Dodatki i dekoracje do domu na Wielkanoc

Wielkanoc to moment, w którym w wielu domach wita się wiosnę i radośnie świętuje powrót natury do życia. Pięknym sposobem na wyrażenie tego są odpowiednie dodatki i dekoracje. Jakie elementy dobrze wprowadzą wielkanocny nastrój w domu lub mieszkaniu?

Stroiki

Stroiki dostępne są w różnych wersjach i rozmiarach. Oznacza to, że z łatwością można dobrać opcję idealną do stylistyki wnętrza. Zazwyczaj w takich dodatkach stosuje się elementy nawiązujące do odradzającej się natury – gałązki czy bazie. Świetnie prezentują się one zarówno w formie stylowo ustawionego bukietu w wazonie, jak i elegancko zaplecionego wianka. Często umieszcza się na nich również dodatkowe dekoracje do domu, kojarzące się z tym czasem w roku – zajączkami, kurczaczkami, piórami, kwiatami czy innymi elementami. W różnych sklepach można znaleźć gotowe modele, które będą pięknie się prezentować w różnych wnętrzach. Jednak dobrym rozwiązaniem jest także kupienie bazowego stroika i uzupełnienie go ciekawymi elementami według własnego gustu. Taką dekorację z łatwością można też na nowo dostosować w kolejnych latach.

Zastawa i naczynia

Święta Wielkanocne mocno wiążą się z uroczystymi posiłkami. W związku z tym doskonałym sposobem na przyozdobienie wnętrza jest wykorzystanie tematycznej zastawy. Oczywiście, nie musi ona służyć wyłącznie do podawania jedzenia. Warto wyeksponować ją również w różnego rodzaju witrynach czy przeszklonym bufecie. Jakie zastawy sprawdzą się najlepiej? Dobry wybór to produkty ze wzorami inspirowanymi wiosną oraz symbolami związanymi z Wielkanocą. W ofercie sklepów są zarówno subtelne modele, z delikatnymi wytłoczeniami czy lekkimi malunkami, jak i wyraziste, o mocnych kolorach czy wzorach, a nawet z umieszczonymi na nich obrazkami. Wartość estetyczną mają również różnego rodzaju naczynia, zwłaszcza te, które często wystawione są na wzrok domowników i odwiedzających, takie jak misa ze słodyczami czy półmisek na owoce.

Wielkanocne tekstylia

Wśród stylowych dodatków do wnętrza, także tych wielkanocnych, nie może zabraknąć różnego rodzaju dekoracji tekstylnych. Doskonałym uzupełnieniem świątecznej aranżacji jest obrus w wiosennych kolorach czy ze wzorami – kwiatami, kurczaczkami, zajączkami czy pisankami. Efektownym urozmaiceniem może być serweta lub bieżnik. Wśród mniej oczywistych wielkanocnych dodatków znajdują się firany w tematyczne wzory. Można je również dodatkowo przyozdobić elementami, które można w nie wpiąć, czy też pasmanteria, którą można wykorzystać do wykończenia firany. Warto zwrócić uwagę na modele, które dodatkowo można spiąć lub obwiązać wstążką, co nie tylko pięknie wygląda, ale również – poprzez wykorzystanie odpowiednich kolorów – wprowadzi wielkanocny nastrój do wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu umieszczone są ozdobne poduszki, je także warto wymienić na świąteczną wersję.

Pisanki na kilka sposobów

Pisanki podczas Świąt Wielkanocnych są wręcz obowiązkowe. Nie tylko przyozdabiają one wnętrze, ale też są symbolem powrotu do życia. Tradycyjnie pomalowane jajka i wydmuszki można ułożyć w gustownej aranżacji przy wykorzystaniu stylowego naczynia lub koszyka. Jednak doskonale sprawdzają się one również jako element stroików. W tym celu najlepiej jest wykorzystać pisanki z tworzywa lub styropianu. Są one nie tylko lekkie, ale też bardzo trwałe, przez co potrafią wytrzymać nawet wiele lat. Z kolei zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na wydmuszki. Dzięki ich niewielkiej wadze łatwo można umieścić je w różnego rodzaju stroikach, a nawet zawiesić. Należy jednak pamiętać o dokładnym opróżnieniu i wysuszeniu skorupki, by uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Można także kupić gotowe dekoracje w kształcie pomalowanych jajek.

Redakcja mbon.pl