Działalność nierejestrowana stała się niezwykle popularnym sposobem świadczenia usług. Jak wynika z informacji, opublikowanych na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w 2020 roku ten rodzaj działalności prowadziło już ponad 23 tysiące przedsiębiorców. Skąd wynika tak duże zainteresowanie? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest działalność nierejestrowana i w jaki sposób następuje wymagane rozliczenie podatkowe.
Czym jest działalność nierejestrowana?
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z samym charakterem działalności nierejestrowanej. Ten sposób rozliczeń dedykowany jest bowiem biznesom o niewielkiej skali działalności i pozwala na bezpieczne, wygodne i kontrolowane sprawdzenie własnego pomysłu na biznes.
Działalność nierejestrowana umożliwia korzystanie z najważniejszych przywilejów pełnoprawnej działalności gospodarczej bez konieczności rejestracji w ramach CEIDG. Co więcej, w tym przypadku nie następuje również rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a zatem osoby zainteresowane są zwolnione z opłacania składek.
Dodatkowo działalność nierejestrowana nie wymaga opłacania zaliczek na podatek dochodowy podczas całego roku, co jednak nie oznacza braku kontroli w tym obszarze. Przedsiębiorcy muszą bowiem dbać o specjalną ewidencję przychodów, a co najważniejsze – rzetelnie rozliczać uzyskane dochody już w zeznaniu rocznym.
Jak widać, to właśnie minimalna ilość biurokracji oraz formalności sprawia, że działalność nierejestrowana jest tak ceniona. Brak tego rodzaju wyzwań powoduje, że przedsiębiorca może skupić się na rozwoju biznesu oraz oceny jego rentowności. Kto może skorzystać ze wszystkich możliwości działalności nierejestrowanej?
Działalność nierejestrowana – zasady, ograniczenia i obowiązki
Warto podkreślić, że działalność nierejestrowana wiąże się z licznymi benefitami, ale również pewnymi zasadami i restrykcjami, które muszą zostać spełnione. Co szczególnie interesujące, działalność ta przeznaczona jest tylko dla osób fizycznych.
Spełnienie określonych kryteriów pozwala także na prowadzenie tego rodzaju działalności przez osoby niepełnoletnie.
Działalność nierejestrowana wymaga bowiem spełnienia kilku zasad. Jedną z nich jest odpowiedni poziom miesięcznych przychodów – nie mogą one przekroczyć wartości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Limit miesięcznych przychodów z działalności nieewidencjonowanej od lipca 2024 roku wynosi 3225 złotych. Kolejna zasada dotyczy wcześniejszej działalności gospodarczej przedsiębiorcy, który pragnie prowadzić działalność nierejestrowaną.
Działalność nierejestrowana możliwa jest tylko wtedy, gdy w trakcie minionych 60 miesięcy osoba zainteresowana nie wykonywała działalności gospodarczej. Należy podkreślić, że działalność nierejestrowana może być realizowana nawet wtedy, gdy posiada się zarejestrowaną firmę – biznes ten musi być jednak zawieszony przez minione 5 lat.
Finalny aspekt dotyczy posiadanych kompetencji. Ograniczenia obejmują również taką aktywność zawodową, która bazuje na specjalnych uprawnieniach oraz koncesjach.
Poza wspomnianym ewidencjonowaniem przychodów oraz realizacją rozliczenia rocznego, przedsiębiorca musi także wystawiać rachunki, gdy występuje takie żądanie ze strony kontrahenta. Właściciel biznesu powinien również przestrzegać obowiązujących praw konsumenta, a tego dbać o właściwy bilans przychodów.
Więcej informacji na temat ewidencjonowania przychodów w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej znajdziesz na portalu podatkowym Podatnik.info.
Działalność nierejestrowana a podatek
Nazwa „działalność nierejestrowana” w tym przypadku może być zwodnicza, bowiem wielu początkujących przedsiębiorców dokonuje mylnej interpretacji, utożsamiając działalność nierejestrowaną z brakiem konieczności wykonania rozliczenia podatkowego. I chociaż osoby prowadzące taką działalność w rzeczywistości są zwolnione z obowiązku opłacania zaliczek na podatek w ciągu całego roku, nie oznacza to jednak całkowitego zdjęcia samej powinności.
W rzeczywistości, przedsiębiorcy powinni dokonać odpowiedniego rozliczenia się z fiskusem już po zakończonym roku. Wszelkie dochody związane z działalnością nieewidencjonowaną muszą zatem zostać uwzględnione w zeznaniu podatkowym PIT-36.
Warto pamiętać, że przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej umożliwiają odliczenie od przychodów generowanych kosztów. Takie działanie przyczyni się zatem do poprawy finalnego bilansu!
Mocny start
Powyższe informacje pokazują, że działalność nierejestrowana jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie własnego biznesu, a jednocześnie obniżenie ryzyka niepowodzenia. Taka działalność pozwala na oszacowanie realnego zainteresowania oferowanymi usługami i przyzwyczajenie się do warunków pracy w ramach działalności gospodarczej.
Artykuł sponsorowany