Strona główna
Szkolenia
Tutaj jesteś

Porzucenie pracy – konsekwencje, jakie mogą z tego wyniknąć

Szkolenia Data publikacji - 8 września 2022 Autor - Redakcja mbon.pl
porzucenie pracy konsekwencje


Praca dla wielu osób jest zajęciem sprawiającym radość. Jednak nie zawsze tak jest i czasami człowiek wypala się zawodowo i nie ma siły dalej pracować. Czasami zdarza się także okazja podjęcia natychmiast innej lukratywnej posady, ale niestety jest okres wypowiedzenia, który wynosi najczęściej trzy miesiące. Czy można porzucić pracę z dnia na dzień? Jakie mogą wyniknąć z tego konsekwencje?

Porzucenie pracy konsekwencje

Jeśli pracownik rzuci pracę z dnia na dzień, to bardzo często może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Oczywiście takie porzucenie pracy nie wynika z żadnych przyczyn osobistych czy wyjątkowych sytuacji. Zwolnienie dyscyplinarne jest zapisane w dokumentach i niestety pracownik musi w dalszym swoim życiu zawodowym cały czas się tłumaczyć, dlaczego taki zapis znajduje się w jego aktach. Zdarzają się również sytuacje, że pracodawca żąda wypłacenia odszkodowania za porzucenie pracy bez podania przyczyny. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce, gdy firma ponosi duże straty w wyniku odejścia pracownika. Odszkodowanie najczęściej musi pokryć wszystkie szkody, które pracodawca musiał ponieść w tej sytuacji. Pracownik może także liczyć się z utratą części wynagrodzenia oraz utratą prawa do zasiłku z urzędu pracy.

Dlaczego niektóre osoby porzucają pracę z dnia na dzień?

Porzucenie pracy bez podania przyczyny i okresu wypowiedzenia nie jest częstą sytuacją, aczkolwiek dochodzi do takich incydentów. Najczęściej pracownik po prostu jest wykończony nerwowo i nie daje rady więcej przychodzić do pracy. Czasami pomiędzy pracownikami dochodzi do konfliktu, który rzutuje na samopoczuciu i prowadzi do załamania nerwowego. Przyczyną porzucenia pracy z dnia na dzień może być także oferta od innej firmy i stanowisko, które musi zostać obsadzone od razu. Wówczas pracownik musi skalkulować, czy mu się to opłaca i na pewno przeanalizować wszelkie konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z takiego działania.

Porzucenie pracy – dlaczego lepiej tego nie robić?

Porzucenie pracy wiąże się niejednokrotnie z poważnymi konsekwencjami. Czasami taki pracownik ma później duże problemy ze znalezieniem nowej pracy, bo przecież żaden pracodawca nie ma chęci zatrudniania takiej osoby. Zdarzają się jednak sytuacje, które zmuszają pracownika to porzucenia pracy. W takim wypadku najlepiej jest pójść do pracodawcy i porozmawianie z nim. Zawsze przecież można się dogadać, a przecież pracodawca to też człowiek i potrafi zrozumieć różne problemy. Nieprzyjście do pracy i niepoinformowanie o tym pracodawcy jest zwyczajnie w świecie nieprofesjonalne i świadczy o braku szacunku dla drugiej osoby.

Jak odejść z pracy, nie paląc za sobą mostów?

Pomimo tego, że rynek pracy jest bardzo dynamiczny i jest zapotrzebowanie na pracowników z każdej branży, to złe informacje roznoszą się bardzo szybko. Odejście z pracy z dnia na dzień może czasami rzutować na dalszą karierę i stworzyć wiele problemów. Najlepiej jest złożyć wypowiedzenie i odejść zgodnie z zapisami w umowie. Można w tym okresie także wziąć zaległy urlop. Ważne jest to, aby pozostawić po sobie dobre wrażenie.

strona internetowa dla biznesu

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?