Jak inwestować w kryptowaluty? Garść przydatnych informacji

Kryptowaluty cieszą się w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem. Wielu klientów zastanawia się zatem nad tym: jak inwestować w kryptowaluty i czy to inwestowanie jest opłacalne?

Czym są kryptowaluty?

W powszechnej opinii inwestowanie w kryptowaluty uznaje się za dość ryzykowne. Jednak jednocześnie również mogące przynosić spore zyski. Kryptowaluty to waluta wirtualna, którą dana osoba posiada na swoim komputerze lub aplikacji w telefonie. Wszystkie transakcje dotyczące tej waluty odbywają się więc zawsze drogą elektroniczną. Każda pojedyncza jednostka danej kryptowaluty na swój unikalny kod, który zabezpiecza ją przed wielokrotnym użyciem lub skopiowaniem. Portfel do kryptowalut to miejsce, które służy do przechowywania kluczy do kryptowalut. Ma on zazwyczaj postać aplikacji online lub urządzenia, które współpracuje z komputerem.

Kryptowaluty są zatem jedynie zapisem informatycznym i nie mają one postaci tradycyjnych banknotów czy monet. Ponadto, waluty wirtualne mają zasięg globalny. Nie są one przypisane do żadnego konkretnego kraju, a więc nie podlegają państwowym bankom centralnym. Z uwagi na to, że żadna tego typu instytucja nie reguluje walutą, podlega ona jedynie mechanizmom rynkowym. Transakcje odbywające się za pomocą kryptowalut nie podlegają nadzorowi. W ich wypadku nie ma więc mowy o blokadzie konta czy zajęciu komorniczym.

portfel do kryptowalut

Jak działają kryptowaluty?

Jak wspomniano powyżej, kryptowaluty mają formę zaszyfrowanego kodu informatycznego. Dokonywane nimi transakcje nie są zapisywane na serwerze, lecz na komputerach użytkowników i tworzą swoiste łańcuchy. Transakcje grupowane są w bloki i cyfrową księgę rachunkową. Przez pojęcie kopana kryptowalut rozumie się dodawanie kolejnych bloków i łańcuchów, które wykonują użytkownicy posiadający sprzęt o dużej mocy obliczeniowej.

Dostępne kryptowaluty

Na świecie dostępnych jest ponad 5000 kryptowalut z czego dwie określane jako alternatywne cieszą się największą popularnością – Bitcoin oraz altcoiny.

Bitcoin

Bitcoin to kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Początkowo kryptowaluta miała służyć jedynie jako środek płatniczy, który pozbawiony byłby wad związanych z tradycyjnymi walutami, w tym między innymi opóźnieniami wynikającymi z koniecznością obsługi dokonywanej przez banki. Wraz z upływem czasu wirtualna waluta stała się również popularnym środkiem inwestycyjnym.

Alticoiny

Alticoiny to inne kryptowaluty, które stanowią alternatywę dla Bitcoina. Wśród nich wymienić można Ethereum, Ripple czy Litecoin.

portfel do kryptowalut

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty obarczone jest dużym ryzykiem, lecz może ono przynieść wymierne zyski. Należy jednak zwracać uwagę na możliwość tworzenia się bańki spekulacyjnej, która może przesłaniać rzeczywistą wartość waluty oraz fikcyjne platformy, których celem powstania jest wyłudzenie pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rynek kryptowalut jest rozwojowy i ma duży potencjał, a bitcoinami można już teraz płacić w wybranych miejscach. Należy zatem zakładać, że ta technologia będzie podlegała dalszemu ulepszaniu. Warto dodać, że zyskuje ona coraz większe zaufanie oraz gwarantuje wysoki zwrot z inwestycji. Wśród wad kryptowalut należy wymienić podatność na spekulacje, wahania cen oraz ryzyko niepowodzenia inwestycji. Ponadto, rynek kryptowalut nie podlega nadzorowi, co może sprzyjać podejmowaniu działań o charakterze przestępczym.

Jak inwestować w kryptowaluty żeby nie stracić?

Aby zminimalizować ryzyko utraty środków należy inwestować w sposób legalny oraz wybierać znane kryptowaluty. Kryptowaluty można nabywać online. W tym celu należy się zarejestrować na kryptogiełdzie lub nabywać kryptowaluty w specjalnych kantorach. Ponadto, inwestycje w kryptowaluty oferowane są przez wybrane domy maklerskie. W tym wypadku handel nie opiera się bezpośrednio na kryptowalutach, lecz na narzędziach pochodnych, czyli tak zwanych kontraktach CDF. W celu wygenerowania zysków wykorzystują one różnice kursowe.

Redakcja mbon.pl