Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Gdzie znajdują się dane w chmurze firmowej?

Firma Data publikacji - 21 kwietnia 2022 Autor - Redakcja mbon.pl
dane w chmurze firmowej

Z pojęciem „chmury obliczeniowej” możemy się spotkać już niemal wszędzie. Co to jest chmura internetowa, gdzie są przechowywane dane i dlaczego takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż korzystanie z lokalnej infrastruktury?

Co to jest chmura internetowa?

Termin „chmura obliczeniowa” (zwana też z angielskiego cloud) oznacza po prostu serwery dostępne online, które przechowują dane dla klientów łączących się zdalnie. W wielu przypadkach chmury oferują także dostęp do dedykowanych aplikacji i funkcjonalności obejmujących zarządzanie plikami oraz przetwarzanie informacji. Warto zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje usług cloud – możemy spotkać się zarówno z chmurami publicznymi, dostępnymi m.in. w ofercie Google, Microsoftu czy Amazona, jak i chmurami skierowanymi do firm, takimi jak polska usługa INEA CloudPro.

Dlaczego warto postawić na chmurę internetową? To rozwiązanie, które zapewnia ogromną wygodę, a jednocześnie wysoki stopień bezpieczeństwa danych. Z perspektywy przedsiębiorstw jest to również sposób na znaczące ograniczenie kosztów związanych z obsługą własnej infrastruktury. Płatność za korzystanie z chmury zazwyczaj odbywa się na zasadzie abonamentu lub godzinowo. Dzięki tej drugiej opcji możemy płacić tylko za zasoby, których potrzebujemy w danym momencie.

Chmura dla firm – gdzie są przechowywane dane?

Z technicznego punktu widzenia dane są przechowywane w podobny sposób jak w przypadku zwykłych komputerów osobistych czy urządzeń biurowych. Informacje są zapisywane na dyskach twardych lub z użyciem napędów SSD. Różnicę stanowi tutaj często zastosowanie pewnej redundancji nośników, na przykład w ramach macierzy RAID, co ma na celu zwiększyć stabilność i bezpieczeństwo danych, uodparniając zasoby w chmurze na skutki awarii.

Jak wygląda infrastruktura, na której opiera się chmura dla firm? Przyjrzyjmy się tej kwestii na przykładzie oferty INEA – urządzenia znajdują się w zaawansowanym centrum przetwarzania danych INEA zlokalizowanym niedaleko Poznania. Powierzchnia obiektu to aż 1 500 m2. Na terenie Data Center znajdują się szafy serwerowe przechowujące właściwą część infrastruktury, jak również liczne dodatkowe sprzęty zapewniające zwiększenie bezpieczeństwa danych poprzez redundancję. W tym przypadku wyposażenie spełnia standard TIER III oraz posiada zasilanie awaryjne w układzie N+1. Oznacza to, że centrum danych jest w stanie w pełni obsłużyć bieżące dane wraz z kopią zapasową, a dzięki dodatkowemu zasilaniu planowane prace konserwacyjne nie powodują przerwania dostępu do usług. Urządzenia i podzespoły pochodzą od producentów, takich jak Dell® czy Intel®, którzy cieszą się bardzo dobrą opinią pod względem zarówno jakości, jak i bezpieczeństwa.

Dlaczego chmura dla firm jest bezpieczniejsza niż własna infrastruktura?

Do najważniejszych czynników, które zwiększają poziom bezpieczeństwa danych, należy wspomniana wcześniej redundancja zasobów. Dochodzi do tego także stała obsługa ze strony specjalistów, która może być nieosiągalna lub nieopłacalna przy zarządzaniu własną infrastrukturą. Firmy oferujące chmury internetowe nieustannie inwestują w rozwój i utrzymanie zabezpieczeń, co sprawia, że ochrona danych zawsze stoi na najwyższym poziomie. To wszystko sprawia, że usługi cloud są bezpiecznym, wygodnym i wydajnym wyborem dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa.

strona internetowa dla biznesu

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?