Jak pożyczka konsolidacyjna może wpłynąć na Twoje zobowiązania finansowe?

Zobowiązania finansowe narastają, nie wystarcza ci środków na ich spłatę i długi piętrzą się z miesiąca na miesiąc? W takim razie warto przemyśleć pożyczkę konsolidacyjną. Co to jest i jak to wpływa na zobowiązania finansowe? Podpowiadamy!

Pożyczka konsolidacyjna, kredyt skonsolidowany – co to jest?

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych to wyjątkowy rodzaj kredytu. Środki z niego są przeznaczone na spłatę innych zobowiązań. Polega to na tym, że bank czy inna instytucja udzielająca tego kredytu spłaca kredyty i pożyczki zaciągnięte w innych bankach. Kwota ta staje się kredytem konsolidacyjnym, który ma spłacać teraz wierzyciel.

Kredyt konsolidacyjny sprawia, że zamiast kilku rat o różnym oprocentowaniu i wysokości, płaci się tylko jedną. Zazwyczaj jest ona niższa niż suma wszystkich wcześniejszych rat, ponieważ czas trwania kredytu jest długi. To sposób na podreperowanie budżetu domowego i możliwość uporania się z kilkoma zobowiązaniami naraz. Jest to rozwiązanie nie tylko dla osób, które wpadły w spiralę długów, lecz także dla tych, którym przeszkadza konieczność płacenia kilku różnych rat i chciałyby uporządkować swoje sprawy kredytowe lub zmniejszyć comiesięczną ratę.

Pożyczka konsolidacyjna – wady i zalety

Zobowiązania finansowe są dla nas ogromnym obciążeniem. A jeśli jeszcze jest ich kilka, suma spłat w każdym miesiącu znacznie odbija się na naszej kieszeni. To generuje bardzo duży stres, a niemożność spłaty sprawia, że odsetki zaczynają rosnąć jak szalone. Pożyczka konsolidacyjna ma tę zaletę, że reguluje różne zobowiązania finansowe. Powstaje tylko jedno – kredyt skonsolidowany, który płaci się raz w miesiącu.

Raty pożyczki konsolidacyjnej dla zadłużonych są niższe niż wcześniejsza suma spłat. Jest to o wiele wygodniejsze i daje duże uczucie ulgi. Możliwość udźwignięcia zobowiązania sprawia, że nie naliczają się odsetki karne. Jednak warto wiedzieć, że kredyt skonsolidowany ma niższe raty, ponieważ jest mocno rozciągnięty w czasie. Przez to jest także po prostu droższy, a kwota całkowita kredytu wyższa niż wszystkich zobowiązań razem wziętych.

W wielu sytuacjach jednak jest to i tak korzystniejsze rozwiązanie, które pomoże zadłużonym uporać się ze wszystkimi długami i zacząć funkcjonować na innym poziomie. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i sprawdzić, czy faktycznie pożyczka konsolidacyjna jest najlepszym wyjściem, które będzie miało najwięcej zalet.

Pożyczka konsolidacyjna – jakie zobowiązania finansowe

W czasie zaciągania pożyczki konsolidacyjnej należy przedstawić w banku długi, które chce się połączyć w jedno. Mogą to być nie tylko kredyty, ale także inne zobowiązania finansowe. Niektóre banki pozwalają na skonsolidowanie tylko 2 czy 3 zobowiązań, inne nawet więcej. Oczywiście polityka wszystkich instytucji się różni, więc nie wszystkie zobowiązania będą brane pod uwagę w każdej z nich. Zobowiązania finansowe, które można wciągnąć w kredyt konsolidacyjny, to kredyty gotówkowe bankowe i pożyczki gotówkowe w innych instytucjach finansowych, a także tak zwane chwilówki. Kredyt konsolidacyjny może objąć również zadłużenie na karcie kredytowej, limit na koncie rozliczeniowym oraz wszelkie kredyty konsumenckie, na przykład zaciągnięte w sklepach AGD/RTV albo samochodowe.

Większy problem jest z takimi zobowiązaniami jak kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy czy inne kredyty i pożyczki konsolidacyjne. Nie wszystkie banki pozwalają na wciągnięcie tych zobowiązań po jeden wspólny kredyt skonsolidowany.

Pożyczka konsolidacyjna – kto powinien o niej pomyśleć?

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych czy kredyt konsolidacyjny są rozwiązaniami dla wszystkich, którzy czują, że spłaty zobowiązań przekraczają ich możliwości finansowe. Jeśli wysokość rat jest wyższa niż 50% zarobków, sytuacja jest już bardzo trudna i warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Pożyczka konsolidacyjna to wygodny sposób na szybkie poradzenie sobie z psychicznym obciążeniem, jakim jest duża ilość pożyczek, zobowiązań i zadłużeń.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mbon.pl