Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest prostą sprawą, dlatego warto na samym początku zastanowić się jak wysokie będzie generować ona koszty. Kluczowe jest stworzenie biznesplanu i zaplanowanie wszystkich wydatków.
Czym jest działalność gospodarcza?
Warto zauważyć, że wiele z nich można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu. Można wstępnie oszacować przyszłe zyski i straty, ale nie da się ich przewidzieć całkowicie dokładnie. Żeby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, trzeba wiedzieć konkretnie, w jaki sposób będzie funkcjonować działalność gospodarcza koszty są zależne od wielu czynników. Samo założenie działalności gospodarczej to nie są duże wydatki. Najpierw trzeba złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Jest to określane mianem wniosku CEIDG – 1. Wniosek jest podstawą wpisu do REGON, czyli krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, a także zgłoszenia przedsiębiorcy jako płatnika składek do ZUS. Warto zwrócić uwagę na fakt, że trzeba jeszcze zgłosić ubezpieczenie na drukach ZUS ZZA oraz ZUS ZUA. Jest to niezbędne, nawet pomimo złożenia wniosku CEIDG – 1, który w końcu dotyczy ZUS-u jako płatnika składek.
Formularz VAT-R należy złożyć, gdy przedsiębiorca zdecyduje się jeszcze zarejestrować VAT. W takiej sytuacji może do dowolnego urzędu skarbowego złożyć poprawnie wypełniony formularz. Należy mieć na uwadze, że podczas składania wniosku CEIDG – 1 jest możliwe złożenie VAT-R. Na uwagę zasługuje fakt, że całkowicie darmowe jest złożenie obu wymienionych wniosków, dlatego do tego momentu przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów. Nie jest to jednak koniec, ponieważ trzeba jeszcze uzyskać właściwe zaświadczenia oraz pozwolenia. Czasami trzeba posiadać urzędowe zaświadczenie, a w innym wypadku akcyzę lub pozwolenie. Wszystko jest uzależnione od charakteru i rodzaju prowadzonej działalności. Za takie dokumenty trzeba zazwyczaj zapłacić od 30 do 60 złotych. Koszt zależy od rodzaju oraz ilości zaświadczenia, dlatego może się to zawsze nieco różnić. Przepisy prawne nie wymagają posiadania pieczątki, ale jest ona dosyć pożądanym elementem przez kontrahentów, dlatego niektóre firmy wolą ją posiadać.
Koszty działalności
Koszt wyrobienia jednej pieczątki oscyluje w granicach 30 – 40 zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest konieczne założenie firmowego konta bankowego. Tak naprawdę można posługiwać się nawet kontem prywatnym i nie powinno być żadnych problemów. Należy jednak pamiętać, że w chwili kontroli urzędnicy państwowi mają wgląd we wszystkie transakcje, nawet te, które są prywatne. Niektórym osobom może to nie być na rękę, dlatego wolą założyć konto firmowe, które dostępne jest w wielu bankach krajowych. Koszt założenia konta firmowego zazwyczaj nie przekracza 200 zł, ale warto dodać, że można również znaleźć konta darmowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że trzeba spełnić określone warunki, żeby w ogóle nie ponosić kosztów.
Prowadzenie DG
Żeby działalność mogła właściwie funkcjonować, to zapłata wszystkich kosztów jest niezbędna. Należy jednak pamiętać, że nie są to wszystkie koszty prowadzenia DG, które musi opłacić przyszły właściciel firmy. Każda firma powinna posiadać własną siedzibę, czyli miejsce, gdzie prowadzona będzie działalność. Czasami wcale nie musi to być duże miejsce, bo firmy skupione na świadczeniu usług nie potrzebują dużego wyposażenia. Wystarczające będą komputery oraz biurka dla producentów. Czasami jednak potrzebne jest posiadanie magazynu – jeżeli firma zajmuje się handlem towarów. Cena lokalu zależy przede wszystkim od lokalizacji oraz metrażu. W centrum miasta lokale są najdroższe, dlatego trzeba też tam trzeba zapłacić najwięcej. Zazwyczaj ceny oscylują w granicach 2000 – 3000 zł/mc, ale w dużych miastach są one oczywiście zdecydowanie wyższe. Siedzibę firmy można założyć także we własnym mieszkaniu lub na obrzeżach miasta. Może się to okazać niezwykle skuteczne, a przy okazji tanie rozwiązanie. W ostatnich latach coraz więcej osób prowadzi DG we własnym domu.