Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu lub nie chcesz wykonywać tych wyjątkowo ciężkich i czasochłonnych prac ręcznie, możesz zdecydować się na wynajem koparki.
Od czego zacząć?
Piękny i zadbany trawnik cieszy nie tylko wiosną czy latem, ale przez cały rok. Stanowi znakomitą przestrzeń do wypoczynku i relaksu, a także doskonałej zabawy. Aby jednak cieszyć się znakomitym trawnikiem, najpierw należy dołożyć nieco pracy do przygotowania tego terenu. Wszystkie prace ogrodowe zawsze należy rozpocząć od stosownych prac porządkowych. Konieczne może być na przykład wyrównanie terenu, do tego trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, chwasty i kamienie. Bardzo ważne jest także to, aby przekopać ziemię na głębokość około 30 cm, co pozwoli na odpowiednie spulchnienie gleby. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu lub nie chcesz wykonywać tych wyjątkowo ciężkich i czasochłonnych prac ręcznie, możesz zdecydować się na wynajem koparki. Obsługa takiego sprzętu nie jest specjalnie trudna i w znaczący sposób ułatwi i przyspieszy Twoje działania. Jeżeli chcesz pozbyć się nadmiaru ziemi (np. po wykopaniu oczka wodnego) lub dowieźć ziemię na swoją działkę, pomocna będzie wypożyczalnia przyczep. Mało kto posiada tego typu sprzęt na własność, wobec czego wynajem okazuje się rozwiązaniem korzystnym finansowo i zarazem bardzo wygodnym. Pamiętaj, aby po wstępnym przygotowaniu terenu obficie podlać całą powierzchnię i odczekać około 2 tygodni, aby grunt się uleżał i ubił. W tym czasie usuwaj wyrastające chwasty.
Jak przygotować glebę pod trawnik?
Czasem niezbędne jest też wzbogacenie gleby, aby była żyźniejsza i lepiej wspierała wzrost roślinności. W tym celu możesz rozluźnić glebę za pomocą jasnego torfu, piasku lub żwiru frakcjonowanego oraz wzbogacić ją kompostem lub próchnicą. Idealne gleba powinna posiadać pH w zakresie 5,5-6,5. Jeżeli gleba ma kwaśny odczyn, dobrym sposobem jest zmieszanie jej z wapnem ogrodowym, natomiast przy glebie zasadowej najlepiej dodać trochę torfu lub nawozu siarczanowego. Dodatkowo do jeszcze lepszego przygotowania gleby pod trawnik, przed pierwszym siewem zaleca się wymieszanie ziemi z nawozem organicznym. Wszystkie tego rodzaju składniki należy zmieszać na głębokości około 5-8 cm. W celu zabezpieczenia gleby przed wysychaniem, dobrym pomysłem jest danie hydrożelu w miejscach szczególnie narażonych na silne oddziaływanie promieni słonecznych. Wzmocni to magazynowanie wody i poprawił trzymanie wilgotności wokół korzeni. Przy sytuacji odwrotnej, czyli na terenie podmokłym, niezbędne jest odwodnienie podłoża. Jeśli tego nie zrobisz, po opadach na trawniku będą pojawiały się kałuże, a roślinność będzie narażona na choroby. W celu utworzenia odpowiedniej melioracji trawnika, zdejmij 30 cm ziemi, połóż drenaż o grubości 5-7 cm z drobnego żwiru lub gruboziarnistego piasku i ponownie podsyp ziemią. Aby tego typu prace były łatwiejsze do wykonania, ponownie możesz skorzystać z wynajmu koparki i przyczepki. Pamiętaj – to od dokładnego przygotowania gleby należy rozpocząć prace nad cudownym ogrodem.
Czego unikać, aby cieszyć się pięknym trawnikiem?
Podczas przygotowań terenu na przepiękny trawnik i jego dalszej pielęgnacji należy unikać kilku dość częstych błędów. Przede wszystkim wystrzegaj się braku regularności czy stosowania niesprawdzonych czy budzących wątpliwości preparatów. Dokładnie zaplanuj wszystkie niezbędne zabiegi i stosuj się do założonego harmonogramu. Do nawożenia wybieraj środki wysokiej jakości, wzrastającą trawą podlewaj w odpowiednich występach czasu i we właściwych porach dnia – najlepiej robić to co 2-3 dni. Niezwykle wskazana jest też wertykulacja i aeracja, zabiegi te w znakomity sposób mobilizują trawę do odrodzenia się po zimie. Nie rób też długich przerw koszeniu – nie dość, że osłabiają one trawę, to do tego mogą wpłynąć na rozprzestrzenianie się chwastów. Koniecznie wystrzegaj się kupowania złej jakości nasion. Sprawdź datę produkcji i wybierz optymalną mieszankę – w ten sposób wyhodujesz silny i zdrowy trawnik na lata. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz spytać o radę doświadczonych znajomych ogrodników czy poszukać odpowiedzi na specjalistycznych forach internetowych. Przygotowanie terenu pod trawnik i jego późniejsza pielęgnacja wymaga niemałych starań, jednak efekt końcowy może z nawiązką wynagrodzić całą wykonaną pracę.
Artykuł sponsorowany