Jak wybrać materac do spania?

Planując zakup łóżka bardzo często pojawia się dylemat funkcjonalności i opłacalności inwestycji. Na ten problem narażeni są przede wszystkim użytkownicy mniejszych sypialni. Niestety nie ma na to idealnego rozwiązania. Często kupowane wersalki, narożniki, czy sofy, nawet te najlepsze, nie zastąpią odpowiednio dobranego materaca. Wymienione meble są najczęściej za twarde, gdyż są przystosowane do siedzenia, a nie spania na nich. Z kolei materace konstruowane są tak, aby dostarczać użytkownikom, jak największy komfort snu. Jak więc wybrać materac do spania? Na co zwrócić uwagę?

Twardy, czy miękki materac?

Wybierając materac do sypialni można często spotkać się z opinią, że powinien on być jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi jeszcze z czasów w większości modeli stosowane były sprężyny bonelowe, trawa morska i włókno kokosowe, a synonimem jakości i wytrzymałości była właśnie twardość. Jest to jednak błędna opinia. Materac do spania nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego, ponieważ każda osoba ma inną budowę ciała. 

Często można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Zakup materaca powinien odpowiednio przemyślany z uwzględnieniem wagi i wzrostu, aby ciało było równomiernie podparte na całej jego płaszczyźnie. Leżenie nie powinno być męczące, a mięśnie kręgosłupa muszą być rozluźnione, aby o poranku obudzić się wypoczętym i zrelaksowanym. 

Innym istotnym aspektem przy zakupie podłoża jest pozycja snu. Zaraz obok sylwetki jest najważniejszym czynnikiem determinującym wybór odpowiedniej twardości. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, natomiast śpiące na brzuchu lub na wznak powinny wybierać nieco twardsze modele. Kolejnym czynnikiem warunkującym zakup materaca są schorzenia kręgosłupa. Jeśli się takie pojawiają, koniecznie należy skonsultować wybór z ortopedą. Oczywiście nie można zapominać też o rozmiarze konkretnego modelu. Jednym z najczęściej wybieranych jest 140×200 cm, a o jego właściwościach można przeczytać na https://sembella.pl/porady/14-wybierz-materac-140×220-cm-i-ciesz-sie-wypoczynkiem/

Strefy twardości materaca

Bardzo często kupując materac do łóżka staje się przed dylematem, czy powinien on mieć jedną strefę twardości, czy więcej. Tak jak przy wyborze samej twardości całego podłoża, tak i tutaj należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Strefy twardości pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie się materaca do kształtu ciała, ale trzeba przy tym pamiętać, że są one projektowane pod średni wzrost użytkownika i przy założeniu, że śpi on w jednej pozycji. W trakcie snu człowiek zmienia swoją pozycję wielokrotnie, dlatego też często strefy twardości mają raczej drugorzędne znaczenie.

Redakcja mbon.pl