Strona główna
Szkolenia
Tutaj jesteś

Objawy awarii zacisku hamulcowego

Szkolenia Data publikacji - 5 kwietnia 2024 Autor - Redakcja mbon.pl
Objawy awarii zacisku hamulcowego


Zacisk hamulcowy to obok tarczy i klocków jeden z trzech kluczowych elementów w układzie hamulcowym w nowoczesnym samochodzie. To zacisk generuje siłę potrzebną do dociśnięcia klocków hamulcowych do tarczy, dzięki czemu tworzy się pomiędzy nimi duże tarcie, w wyniku którego koła zwalniają. Jak więc można łatwo dojść do wniosku, awaria zacisków hamulcowych oznacza poważne problemy w układzie hamulcowym. To jakie dokładnie będą to problemy zależy od konkretnej awarii. Przedstawiamy więc poradnik, w którym zamieszczamy najpopularniejsze objawy uszkodzonych zacisków hamulcowych. Mamy nadzieję, że pomoże ci do dobrze zidentyfikować problemy z układem hamulcowym i tym samym pozwoli ci odpowiednio szybko zareagować, aby nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji. Do najważniejszych objawów awarii zacisków hamulcowych należą:

 Objawy awarii zacisku hamulcowego

  • Podczas hamowania samochód skręca — zazwyczaj jeden z zacisków ulega awarii, kiedy drugi jeszcze działa. Dlatego pojawia się niesymetryczna siła podczas hamowania, co skutkuje skręcaniem samochodu podczas hamowania i nierównym zużywaniem się klocków.

  • Gorsze osiągi i dziwny zapach — dość częstą awarią zacisków hamulcowych jest to, że po hamowaniu nie wracają w pełni do swojej pozycji i wciąż mają kontakt z tarczą. W takiej sytuacji hamują nieco samochód, a ciągły kontakt klocka z tarczą generuje charakterystyczny zapach spalonych hamulców.

  • Mniejsza sprawność hamulców — awaria zacisków może być subtelna i uwidaczniać się jedynie przez nieco gorszą sprawność hamulców

  • Pedał hamulca wciska się głębiej i pojawiają się wycieki — przyczyną awarii zacisków jest też często wyciek płynu hamulcowego. W takiej sytuacji odczujesz, że pedał hamulca trzeba wciskać głębiej, a gdzieś w układzie pojawi się wyciek.

 

To oczywiście tylko najpopularniejsze objawy awarii zacisków hamulcowych. Dokładne symptomy zależą od konkretnej sytuacji i mogą różnić się od tych tu zaprezentowanych. Dlatego w przypadku tak ważnego systemu, jak układ hamulcowym, zalecamy szczególną czujność i skonsultowanie się ze specjalistą zawsze, kiedy podejrzewasz, że coś pracuje nie do końca tak jak powinno. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo twoje i twoich najbliższych.

Materiał zewnętrzny

jak działa faktoring

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?