W co zainwestować 10000 zł? Ciekawe pomysły

Wiele osób dysponujących gotówką zastanawia się nad tym: w co zainwestować 10000 zł? Nie jest to suma, która mogłaby generować bardzo wysoki zysk z odsetek, a jednocześnie stanowi wystarczającą kwotę dla wielu innych opłacalnych inwestycji.

W co zainwestować 10000 zł?

Kwota 10000 zł to wystarczający kapitał, w przypadku którego można podejmować różnorodne decyzje inwestycyjne. Warto go jednak zdywersyfikować, czyli wybrać kilka różnych sposobów inwestycji.

Lokata na rachunku bankowym

Lokata na rachunku bankowym jeszcze do niedawna była jednym z powszechnie wybieranych sposobów na oszczędzanie. Oprocentowanie lokat pozwalało uzyskiwać bowiem zadowalające odsetki, a czas swoistego zamrożenia kapitału nie był zbyt długi i wynosił co najmniej miesiąc. Obecnie jednak lokaty charakteryzują się bardzo niskim oprocentowaniem, a czas, na który muszą być zawiązywane wydłużył się. Niemniej jednak lokaty stanowią dość bezpieczny sposób lokowania kapitału i nadal chętnie wybierane są przez wielu klientów, którzy poszukują specjalnych ofert banków. Część z podmiotów oferuje lokaty, które cechują się nieco wyższym oprocentowaniem. Są to zazwyczaj promocje, które mają na celu zachęcenie klienta do przeniesienia kapitału. Są one zwykle jednorazowe oraz mają określone limity.

w co zainwestować 10000

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to kolejny ze sposobów na pomnażanie kapitału. Można je podzielić na stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. Oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją jest wyższe niż sama inflacja, co ma szczególne znaczenie w ostatnim czasie. Obligacje są jednak sposobem na zysk rozłożony w czasie. Obligacje można zakupić poprzez bank lub też można zdecydować się na obligacje skarbowe detaliczne, które notowane są na giełdzie.

Fundusze ETF

ETF to fundusz notowany na giełdzie, który cechuje się zyskiem rozłożonym w czasie. Zaletą tego typu rozwiązań jest niski koszt zarządzania oraz zdywersyfikowanie kapitału. ETF można kupić za pośrednictwem brokera. Wówczas należy jednak wybrać tego, który jest tani i nie nakłada opłat za prowadzenie konta oraz kupno i sprzedaż ETF.

Akcje, czyli w co zainwestować 10000 złotych

Inwestowanie w akcje może przynieść spory zysk. Należy jednak pamiętać o tym, że ten rodzaj inwestycji niesie ze sobą spore ryzyko niepowodzenia. Ponadto, w tym przypadku konieczna jest specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie w tej branży. Zakup akcji kilku firm może być bardzo ryzykowny. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być dywersyfikacja inwestycji oraz oczekiwanie zysku w dłuższym przedziale czasu. Ponadto, również w tym przypadku warto skorzystać z usług dobrego brokera, który może działać w formie online. Godny polecenia broker nie pobiera opłat z tytułu prowadzenia konta oraz kupna i sprzedaży akcji.

w co zainwestować 10000

Złoto

Złoto uważane jest za stabilną lokatę kapitału, która nie podlega wpływowi zmieniającej się inflacji oraz niespodziewanym sytuacjom, takim jak choćby kryzys ekonomiczny. Czy to właśnie najlepszy pomysł na to, w co zainwestować 10000 złotych? Oczywiście cena złota może wahać się wraz z każdym kolejnym dniem, lecz w dłuższej perspektywie czasu jego cena rośnie. To sprawia, że inwestycja w złoto jest dość pewna oraz zyskowna. Złoto można kupować w formie inwestycyjnej za pomocą specjalnych platform. Część z nich ma szeroki zasięg międzynarodowy. To sprawia, że mogą one zaoferować swoim klientom atrakcyjne warunki umowy, w tym między innymi zakup złota po cenie rynkowej czy też niskie prowizje.

Crowdfunding nieruchomości

Rynek nieruchomości postrzegany jest jako pewny sposób na zysk. Zazwyczaj jednak inwestowanie w nieruchomości wymaga dużego kapitału. Dla osób, które nie dysponują dużymi środkami korzystną opcją jest zainwestowanie w crowdfunding nieruchomości. Pod tym pojęciem należy rozumieć partycypowanie w dużej inwestycji. Jest to rodzaj spółki, a osiągany zysk zależy od zainwestowanego kapitału. Zainwestowanie 10000 złotych może nie zawsze być wystarczające. Większość platform oferuje inwestycje pochodzące z rynku pierwotnego i wtórnego oraz określa minimalną kwotę inwestycji. Wybrane platformy oferują inwestycje w projekty budowlane realizowane w wielu krajach Europy, a także oferują dla swoich nowych klientów liczne promocje, w tym na przykład dodatkowy bonus od zainwestowanej kwoty.

Redakcja mbon.pl