Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Prawo pracy – zatrudnić prawnika czy podjąć współpracę z kancelarią prawną?

Praca Data publikacji - 30 sierpnia 2024 Autor - Redakcja mbon.pl
prawo pracy


Wdrożenie przepisów prawa pracy do firmy jest bardzo wymagającym procesem. Jedni przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie prawników do struktury swojej działalności gospodarczej, inni natomiast na oddanie tej kwestii w ręce kancelarii prawnej. Które rozwiązanie jest lepsze i bezpieczniejsze? Sprawdź!

Czym jest prawo pracy?

Prawo pracy reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, gdyż odpowiada ono przede wszystkim za ich prawa i obowiązki oraz za aspekty dotyczące organizacji i funkcjonowania pracy, czyli w praktyce za całą relację na linii pracodawca-pracownik. Prawo pracy skupia się jednak na ochronie praw obu stron współpracy, zatem w pewnym stopniu reguluje także wymagania dotyczące procesu zatrudniania i zwalniania.

Co jest lepsze – zatrudnienie prawników w swojej firmie czy kancelaria prawna z dużym doświadczeniem?

Przedsiębiorstwa muszą przestrzegać przepisów określanych przez prawo pracy. Nie można tego robić, nie znając ich i ich nie rozumiejąc. Próby samodzielnego spełniania wszystkich norm prawnych mogą prowadzić do błędów i niezgodności. Część z nich może skutkować dotkliwymi sankcjami, zarówno pod kątem kosztów, jak i utraty wizerunku.

Drugim, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, jest skorzystanie z usług doświadczonej kancelarii prawnej JDP, która specjalizuje się w prawie pracy. Ci specjaliści w znacznym stopniu ułatwiają proces zapewnienia zgodności z przepisami, wspierają w negocjowaniu oraz zawieraniu umów, również z agencjami pracy tymczasowej, opracowują wzorcowe umowy, w tym o pracę oraz np. korzystanie z samochodów służbowych.

prawo pracy Polska

Jakie usługi oferuje kancelaria prawnicza w zakresie prawa pracy?

Kancelaria prawna oferująca usługi w zakresie prawa pracy to konieczność nie tylko w dużych firmach i korporacjach, ale także w mikro przedsiębiorstwach. Dlaczego? Oto powody!

  • Kancelaria zapewnia przede wszystkim pełne wsparcie w negocjowaniu warunków pracy i płacy. To zagadnienie szczególnie istotne zarówno przy zawieraniu, jak i rozwiązywaniu wszelkich umów o pracę. 

  • Klienci cenią kancelarie prawne także za umiejętność skutecznego reprezentowania interesów pracodawców i kadry menedżerskiej, co pozwala każdej grupie skupić się na swoich obowiązkach.

  • Kancelarie dobrej klasy oferują pełne wsparcie prawne przy przeprowadzaniu zmian organizacyjnych. Mogą to być np. przejęcie zakładu pracy przez nowego właściciela, jak i niewygodne, choć czasami potrzebne, zwolnienia grupowe. 

  • Niektóre kancelarie proponują także przygotowywanie programów motywacyjnych dla pracowników. Rozwiązanie to, mimo pewnych kosztów, w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu zaangażowania pracowników i ich produktywności.

  • Nie bez znaczenia są także audyty prawne oraz optymalizacja procesów pracowniczych. Zagadnienie to jest szczególnie ważne w kontekście nabywania i zbywania przedsiębiorstw, czyli w procesach skomplikowanych i wymagających ponadprzeciętnie dużej wiedzy.

  • Dobra kancelaria udziela także wsparcia w zakresie negocjacji z agencjami pracy tymczasowej oraz w tworzeniu efektywnych systemów zatrudnienia mieszanego.

  • Oczywiście kancelaria pomoże także w odnalezieniu efektywnych sposobów na pozasądowe rozwiązywanie sporów, co jest cenione przez klientów dążących do unikania długotrwałych i kosztownych procesów sądowych.

Jak zatem widać, prawo pracy z kancelarią prawną to jedyne efektywne oraz – co jeszcze ważniejsze – bezpieczne rozwiązanie, które wypiera wśród odpowiedzialnych przedsiębiorców próbę zorganizowania tego zagadnienia samodzielnie.

Artykuł sponsorowany

Jak kreatywnie zapakować prezent? Porady i inspiracje

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?