Na czym polegają usługi rozwojowe?

Usługi rozwojowe pozwalają rozwinąć pozytywne cechy charakteru u osób, które w tym uczestniczą. Warto dodać, że może to dotyczyć również przedsiębiorstw.

Czym są usługi rozwojowe?

Usługi to wszelkiego rodzaju szkolenia, mentoring oraz doradztwo. Uczestnik zdobywa certyfikat, który może mu się przydać w późniejszej karierze zawodowej. Potwierdza on posiadane umiejętności, wiedzę oraz kompetencje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że usługą rozwojową może być sam egzamin, dzięki któremu możemy uzyskać określone kompetencje. Wśród usług rozwojowych można wymienić dwie główne kategorie: usługi doradcze oraz usługi szkoleniowe. Usługa szkoleniowa ma na celu przygotowanie usługobiorcy do nabycia konkretnych kwalifikacji. Można w tym miejscu wymienić studia podyplomowe, usługi o charakterze zawodowym, szkolenia, e-learning oraz egzamin. Realizowany jest program, który został przygotowany wcześniej, a szkolenie ma różne formy kształcenia. Na pierwszym miejscu stawiany jest rozwój kompetencji osób dorosłych. Usługi rozwojowe są doskonałą szansą dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy planują jeszcze bardziej rozwinąć swoją firmę.

usługi rozwojowe

Rodzaje usług rozwojowych

Warto dodać, że usługi rozwojowe to nie tylko szkolenia i kursy, ale także e-learning, doradztwo, mentoring, coaching oraz inne. Uczestnicy mogą wybierać między ośmioma różnymi typami usług. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia oraz kursy. Usługi rozwojowe to różne formy kształcenia, które pozwalają pracownikom zdobywać kompetencje oraz stale się rozwijać. Należy pamiętać, że wybrana usługa musi dotyczyć celów rozwojowych firmy. Nie można w ten sposób sfinansować obowiązkowych szkoleń, do których należą SEP oraz BHP. Usługa powinna realnie sprawić, że zamierzenia biznesowe zostaną osiągnięte. W internecie można znaleźć wiele ofert szkoleń dopasowanych do określonych potrzeb pracowników. Należy pamiętać, że wszystkie firmy oferujące usługi muszą spełniać określone wymagania. Potwierdzają to także liczne certyfikaty, które świadczą o dużej renomie przedsiębiorstw.

biznes usługi rozwojowe

Dofinansowanie usług rozwojowych

Można mieć wtedy gwarancję, że szkolenia lub usługi doradcze będą prowadzone na najwyższym poziomie i można będzie faktycznie podnieść swoje kompetencje. Na rynku jest bardzo dużo ofert usług rozwojowych, dlatego każdy powinien znaleźć coś dopasowanego do swoich preferencji oraz wymagań. Firmy mogą też liczyć na dofinansowanie danej usługi. Kwota minimalna dofinansowania wynosi 50%, więc jest to dosyć duże wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców. W formie procentowej najczęściej jest określona maksymalna wysokość wsparcia. Wartości kwotowe występują oprócz wartości procentowych i precyzują ile pieniędzy może dotyczyć jednej usługi lub przedsiębiorstwa. Warto to dokładnie sprawdzić przed skorzystaniem z danej usługi, ponieważ może się okazać, że różnice będą naprawdę duże. Inwestycja we własnych pracowników zawsze się zwróci, dlatego warto jak najczęściej korzystać z usług rozwojowych dostępnych na rynku.

Dużym wsparciem jest także dofinansowanie, dzięki któremu ceny szkoleń nie są tak wysokie. Warto wyróżnić także coaching, który pomaga rozwinąć potencjał pracownika. Dla tego typu kontaktów charakterystyczna jest partnerska relacja między klientem, czyli uczestnikiem szkolenia a coachem, czyli mentorem. W biznesie ciągłe poszerzanie swoich kompetencji jest niezwykle istotne i pozwala wejść na wyższy poziom. Osoby, które stoją w miejscu nie osiągną nigdy sukcesu, dlatego trzeba się rozwijać.

Redakcja mbon.pl