Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Kod SWIFT – wszystko, co musisz wiedzieć o międzynarodowych przelewach

Firma Data publikacji - 26 lutego 2024 Autor - Redakcja mbon.pl

Wykonując przelewy krajowe rzadko zwracamy uwagę na oznaczenia rachunku bankowego inne niż jego numer. Jeżeli jednak wykonujemy transakcje zagraniczne, warto wiedzieć czym jest kod SWIFT i co właściwie oznacza.

Kod SWIFT nabiera szczególnego znaczenia, kiedy wykonujesz przelew zagraniczny. Wówczas znajomość oznaczenia Twojego banku jest niezbędna. Sprawdź, z czego wynika istotność bankowego kodu SWIFT i gdzie go szukać.

Czym jest SWIFT?

Większość osób korzystających z bankowości może znać kod SWIFT, jednak za tym skrótem idzie nie tylko oznaczenie banku. Warto jednak poznać szerszy kontekst. Co to jest SWIFT? Skrót SWIFT pochodzi od nazwy Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Organizacja powstała w 1973 roku w Belgii i dziś funkcjonuje przede wszystkim jako system płatności międzynarodowych. Skala działania SWIFT jest szeroka i wykracza poza transakcje bankowe. Poza 11 tysiącami banków SWIFT obsługuje również domy maklerskie, giełdy czy inne instytucje finansowe. Z usług organizacji mogą korzystać także osoby fizyczne.

Podstawowymi elementami systemu są jego narzędzia takie jak przelew SWIFT i kod SWIFT, ale system służy również do wymiany informacji. System wykorzystywany jest przede wszystkim dla bezpiecznego transferu pieniędzy między zagranicznymi podmiotami.

Nr BIC SWIFT – z czego się składa?

Zadaniem systemu SWIFT jest przekazywanie informacji na temat transakcji międzynarodowych. W tego typu operacjach jest to szczególnie ważne, ponieważ nierzadko SWIFT przelew zagraniczny nie zachodzi bezpośrednio, co z kolei sprawia, że pieniądze „gubią się” po drodze. Aby temu zapobiec, niezbędna jest odpowiednia identyfikacja. Kod SWIFT odpowiada za rozpoznanie stron przelewu, czyli np. konkretnych banków, a nawet ich oddziałach w danym kraju.

Kod SWIFT składa się z 8 lub 11 znaków (liter oraz cyfr). Skąd taka rozbieżność? Trzy znaki kodu odpowiedzialne są za identyfikację oddziału instytucji, która jest stroną przelewu. Nie jest to jednak obowiązkowe, wobec czego niekiedy kody SWIFT są krótsze i ograniczają się do najważniejszych 8 znaków. Co one oznaczają?

  • 4 pierwsze wskazują identyfikator instytucji finansowej,
  • 2 kolejne znaki to identyfikator państwa,
  • 2 kolejne wskazują na lokalizację,
  • 3 ostatnie to wspomniany oddział, czyli nieobowiązkowa część kodu.

W praktyce każdy bank, który prowadzi działalność na terenie Polski ma przypisany własny kod SWIFT. Dla przykładu w Banku BNP Paribas będzie to PPABPLPK. Jak rozszyfrować SWIFT BNP Paribas? PPAB to kod banku, PL wskazuje Polskę, a PK to kod lokalizacji.

Przedstawiony powyżej numer można również znaleźć pod oznaczeniem BIC. Jest to skrót od Business Identifier Code, a zatem kod identyfikacyjny. Jest on tożsamy z kodem SWIFT. Co więcej, przydzielaniem kodów BIC instytucjom zajmuje się właśnie SWIFT. Przelew zagraniczny możliwy jest zatem także w krajach, gdzie nie funkcjonuje SWIFT, a jedynie BIC.

Jak działa przelew SWIFT? Czas realizacji i najważniejsze dane

Przejdźmy teraz do praktyki, czyli jak wykonać przelew zagraniczny SWIFT? Należy zacząć od tego, że czasami strony dokonujące transakcji mają do wyboru wspomniany system oraz przelew SEPA. Czym różnią się te systemy? Przede wszystkim w przypadku SWIFT nie ma ograniczeń walutowych, z kolei SEPA (Single Euro Payments Area) służy wyłącznie do transakcji w euro.

Na realizację przelewu zagranicznego SWIFT należy zazwyczaj czekać do 3 dni roboczych (wyjątkiem jest operacja ekspresowa), natomiast SEPA rozliczana jest przeważnie już następnego dnia roboczego.

Żeby prawidłowo zrealizować przelew zagraniczny SWIFT, trzeba podać pięć niezbędnych informacji dla tego typu transakcji. W większości nie różnią się one od zwykłego przelewu krajowego, zatem należy pamiętać o:

  • danych odbiorcy,
  • podaniu kodu SWIFT/BIC banku odbiorcy,
  • numerze konta w formacie IBAN,
  • tytule przelewu,
  • kwocie transakcji w wybranej walucie.

IBAN to ostatni element, jeśli chodzi o międzynarodową identyfikację rachunków. Skrót od International Bank Account Number to standard identyfikacji rachunków płatniczych i wyróżnia się charakterystycznym formatem przed właściwym numerem rachunku. W Polsce jest to „PL”.

Na koniec warto wspomnieć także o kosztach. W przypadku posiadania konta w złotówkach, przelew zagraniczny podlega innym opłatom niż transakcja krajowa. Należy też uwzględnić koszt przewalutowania oraz ewentualne prowizje naliczane przez bank. Co więcej, w niektórych krajach opłaty naliczane są zarówno w przypadku wysłania przelewu, jak i odbioru środków przychodzących.

Artykuł sponsorowany.

Materiał zewnętrzny

jak działa faktoring

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?