Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Na czym polega inwestowanie w ETF-y?

Praca Data publikacji - 22 maja 2024 Autor - Redakcja mbon.pl
Na czym polega inwestowanie w ETF-y


Popularne ETF-y to fundusze indeksowe zachowujące się tak samo, jak konkretny indeks giełdowy lub sektor rynku, który naśladują. Jak to działa w praktyce i w jaki sposób inwestować w cieszące się dużym zainteresowaniem inwestorów ETF-y? Podpowiadamy!

Czym są ETF-y?

ETF, czyli Exchange Traded Fund to rodzaj funduszy inwestycyjnych, które śledzą konkretne indeksy giełdowe lub wybrane sektory rynku. ETF-y kupuje się i sprzedaje na giełdzie podczas poszczególnych sesji. Co ważne, od strony technicznej zakupy wyglądają tak samo, jak w przypadku wyboru konkretnych akcji spółek. Z tą różnicą, że wybierając ETF, nabywasz udziały nie w danej spółce, a w konkretnym funduszu.

Warto wiedzieć, że ETF-y mają inną specyfikę niż tradycyjne fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) lub zamknięte (FIZ). Tradycyjne fundusze gromadzą środki od inwestorów i inwestują je zgodnie z założoną polityką. ETF charakteryzują się natomiast pasywnością. Fundusz tego typu odzwierciedla po prostu ceny różnych aktywów. Zarządzający stara się jak najlepiej dopasować portfel do ich zmienności – nie robi jednak nic poza tym.

ETF-y podążają za wybranym indeksem i nie są czynnie zarządzane przez profesjonalistów. To sprawia, że wszelkie opłaty manipulacyjne są tu niższe niż w tradycyjnych funduszach. W dużym skrócie, inwestorzy, którzy stawiają na ETF-y, nie upatrują sensu w dodatkowym opłacaniu zarządzających funduszami. Według nich ETF-y są doskonałym przykładem rynku efektywnego, na którym ceny danego aktywa odzwierciedlają wszystkie informacje dostępne na jego temat. Równocześnie, ETFy gwarantują dywersyfikację, która pozwala wyeliminować część ryzyka – tzw. ryzyka specyficzne lub idiosynkratyczne.

Jak kupić konkretny ETF?

ETF-y są instrumentem popularnym na całym świecie. Szczególnie dużą estymą cieszą się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, tak jak w pozostałych państwach Unii Europejskiej, możesz inwestować w ETF-y poprzez konto maklerskie lub konto u wybranego brokera, np. AvaTrade. Warto pamiętać, że wybór tej opcji inwestycyjnej wiąże się z niższymi kosztami niż w przypadku zakupu tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

Dużą zaletą ETF-ów jest ponadto wysoka płynność. Z tego względu ten rodzaj inwestycji jest chętnie wybierany w celu dywersyfikacji swojego portfela. ETF daje ekspozycję na różnorodne inwestycje, co z kolei sprawia, że dużo osób – w tym także początkujących inwestorów – chętnie sięga po ten rodzaj tradingu. Warto jednak pamiętać, że jak każda forma inwestycji, tak i ETF-y generują ryzyko i nie należy ich traktować jak niezawodnego przepisu na sukces w tradingu.

Inwestowanie w ETF-y

Chcesz zacząć przygodę z ETF-ami? Przykładowo w AvaTrade masz możliwość przeprowadzania transakcji i otwierania pozycji kupna i sprzedaży na lewarowanych kontraktach CFD ETF. Pozycje mogą obejmować różne rynki finansowe, w tym także rynek akcji czy kryptowalut. Pamiętaj, że dźwignia finansowa da Ci ekspozycję na wyższe zyski, ale również zwiększy ryzyko Twoich transakcji. Dlatego nigdy nie inwestuj środków na których utratę nie możesz sobie pozwolić.

Ciekawe opcje inwestowania w ETF-y mogą obejmować m.in. koszyk największych spółek w Stanach Zjednoczonych, który odwzorowuje zachowania S&P 500, ekspozycję na DAX, czyli największe spółki notowane we Frankfurcie czy np. ETF-y na złoto.

Powyższe przykłady to tylko wybrane opcje – koniecznie sprawdź pełną ofertę u brokera Ava Trade. Poznaj ETF-y, które są popularne wśród inwestorów poszukujących niskokosztowych, płynnych i zdywersyfikowanych opcji inwestycyjnych.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Artykuł sponsorowany

strona internetowa dla biznesu

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?