Co to jest cash handling i jak go zorganizować?

Przewozy ładunków niebezpiecznych, konwojowanie wartości pieniężnych, jak i przedmiotów o wysokiej wartości wymagają podjęcia odpowiednich kroków w celu zapewnienia ochrony. Ważnym terminem związanym z powyższymi procesami jest cash handling. Co kryje się pod tą nazwą? W jaki sposób można skorzystać z takiego typu usługi?

Konwój wartości pieniężnych i cash handling – co to?

Na konwojowanie wartości pieniężnych składa się więcej niż jeden proces. Pod pojęciem cash handling rozróżniamy różnorodne działania z zakresu zabezpieczania, transportowania oraz obróbki wartości pieniężnych. Dobra agencja ochrony zajmująca się cash handlingiem oferuje również zabezpieczone przewozy ładunków niebezpiecznych i drogocennych, jak i działanie w pełni według obowiązujących wymogów formalno-prawnych. Usługę cash handling dzieli się zasadniczo na trzy różne obszary:

  • cash processing (obsługa gotówki) – kompleksowy proces zarządzania gotówką oraz jej przetwarzania, obejmuje m.in.:liczenie pieniędzy, sortowanie i weryfikację ich autentyczności. Profesjonalna agencja ochrony raportuje firmie zlecającej takie działanie, aby wszystkie informacje na bieżąco do niej docierały. 

  • cash in transit (transport wartości) – obejmuje konwojowanie wartości pieniężnych, jak i innych cennych przedmiotów, np. dzieł sztuki. W ten obszar usług wlicza się też nieraz transport przedmiotów niebezpiecznych, nietypowych oraz wielkogabarytowych. Agencja ma za zadanie odpowiednie zabezpieczenie przewożonego mienia przed kradzieżą czy zniszczeniem lub uszkodzeniem oraz dostarczenie go na wyznaczone miejsce według ustalonych procedur. Najlepiej postawić na profesjonalny transport oparty na nowoczesnej flocie pojazdów oraz doświadczonych pracownikach ochrony. 

  • obsługa urządzeń (serwis ATM) – składa się na nią konfiguracja i obsługa urządzeń kasjerskich, takich jak wpłatomaty i bankomaty. Agencja zajmuje się zapewnieniem ciągłości działania usługi, przez co rozumiemy m.in. uzupełnianie i wymienianie gotówki w urządzeniach, jak i ich ewentualny montaż oraz serwis.

Dlaczego warto skorzystać z cash handlingu?

Usługa cash handlingu jest dostępna dla wszystkich podmiotów gospodarczych, jednak najczęściej korzystają z niej wszelkiego rodzaju instytucje finansowe, jak i duże podmioty sieciowe z sektora handlowo-usługowego. Konwój wartości pieniężnych z usługą cash handlingu nieraz staje się jednak wyborem również mniejszych przedsiębiorstw.

Co przemawia za zdecydowaniem się na wybór usług agencji oferującej cash handling? Przede wszystkim profesjonalnie obsługiwany konwój wartości pieniężnych zapewnia bezpieczeństwo podczas przewozu oraz znacznie zmniejsza ryzyko strat. Ponadto, nieopisaną pomocą jest logistyczne ułatwienie wynikające ze powierzenia procesu transportu zewnętrznej firmie. Cash handling to sprawdzone rozwiązanie nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale również niezależnych, małych firm.

Redakcja mbon.pl