Rok szkolny 2023/2024: Wykaz dni wolnych od nauki

Rok szkolny 2023/2024 przyniesie wiele zmian dla uczniów, a jedną z nich jest kalendarz dni wolnych. W przyszłym roku szkolnym uczniowie będą mieli aż 180 dni wolnych od nauki, wliczając w to dni świąteczne, weekendy oraz tzw. ferie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kalendarzowi roku szkolnego 2023/2024, aby dowiedzieć się, kiedy uczniowie będą mieli te dni wolne.

Zobacz także: ILE ZOSTAŁO DNI DO WAKACJI? ODLICZAJMY RAZEM!

Nietypowy początek roku szkolnego 2023/2024

W przyszłym roku szkolnym uczniowie wrócą do szkoły 4 września, a nie jak zazwyczaj 1 września. Taki początek roku szkolnego jest niecodzienny i wynika z faktu, że 1 września w 2023 roku przypada na piątek. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, jeżeli pierwszy dzień września wypada na piątek lub sobotę, rok szkolny zaczyna się dopiero w następny poniedziałek.

Pierwszy dzień wolny od nauki – Wszystkich Świętych

Pierwszym dniem wolnym od nauki w roku szkolnym 2023/2024 będzie święto Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Jest to tradycyjny dzień wolny od nauki, niezależnie od dnia tygodnia, w który przypada. W przyszłym roku szkolnym Wszystkich Świętych przypada w środę, co oznacza, że uczniowie będą mieli krótki odpoczynek od nauki w środku tygodnia.

Zimowa przerwa świąteczna

Zimowa przerwa świąteczna, związana z Bożym Narodzeniem oraz Sylwestrem i Nowym Rokiem, rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 1 stycznia. W tym czasie uczniowie będą mieli przerwę od nauki, aby móc spędzić czas z rodziną i odpocząć.

Ferie zimowe – kiedy i gdzie?

W roku szkolnym 2023/2024 ferie zimowe będą miały miejsce w różnych okresach, w zależności od regionu. Poniżej przedstawiamy harmonogram ferii zimowych:

  1. 15 – 28 stycznia: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  2. 22 stycznia – 4 lutego: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  3. 29 stycznia – 11 lutego: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  4. 12 – 25 lutego: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Wiosenna przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna, związana ze Świętami Wielkanocnymi, zostanie zaplanowana od czwartku 28 marca do wtorku 2 kwietnia 2024 roku. To kolejna okazja dla uczniów do odpoczynku od nauki.

Zobacz także: KIEDY JEST DZIEŃ NAUCZYCIELA?

Majówka 2024 – wolne dni

Majówka to kolejne dni wolne w kalendarzu ucznia. W roku szkolnym 2023/2024 majówka przypada od 1 do 3 maja. Uczniowie będą mieli w tym czasie przerwę od nauki, a dzięki temu, że 1 maja przypada w środę, a 3 maja w piątek, będą mogli cieszyć się tzw. długim weekendem.

Boże Ciało – czy jest wolne?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to kolejne święto, które jest dniem wolnym od nauki. W 2024 roku przypada ono 30 maja, w czwartek.

Koniec roku szkolnego 2023/2024 i wakacje

Rok szkolny 2023/2024 zakończy się w piątek 21 czerwca. Oznacza to, że uczniowie będą mieli wakacje od 22 czerwca do 31 sierpnia, czyli przez dwa miesiące oraz pozostałe dziewięć dni czerwca.

Święta wypadające w weekendy

Rok szkolny 2023/2024 nie sprzyja uczniom, jeżeli chodzi o święta wypadające w weekendy. Taki los spotkał Dzień Nauczyciela (14 października), Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Trzech Króli (6 stycznia), które wszystkie przypadały w sobotę.

Podsumowując, rok szkolny 2023/2024 przyniesie uczniom wiele dni wolnych. Oczywiście, ilość dni wolnych może się różnić w zależności od regionu, ze względu na różne terminy ferii zimowych. Jedno jest pewne – uczniowie będą mieli więcej czasu na odpoczynek i regenerację sił.

Zobacz także: ILE DNI MA ROK? ODPOWIADAMY!

Marcelina Kołodziejska

Marcelina Kołodziejska to pasjonatka świata Internetu, społeczności online i stylu życia. Ukończyła liczne kursy z zakresu marketingu cyfrowego, tworzenia treści i mediów społecznościowych. Jej teksty na mbon.pl odzwierciedlają jej zamiłowanie do nowych technologii i obserwacji trendów w kulturze cyfrowej.