Co najczęściej kupujemy w sklepie jeździeckim?

Jeździectwo jest przepięknym sportem. Nie dość, że jest bardzo starym i mającym swoją ogromną tradycję zajęciem, to jest też pewną więzią z koniem, które przecież są jednymi z najbardziej ukochanych zwierząt. Hippika przeżywa swój renesans i coraz więcej młodzieży garnie się z końmi i tym samym uprawia sport, który przecież nie jest łatwy, a i też nie brakuje w nim kontuzji, z różnego rodzaju powodów. Dżokej musi być odpowiednio przygotowany zanim zasiądzie na grzbiecie konia, a my z kolei postanowiliśmy jeszcze lepiej się przygotować do naszego tekstu, chcąc zaprezentować produkty, które najczęściej kupujemy w sklepie jeździeckim.

Po pierwsze – odzież jeździecka

Nie będziemy oszukiwać, że odzież jeździecka jest tania. Generalnie jeździectwo jest pasją, która kosztuje, natomiast jest to tak piękny sport, że zdecydowanie warto poświęcać swój czas na jazdę konną. Na odzież przeznaczoną do tego sportu składają się: bryczesy, kurtki jeździeckie, polary, bluzy, odzież w postaci koszulek polo, ale też i strojów przeznaczonych do zawodów. 

Przy zakupie jakiejkolwiek odzieży należy zwracać uwagę na to, by była ona odpowiednio elastyczna. Swoboda ruchów jest niesamowicie ważna przy hippice, a dobrze przystosowane bryczesy zapewniają komfort, ale też trzeba zwrócić uwagę na przyczepność. Konie są bardzo wrażliwe na każdy ruch, a dobry dżokej ma tego świadomość, że jeden niepożądany ruch może przynieść opłakane skutki. Przeważnie są one wyposażone chociaż w jedną kieszonkę. Są takie elementy wyposażenia stroju dżokeja, które są istotne, a laicy mogliby o nich nie pomyśleć. Są to m.in. skarpety jeździeckie, które zapewniają kontakt z bokiem konia i są idealne do oficerek.

Dobrego obuwia również nie może zabraknąć

Obuwie przeznaczone do jazdy konnej to sztyblety, oficerki, kalosze, sztylpy oraz czapsy. Same nazwy poza oficerkami i kaloszami mogą mówić niewiele. Jeżeli chodzi o zakup obuwia, to nie ma tutaj miejsca na żadne niedopasowanie. Przede wszystkim ich głównym zadaniem jest to, by stabilizować kontakt z koniem i zrobić wszystko, by dżokej oraz sam koń czuli się ze sobą komfortowo. 

Sztyblety to buty, które stabilizują kostkę, a w jeździectwie jest to ważne. Czasem zeskakuje się naprawdę z wysoka i nawet delikatny moment nieuwagi może doprowadzić do jej skręcenia. Trudno sobie wyobrazić, aby osoba jeżdżąca na koniu robiła to w zwykłych butach, które nie są do tego przystosowane. Z kolei sztylpy wyglądem przypominają oficerki, są wyższe mają zdecydowanie większe możliwości dopasowania i dobry sklep jeździecki to miejsce, w którym nie może zabraknąć takich butów, a my polecamy z kolei ofertę sklepów sieci Decathlon. Nie będziemy ukrywać, że obuwie takie jest bardzo tanie, jednak jest to sport, w którym bezpieczeństwo jest ponad wszystko.

Istotnym czynnikiem przy zakupie butów jest ich materiał. Na pewno najlepszym z nich jest skóra, która jest gwarantem stabilności i wytrzymałości. Nie jest to jej jedyny atut, ponieważ obuwie skórzane idealnie prezentuje się na butach każdego z dżokejów. Taki rodzaj butów jest zdecydowanie typowy i nie ma co kupować taniego obuwia i oszczędzać na siłę.

Redakcja mbon.pl