Tworzenie stron internetowych i zarządzanie nimi nie wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu języków programowania. Umożliwia to CMS. Co kryje się pod tym skrótem? Jakie są zalety CMS? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, który odpowiada na te pytania.
Co znaczy skrót CMS?
CMS co to jest? Jest to skrót od Content Management System. W języku polskim CMS nazywany jest również systemem zarządzania treścią. CMS to oprogramowanie, które w znacznym stopniu ułatwia stworzenie strony internetowej. Łatwość polega na wyraźnym oddzieleniu warstwy służącej budowie strony i zarządzaniu nią od warstwy kodu. Dzięki temu można skonstruować najbardziej zaawansowane witryny bez używania kodu HTML. CMS to gotowy szkielet witryny, którym zarządza się za pomocą panelu administratora. W panelu do dyspozycji są szablony graficzne oraz skrypty rozszerzające możliwości strony.
Zalety
Zapotrzebowanie na nowe strony internetowe jest coraz większe. Systemy CMS powstały w odpowiedzi na potrzebę przyśpieszenia i uproszczenia procesu tworzenia stron internetowych. CMS daje gotowe rozwiązanie, które można dopasować do swoich potrzeb. Systemy CMS umożliwiają łatwe dostosowanie strony do wymogów SEO. Ustawienie tytułów stron oraz ich opisów dla wyszukiwarki Google nie wymaga modyfikacji kodu HTML i odbywa się z poziomu panelu administratora.
Jaki jest najpopularniejszy system CMS?
Najpopularniejszym systemem CMS na świecie stał się WordPress. Oprogramowanie powstało w 2003 roku i w zamyśle autorów miało służyć do łatwego blogowania. WordPress przeszedł w międzyczasie duże przeobrażenia. Dziś jest systemem, który umożliwia łatwe skonstruowanie strony o dowolnej tematyce. Silną stroną WordPressa jest społeczność, która powstała wokół tego oprogramowania. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do ogromnej ilości bezpłatnych motywów graficznych oraz wtyczek. Czym są wtyczki do WordPressa? Są to skrypty, które umożliwiają rozszerzenie możliwości strony dzięki kilku kliknięciom. Dzięki wtyczkom można zainstalować na stronie galerię zdjęć, forum dyskusyjne czy też łatwo zintegrować witrynę z Facebookiem. W repozytorium bezpłatnych wtyczek można znaleźć skrypty o różnej tematyce.
Ile kosztuje CMS?
Systemy CMS rozpowszechniane są w dwóch podstawowych modelach. Pierwszym z nich jest model open source. W tym modelu oprogramowanie jest rozwijane przez społeczność zaangażowanych programistów. Oprogramowanie open source jest udostępnia się użytkownikom końcowym za darmo. Na tej zasadzie funkcjonuje między innymi WordPress. Wszystkie pliki możemy ściągnąć z Internetu bez żadnych dodatkowych kosztów. Wadą takiego modelu może być zwiększona podatność na ataki hakerów. Konkurencyjnym rozwiązaniem jest udostępnianie oprogramowania w modelu SaaS. Dostęp do systemu CMS w tej opcji wymaga uiszczenia abonamentu przez użytkownika. Może być to rozpatrywane jako wada takiego rozwiązania. Producent oprogramowania w zamian zapewnia jednak między innymi rozbudowaną pomoc techniczną oraz nadzór nad bezpieczeństwem strony.