić swoich dochodów z lat ubiegłych;
-
możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, dzięki czemu mogą one zostać spożytkowane zarówno na pokrycie kosztów bieżącej działalności, jak i stanowić źródło finansowania dla inwestycji – zapewnienie płynności finansowej;
-
możliwość skorzystania z różnych rodzajów faktoringu, które różnią się między innymi w zakresie przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta. W efekcie można dopasować usługę do własnych potrzeb oraz specyfiki branży, w której działa firma korzystająca z faktoringu;
-
fakt, że rolę faktora może pełnić nie tylko bank, ale również firma faktoringowa. Faktoring pozabankowy, to usługa, która jest nie tylko łatwo dostępna, ale również wygodna, ponieważ formalności są ograniczone do minimum;
-
poprawę konkurencyjności firmy, ponieważ dzięki środkom uzyskanym w ramach faktoringu może ona nie tylko inwestować, ale również wystawiać kontrahentom faktury z dłuższym terminem płatności, co stanowi przewagę konkurencyjną.
Faktoring czy kredyt bankowy – co wybrać?
Faktoring może być niewątpliwie rozpatrywany jako alternatywa dla kredytu bankowego. Przewagą faktoringu jest dostępność, ponieważ mogą z niego skorzystać także firmy, które są nowe na rynku czy przedsiębiorstwa, które nie posiadają zdolności kredytowej. Istotne jest także ograniczenie formalności do minimum, dzięki czemu faktoring jest wygodny i szybki, a korzystający z niego przedsiębiorca może przekazywać firmie faktoringowej kolejne faktury w ramach przyznanego limitu finansowania. Co więcej, faktoring nie obciąża zdolności kredytowej, w związku z czym można jednocześnie pozyskać środki zarówno z faktoringu, jak i kredytu.
Faktoring to usługa skierowana do firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Umożliwia bowiem odzyskanie zamrożonych środków, a co za tym idzie ogranicza ryzyko występowania zatorów płatniczych i poprawia płynność finansową przedsiębiorstw.
Artykuł sponsorowany