Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Darmowe szkolenia unijne dla wszystkich

Lifestyle Data publikacji - 7 sierpnia 2021 Autor - Redakcja mbon.pl
darmowe szkolenia online

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się szkolenia unijne. Są one dofinansowywane przez środki unijne i doskonale dostosowują się do potrzeb młodych ludzi, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje.

W artykule:

 • Czym są szkolenia unijne?
 • Rodzaje darmowych kursów szkoleniowych UE
 • Popularne darmowe kursy szkoleniowe unijne
 • Jak znaleźć darmowe kursy szkoleniowe UE?
 • Szkolenia z europejskiego funduszu społecznego
 • Szkolenia z Urzędu Pracy
 • Szkolenia dla firm i przedsiębiorców
 • Szkolenia online

Czym są szkolenia unijne?

Darmowe kursy szkoleniowe unijne są to programy kształcenia finansowane lub współfinansowane przez Unię Europejską, które mają na celu podniesienie poziomu kwalifikacji mieszkańców UE. Oferowane są one w formie stacjonarnej w różnych miastach Polski, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Katowice, Poznań, Gdańsk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Opole, Olsztyn, Radom, Bydgoszcz, Szczecin, Toruń, Kielce oraz online.

Zobacz: Rodzaje innowacji w obrocie przedsiębiorstw

Rodzaje darmowych kursów szkoleniowych UE

Darmowe kursy szkoleniowe UE można podzielić na dwie główne kategorie:

 1. Darmowe szkolenia dla osób bezrobotnych – skierowane są one przede wszystkim do osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem. Oferty takich szkoleń można znaleźć na stronach internetowych urzędów pracy.
 2. Dofinansowane szkolenia dla osób aktywnych zawodowo – te kursy pozwalają zmniejszyć koszt szkolenia dla użytkownika końcowego, gdyż znaczna część kosztów pokrywana jest ze środków Unii Europejskiej.

Popularne darmowe kursy szkoleniowe unijne

Wśród najpopularniejszych darmowych kursów szkoleniowych UE można wymienić:

 • Kursy z programowania – ze względu na duże zapotrzebowanie na programistów oraz testerów na rynku pracy w Unii Europejskiej,
 • Kursy informatyczne – dotyczące zarządzania usługami informatycznymi, dobrych praktyk w dziedzinie IT, cyberbezpieczeństwa,
 • Szkolenia z umiejętności osobistych – między innymi z wystąpień publicznych, komunikacji interpersonalnej, kreatywnego rozwiązywania problemów, twórczego myślenia, asertywności, przywództwa itp.
 • Szkolenia menedżerskie – w tym poświęcone budowaniu i zarządzaniu zespołem, motywowaniu pracowników, efektywnej komunikacji w zespole itp.
 • Szkolenia dla branży kreatywnej – a więc dla zawodów takich jak grafik komputerowy, projektant 3D, montażysta filmowy, inżynier wzornictwa przemysłowego itp.
 • Kursy i szkolenia specjalistyczne – w tym dotyczące prawa celnego, controllingu, modelowania finansowego, międzynarodowego obrotu gospodarczego.

Jak znaleźć darmowe kursy szkoleniowe UE?

Możliwości szukania darmowych kursów szkoleniowych UE są różne. Można je znaleźć na stronach internetowych urzędów pracy, na portalach specjalizujących się w szkoleniach, w serwisach z ofertami pracy, jak też na stronach oraz w placówkach urzędów pracy. Wiele informacji na temat szkoleniowych można znaleźć też na stronach internetowych takich jak uslugirozwojowe.parp.gov.pl, szkolenia24h.pl, szkolenia.com, edukuj.pl, inicado.pl/szkolenia, funduszeeuropejskie.gov.pl.

Jak znaleźć darmowe kursy szkoleniowe UE?

Szkolenia z europejskiego funduszu społecznego

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) to jeden z pięciu głównych funduszy, przez które Unia Europejska wspiera rozwój społeczno-gospodarczy krajów członkowskich. Ze szkoleń EFS mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne, jak i aktywne zawodowo.

Szkolenia z Urzędu Pracy

Powiatowe urzędy pracy (PUP) organizują liczne szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Szkolenia z urzędów pracy są finansowane ze środków pochodzących z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Pracy.

Szkolenia dla firm i przedsiębiorców

Unia Europejska oferuje także szkolenia z funduszy unijnych dla przedsiębiorców. Zasady ubiegania się o fundusze unijne ulegają zmianie każdego roku, tak samo jak lista projektów i programów UE.

Szkolenia online

W obecnych czasach, wiele szkoleń i kursów unijnych dostępnych jest zdalnie, w formie zajęć online na żywo. Dodatkową formą podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych mogą być również kursy unijne zorganizowane w postaci e-learningu, które oferują możliwość samodzielnej nauki w dowolnym czasie i miejscu.

Sprawdź też: Kwalifikacje zawodowe – sposoby podnoszenia umiejętności

Szkolenia unijne – zalety

Szkolenia umożliwiają przede wszystkim podniesienie kompetencji pracowniczych. Największą zaletą jest oczywiście cena, ponieważ większość jest dofinansowana, a niektóre z nich są całkowicie bezpłatne. Oznacza to, że nawet osoby, które nie mają żadnych możliwości i pieniędzy mogą zdobyć przydatne kompetencje i podnieść swoje kwalifikacje. Warto mieć na uwadze, że wybór szkoleń jest ogromny, dlatego każdy powinien znaleźć coś dopasowanego do swoich osobistych preferencji. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy przedsiębiorca, może znaleźć szkolenie, które pomoże rozwinąć przedsiębiorstwo oraz zwiększyć efektywność firmy. Placówki i przedsiębiorstwa edukacyjne zlokalizowane są w każdym mieście, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z dojazdem.

szkolenia unijne zalety

Podsumowanie

Większość szkoleń finansuje się aż w 80%, a to oznacza, że pracownik ponosi jedynie 20% kosztów kursu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ kursy są prestiżowe i pożądane na rynku pracy. W ten sposób można oszczędzić kilka tysięcy złotych, ponieważ niektóre kursy technologiczno – informatyczne mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na kursach i szkoleniach możesz spotkać różne osoby z tej samej branży co ty. Dzięki temu możecie się wymienić swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Kontakty biznesowe są ważne, dlatego warto o nie dbać i regularnie poszerzać listę swoich przyjaciół biznesowych. Nigdy tak naprawdę nie wiecie, kiedy będzie trzeba skorzystać z ich pomocy.

Zobacz: Baza usług rozwojowych – co można w niej znaleźć?

Rodzaje energii elektrycznej

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?