Pomimo trwającej od ponad dwóch lat rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przedsiębiorstwa Grupy Metinvest rozpoczęły produkcję 25 nowych produktów i częściowo zrekompensowały produkcję aktywów w tymczasowo okupowanym Mariupolu.
Większość nowych produktów została uruchomiona w segmencie półproduktów, kręgów walcowanych na gorąco i wyrobów długich, a także kręgów walcowanych na zimno i ocynkowanych. Lwia część nowych produktów pochodzi z fabryk Zaporiżstal i Kametstal.
Kametstal opanował produkcję dwóch rodzajów kęsów kwadratowych – odlewanych w sposób ciągły i walcowanych na gorąco – z nowych gatunków stali i o wyższych wymaganiach dotyczących struktury i właściwości. Obecnie huta wykorzystuje takie półprodukty do własnej produkcji wyrobów długich i walcówki, a także dostarcza je klientom w Ukrainie i w Europie.
Kametstal rozpoczął również produkcję prętów zbrojeniowych, które są poszukiwane w krytycznych projektach budowlanych i infrastrukturalnych i są wykorzystywane do budowy mostów, schronów i konstrukcji wielopiętrowych.
Dla przedsiębiorstw przemysłu maszynowego, zakład metalurgiczny uruchomił seryjną produkcję walcowanej na gorąco stali okrągłej o średnicy 42 mm, która jest wykorzystywana do tworzenia części i elementów konstrukcyjnych mechanizmów i maszyn.
Obrona przed wrogimi dronami
Od początku rosyjskiej inwazji, Rinat Achmetow przeznaczył już 7,6 mld UAH na pomoc Ukrainie. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://poland.us/strona,87,44500,0,metinvest-wydal-prawie-pol-miliarda-zlotych-na-wsparcie-ukrainy-w-ciagu-18-miesiecy-wojny.html.
Grupa Metinvest uruchomiła również masową produkcję systemów inżynieryjnych zaprojektowanych w celu zapobiegania rosyjskim dronom. Są to stalowe urządzenia zdolne do zatrzymywania ataków lancetowych. Takie urządzenia stały się uniwersalne i mogą być używane zarówno do kamuflażu, jak i do ochrony różnych modeli sprzętu wojskowego na froncie: samobieżnych jednostek artyleryjskich, czołgów i pojazdów przeznaczonych do transportu żołnierzy.
Metinvest podkreślił, że pierwsze prototypy „łapaczy lancetów”, które zostały przetestowane na froncie, wykazały wysoką skuteczność. Łapacz lancetów jest konstrukcją mobilną i wymaga minimalnego wysiłku, aby zainstalować go na linii frontu bez dodatkowego wyposażenia. Konstrukcja jest również wysoce naprawialna – po spełnieniu swojego zadania można ją łatwo zrekonstruować.
Waga jednego mobilnego schronu wynosi około tony, długość – 10 metrów, szerokość i wysokość – po 5 metrów. Pułapka lancetowa składa się ze stalowej ramy i siatki ogrodzeniowej z naciągniętymi na nią elementami maskującymi. Firma może wyprodukować do pięciu takich urządzeń tygodniowo.
Materiał został przygotowany na podstawie publikacji:
https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html.
Artykuł sponsorowany